استلار (Stellar) چیست؟

0

شبکه استلار در سال ۲۰۱۵ راه اندازی شد. از آن زمان تاکنون بیش از ۴۵۰ میلیون تراکنش توسط بیش از ۴ میلیون حساب شخصی پردازش شده است. شرکت های بزرگی مانند IBM و Franklin Templeton و شرکت های کوچک تر به عنوان استارت آپ های اختصاصی، استلار را برای جابجایی پول و دسترسی به بازارهای جدید انتخاب کرده اند.

شبکه استلار یک بانک اطلاعاتی و دیتابیس مبتنی بر بلاک چین است که نقل و انتقال بین ارزی، از جمله پرداخت ها را تسهیل می کند. ارز دیجیتالی استلار، لومن یا XLM نام دارد. با این حال، استلار نیز می تواند از ارزهای دیجیتالی دیگر در بلاک چین خود پشتیبانی کند.

به عبارت دیگر، استلار شبکه پرداخت Horizon API و Stellar Core است. این دو شبکه پرداخت تحت نظارت Stellar.org هستند.

شبکه استلار یک شبکه منبع باز و توزیع شده است که برای تسهیل انتقال بین ارزی متقابل استفاده می شود.

توکن استلار، لومن نام دارد و دیگر توکن ها را می توان جدا از لومن در شبکه استلار ایجاد کرد. مانند اتریوم، بلاک چین استلار می تواند انواع دیگر توکن ها را نیز در خود جای دهد، به عنوان مثال نسخه های رمزنگاری شده از پول فیات را می توان برای تسهیل در انتقال دارایی ها ایجاد کرد.

استلار جایگزینی برای سیستم مالی موجود می باشد. شبکه بیت کوین فقط برای تجارت بیت کوین ساخته شده است. استلار یک سیستم غیر متمرکز است که برای تجارت هر نوع پول به روشی شفاف و کارآمد می باشد.

به عنوان مثال، شما می توانید در استلار یک نماد دیجیتالی از دلار آمریکا ایجاد کنید که آن را “توکن دلار” بنامید و می توانید به جهانیان بگویید که هر وقت کسی دلار سنتی را برای شما واریز کرد، یکی از توکن های جدید خود را برای او ارسال خواهید کرد.

هنگامی که کسی آن “توکن دلار” را به شما برگرداند، شما تضمین می دهید آن را با یکی از دلارهای معمولی یا سنتی مبادله کنید. در اصل، شما یک رابطه ۱:۱ بین توکن دیجیتالی خود و یک دلار سنتی برقرار کرده اید. هر یک از توکن های شما در دنیا با واریز معادل پشتیبان آن یعنی دلار سنتی تضمین می شود.

بنابراین، در حالی که مردم توکن ها را حفظ می کنند، می توانند با آن ها مانند پول سنتی رفتار کنند، زیرا می دانند که در پایان توکن هایشان با پول سنتی قابل مبادله است.

توکن های دلار دیجیتال همچنین به این معناست که مردم در سراسر جهان می توانند دلار را بدون داشتن حساب بانکی در ایالات متحده، داشته باشند و خرید و فروش کنند.

این نمونه دلار، دقیقاً در حال حاضر روی استلار است که توسط یک شرکت به نام AnchorUSD اجرا شده است. البته استلار برای هر ارزی کار می کند و نه فقط دلار. وقتی توکن های پزو، توکن های یوان، توکن های پوند، توکن های بیت کوین، توکن های یورو و سایر موارد در شبکه به وجود آید، می توان گفت که استلار یک سیستم پولی واقعاً یکپارچه است.


مزایای استلار


برای کاربران، استلار یک شبکه سریع و کارآمد برای تجارت، پس انداز و هزینه کردن پول دیجیتالی است. برای سازندگان همچنین، یک زیرساخت مالی منبع باز است که هر کس می تواند به آن دسترسی داشته باشد و به هیچ مجوز یا برنامه خاصی احتیاج ندارد.

در حقیقت، استلار سیستمی برای پیگیری مالکیت است. مانند حسابداران که قرن هاست از دفترچه حسابداری استفاده می کنند، اما نوآوری استلار این است که هیچ حسابدار واقعی وجود ندارد درعوض شبکه ای از کامپیوترهای مستقل وجود دارد که هرکدام کار دیگران را بررسی می کنند. استلار سیستمی است که دارای اختیارات مرکزی نیست، یعنی هیچ کس نمی تواند شبکه را متوقف کند یا مخفیانه اعداد را به دلخواه خود تنظیم کند.


الگوریتم اجماع استلار


یک الگوریتم منحصر به فرد، به نام پروتکل اجماع استلار (SCP)، همه چیز را هماهنگ نگه می دارد. روش های زیادی برای دستیابی به توافق در مورد یک سیستم غیر متمرکز وجود دارد. روش اثبات کار بیت کوین اولین و هنوز مشهورترین روش است. SCP تلاش می کند سریع و کارآمد باشد.

