چرا از بلاک­چین استفاده می کنیم؟

0

همانطور که مفهوم این اختراع رفته رفته برای همگان روشن می شود، استفاده از این تکنولوژی هم آرام آرام در حال گسترش است.

دلیل این موضوع شاید تصور قابلیت کارکرد آسان بلاک­چین در مواردی با درجه اهمیت بالا است. اما، این فناوری از نزدیک مورد بررسی قرار گرفته است. در طی چند سال گذشته میلیون ها دلار برای تحقیق در مورد فناوری بلاک­چین هزینه شده است و آزمایش های بی شماری در مورد مناسب بودن یا نبودن فناوری بلاک­چین در سناریوهای مختلف انجام شده است.

فناوری بلاک­چین ابزارهای جدیدی را برای تأیید اعتبار و مجوز در دنیای دیجیتال ارائه می دهد که نیاز به مدیریت متمرکز را از بین می برد. در نتیجه ، ایجاد روابط دیجیتالی جدید را امکان پذیر می کند.

انقلاب بلاک­چین برای ایجاد یک مسیر اصلی در لایه ای از اینترنت که جهت معاملات و تعامل ارزش اقتصادی است (اغلب “اینترنت ارزش” نامیده می شود، برخلاف “اینترنت اطلاعات” که سیستم سرور کلاینتی است و حساب ها و پایگاه داده های آن در طی 20 سال گذشته استفاده می شود.) با رسمی کردن و تأمین روابط جدید دیجیتالی عملی خواهد بود.

اما با وجود همه این صحبت ها، ایجاد این مسیر اصلی جدید تراکنش ها و معاملات در لایه ای از اینترنت، توسط بلاکچین ها، کلیدهای رمزنگاری خصوصی و رمزارزها به سادگی هم دست یافتنی نیستند.

تیم های بسیاری دیاگرام ها و نمودارهایی را ایجاد کرده اند تا به اشخاص یا نهادها کمــک کنند، بین بلاک­چین یا نسخه اصلی، پایگاه داده کلاینت سروری تصمیم بگیرند. عوامل زیر خلاصه بسیاری از کارهایی است که قبلاً انجام شده است:


آیا اطلاعات با یک تاریخچه دقیق پویاست؟


کاغذ به دلیل صعوبت در مهر و موم های فیزیکی به سختی جعل می شود. اسناد كاغذی مانند قرار دادن چیزی در سنگ، ماندگاری زیادی دارند.

اما اگر ارسال داده ها ثابت باشند و اگر معاملات به طور مرتب اتفاق بیفتد، ممکن است کاغذ نتواند به عنوان یک ابزار از پس ذخیره اطلاعات برآید. ورود اطلاعات دستی محدودیتهای انسانی نیز دارد.

بنابراین، اگر داده ها و تاریخچه آن ها برای روابط دیجیتالی که در ایجاد آن نقش دارند از اهمیت بالایی برخوردار باشد، بلاک­چین با ظرفیتی منعطف، بخش های بسیاری را برای ثبت ورودی های جدید در یک سیستم ذخیره که در اختیار متولیان است امکان پذیر می کند.

 


آیا داده ها باید یا می تواند توسط یک مقام مرکزی کنترل شود؟


دلایل بسیاری وجود دارد که چرا شخص واسط باید مسئول برخی از تأیید اعتبارها و مجوزها باشد. در مواقعی،  وجود شخص واسط کنترل کننده کاملاً مناسب و مطلوب می باشد. اگر حفظ حریم خصوصی داده ها مهمترین مورد است، راه هایی برای تأمین امنیت داده ها حتی بدون اتصال به شبکه نیز وجود دارد.

اما اگر زیرساخت های فناوری اطلاعات موجود که دارای حساب ها و فناوری ورود به سیستم هستند، برای امنیت هویت دیجیتال کافی نباشد، ممکن است مشکل با استفاده از فناوری بلاک­چین حل شود.

همانطور که ساتوشی ناکاموتو در پیش نویس اولیه کار خود، “بیت کوین: پول الکترونیکی همتا به همتا” نوشت: بازرگانان باید نسبت به مشتریان خود محتاط باشند و اطلاعاتی بیشتر از آنچه نیاز دارند از ایشان دریافت کنند. اما درصد مشخصی از کلاهبرداری دیگر غیرقابل اجتناب است.

رمزنگاری كلید خصوصی، عدم نیاز به سیستم های متمرکز و حسابهای دقیق را در تراکنش ها ممکن می سازد كه برای ایجاد روابط دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد. اگر این بانک اطلاعاتی میلیون ها دلار برای تأمین معاملات مالی خرد نیاز داشته باشد، بلاک­چین احتمالا راه حلی برای آن دارد.


آیا سرعت تراکنش مهمترین موضوع است؟


آیا این بانک اطلاعاتی نیاز به معاملات میلی ثانیه ای با کارایی بالا دارد؟ اگر به دنبال کارایی بالا باشیم، معاملات میلی ثانیه ای آن چیزی است که لازم است، بنابراین بهتر است به یک سیستم متمرکز سنتی متصل شوید. بلاک­چین ها به عنوان پایگاه های داده ای کند هستند و هزینه ای برای ذخیره داده ها یا پردازش (همان “استخراج”) هر بلوک در یک زنجیره وجود دارد. هم اکنون سیستم های داده متمرکز مبتنی بر مدل کلاینت-سرور سریع و ارزان تر هستند.

به طور خلاصه، در حالی که ما هنوز محدودیت ها و توانایی های کامل بلاکچین را نمی دانیم، حداقل می توانیم بگوییم مواردی که آزمایش خود را پس داده است، همه مربوط به مدیریت و تأمین روابط دیجیتال به عنوان بخشی از یک سیستم ثبت اطلاعات بوده است.

امکان نظردهی غیر فعال شده.