برای هر دارنده حساب، دفتر کل استلار دو چیز مهم را ذخیره می کند: مقدار ارزی که آن ها در اختیار دارند یا به عبارتی دارایی صاحبان حساب (مانند ۱۰۰ توکن یورو یا ۵۰۰۰ لومن) و آنچه را که می خواهند با سرمایه خود انجام دهند (مانند فروش ۱۰ توکن دلار برای ۵۰ لومن یا ارسال ۱۰۰ توکن پزو به یک حساب دیگر) هر پنج ثانیه، تمام مانده حساب ها و کلیه عملیات انجام شده در شبکه به کل شبکه پخش می شود و شبکه به روز می شود.

کامپیوترهایی که نرم افزار اصلی استلار را اجرا می کنند در واقع اطلاعات را منتشر و بررسی می کنند. این کامپیوترها گره نامیده می شوند. بنابراین، وقتی به شخصی توکن یورو را در سیستم استلار می فرستید، گره ها بررسی می کنند که مانده حساب ها و اعتبار ارسال شده صحیح است یا خیر. هر گره اطمینان می دهد که گره های دیگر معامله را دیده و تأیید کرده اند.

شبکه استلار توسط صدها گره در سراسر جهان فعالیت می کند. گره ها و نحوه ارتباط آن ها به صورت عمومی است و هرکسی می تواند نرم افزار استلار را نصب کرده و به روند اجماع بپیوندد.


عرضه لومن XLM


بر خلاف خیلی از توکن های دیگر بلاک چین ها، لومن توسط پروتکل استخراج به دست نمی آید. در عوض، ۱۰۰ میلیارد لومن هنگامی که شبکه استلار شروع به کار کرد ایجاد شد و برای ۵ سال نخست استلار عرضه لومن ها طوری طراحی شده است که سالانه ۱٪ افزایش یابد.

این مکانیسم در اکتبر ۲۰۱۹ با رأی جامعه استلار به پایان رسید و در نوامبر ۲۰۱۹، عرضه کل لومن کاهش یافت. اکنون تقریباً ۵۰ میلیارد لومن دیگر جهت عرضه وجود دارد و پس از آن دیگر لومنی ایجاد نمی شود.

نزدیک به ۲۰ میلیارد لومن در بازار آزاد وجود دارد و بنیاد توسعه استلار ۳۰ میلیارد دیگر را نیز برای توسعه و ترویج استلار در اختیار خود نگه می دارد. این توکن ها طی چند سال آینده وارد بازارهای عمومی می شوند.

چرا استلار به توکن لومن نیاز دارد؟

هزینه هر تراکنش توسط توکن لومن پرداخت می شود که بسیار ناچیز است و به عنوان بازدارنده ای جهت اعمال مجرمانه محسوب می شود به این ترتیب که جلوی عملیات و تراکنش های اضافه را گرفته و نمی گذارد حجم شبکه با تراکنش های جعلی بالا رود. در حال حاضر، حداقل مانده حساب برای دارنده حساب استلار ۱ لومن است و حداقل هزینه هر تراکنش ۰.۰۰۰۰۱ لومن است. این مقدار کارمزد به اندازه کافی کم می باشد تا بتواند استلار را به طور گسترده در دسترس عموم قرار دهد و همینطور به اندازه کافی زیاد است که حکم بازدارنده در مقیاس های بزرگ فعالیت های مخرب را داشته باشد.


چگونه لومن را بخریم و آن را ذخیره کنیم


خرید لومن

برای استفاده از شبکه استلار به لومن احتیاج دارید. خوشبختانه، لومن در بسیاری از صرافی ها به فروش می رسد و مستقیماً در شبکه استلار نیز برای تجارت در دسترس است.

در ایالات متحده آمریکا، Coinbase و Kraken دو گزینه برای خرید لومن با دلار هستند. در خارج از ایالات متحده، Binance یکی از بهترین صرافی های خرید و فروش لومن است. تبادل داخل شبکه ای استلار، به شما امکان می دهد لومن ها را مستقیماً در شبکه خریداری کنید.

ذخیره لومن

برای ذخیره لومن و برای دسترسی آسان به ویژگی های شبکه استلار مانند پرداخت و ارسال به افراد دیگر در شبکه، یک کیف پول سخت افزاری یا دیجیتالی را از لیست کیف پول های موجود باید انتخاب کنید.

آینده استلار چیست؟

به بیان ساده، استلار آینده ای را امکان پذیر می کند که هر روز مردم بتوانند با هزینه بسیار کم و سرعتی بسیار زیاد پول به هر جایی در جهان ارسال کنند. بنیاد توسعه استلار معتقد است كه می توانند قدرت واقعی اقتصاد دیجیتالی مدرن را شکوفا كنند و آن زمانی است كه پول و سرمایه بتواند بدون كاهش ارزش خود در سراسر جهان در جریان باشد. این چیزی است که استلار برای آن به وجود آمده است و این همان کاری است که استلار انجام خواهد داد.

امکان نظردهی غیر فعال شده.