تنگل (Tangle) چیست؟ جایگزینی برای بلاک چین

0

گاهی اوقات مردم دفتر کل توزیع شده را با بلاک چین اشتباه می گیرند. حتی برخی فکر می کنند که یک ارز رمزپایه  بدون بلاک چین غیر ممکن است. اما در واقع بلاک چین یک نوع دفترکل توزیع شده محسوب می شود و لزوماً همه رمزارزها برای ثبت اطلاعات بر روی دفترکل از بلاک چین استفاده نمی کنند. IOTA یه نمونه از رمزارزی است که از یک تکنولوژی منحصر به فرد به نام “تنگل” استفاده می کند.

ما در این مقاله قصد داریم بطور مفصل به بررسی تنگل بپردازیم.


تنگل چیست؟


هنگامی که بلاک چین برای اولین بار بر روی صحنه آمد، تحول بزرگی در اقتصاد و امور مالی ایجاد شد. اما کارشناسان معتقد بودند که بلاک چین نیز برای همیشه فرمانروایی نخواهد کرد و دیر یا زود جای خود را به تکنولوژی های جدیدتر و کارآمدتر خواهد داد. نه به این دلیل که جهان آن را قبول نخواهد کرد بلکه تکنولوژی به سرعت درحال پیشرفت است و هیچگاه نمونه اولیه ای  از یک فناوری تا ابد بدون تغییر باقی نخواهد ماند.

بطور کلی یک رمزارز مبتنی بر تنگل به این صورت کار می کند که:

در تکنولوژی تنگل به جای ذخیره سازی در زنجیره بلاک ها (بلاک چین) ، از روش DAG استفاده می شود که مخفف Directed Acyclic Graph به معنای گراف جهت دار غیرمدور است. ثبت اطلاعات در دفترکل تنگل به این صورت انجام می شود: زمانی که یک تراکنش توسط یک کاربر ایجاد می شود، باید دو تراکنش قبل از خود را نیز تأیید کند. به این صورت کاربران نقش اعتبارسنج ها را نیز در شبکه ایفا می کنند. این به این معنی است که وقتی معامله جدیدی ایجاد شد، به عنوان یک رأس جدید در DAG اضافه می شود و همچنین به دو معامله قبلی که آن ها را تأیید کرده است متصل می شود. اولین معامله ایجاد شده در تنگل جنسیس (genesis) نام دارد که تمام توکن های رمزارز از ابتدا در آن تولید می شوند، کلیه معاملات موجود در تنگل به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به این معامله اشاره دارند و متصل هستند.

هنگامی که یک معامله توسط تعدادی از معاملات جدیدتر تأیید می شوند، یک اجماع (توافق جمعی) حاصل می شود و تغییر آن عملاً غیر ممکن است. اجماع با نمونه کوچکی از الگوریتم اثبات کار حاصل می شود. این اثبات کار تلاش اندکی برای تأیید هر معامله است که از شبکه در برابر اسپم ها و تقلب در شبکه حفاظت می کند (اگر نیاز به اطلاعات بیشتر راجع به این الگوریتم اجماع دارید به مقاله اثبات کار مراجعه کنید).


گراف جهت دار غیرمدور (DAG) چیست؟


قبل از اینکه بدانید DAG چیست، بیاید ببینیم در اینجا منظور از غیرمدور یا مدور چیست. در حالت عادی یک گراف مدور مسیر ساده ای است که رأس شروع و پایان آن یکی است به این معنی که اگر از یک رأس شروع به حرکت کنید در پایان دوباره به آن رأس می رسید و به اصطلاح در آن مسیر یک دور زده اید.

 تصویر زیر یک نمونه ساده از گراف مدور است.

و اما گراف جهت دار غیرمدور چیست؟

DAG در علوم کامپیوتر و ریاضیات، یک گراف جهت دار است که یک ضلع را به دیگری بصورت غیرمدور وصل می کند. همانطور که احتمالاً حدس زده اید غیرمدور در اینجا به این معنی است که هیچ گراف دوره ای وجود ندارد و در آن خبری از مسیر جهت داری که رأس ابتدا و انتهای آن یکی باشد، نیست.


مزایای تنگل


تنگل اساساً سعی دارد نقص های فن آوری قدیمی بلاک چین را کاهش دهد. بیایید با برخی از مزایای آن آشنا بشویم.

سرعت

تنگل از سرعت بیشتری نسبت به بلاک چین برخوردار است. به عنوان مثال شبکه بلاک چین بیت کوین قادر است در هرثانیه فقط پنج تا هفت تراکنش را تأیید کند. استفاده از الگوریتم پرهزینه و پرمصرف اثبات کار باعث چنین تأخیری می شود. حتی الگوریتم های جدیدتر که با هدف بهبود مقیاس پذیری (توانایی تأیید تراکنش های بیشتر در هر ثانیه) مانند اثبات سهام، ایجاد شده اند، این مشکل را بصورت کامل حل نکرده اند. حتی بلاک چین در مقایسه با سیستم های پرداخت قدیمی تر مانند شبکه ویزا که می تواند 2,000 تراکنش را در ثانیه پردازش کند، دارای عملکرد کند تری است. اگر قرار باشد بلاک چین در مقیاس های بزرگتر مورد استفاده قرار بگیرد، برای این مشکل باید راه حلی پیدا کند. در مقابل آن تنگل می تواند حدود 800 تراکنش را در ثانیه پردازش کند. شاید این مقدار هنوز هم کم باشد اما در مقایسه با بلاک چین خیلی بیشتر است.

بدون ماینر و بدون هزینه اضافه

همانطور که گفته شد تنگل برای اعتبارسنجی تراکنش ها از DAG استفاده می کند. می توان گفت افرادی که در حال معامله هستند معاملات دیگران را نیز تأیید می کنند و هر معامله برای ورود باید دو معامله قبل خود را تأیید کند، در نتیجه از آن جا که دیگر نیاز به ماینرها و اعتبارسنج ها در شبکه نیست، هزینه تراکنش صفر می شود. زیرا شبکه های بلاک چین برای تشویق ماینرها و اعتبارسنج ها برای تأیید تراکنش ها و ماندن در شبکه، باید به آن ها پاداش بدهد. از آنجا که در تنگل ماینرها حذف می شوند، تراکنش ها رایگان است.

امنیت بیشتر

تنگل همچنین امنیت بیشتری در برابر حملات مخرب مانند حملات DDOS (حملاتی هستند که به هدف مختل کردن کار سیستم، پهنای باند شبکه را هدف قرار می دهند) ارائه می دهد. در حالی که دنیا هر روز بیشتر مورد حملات هکرها قرار می گیرد، تنگل محافظت عالی در برابر این حملات از خود ارائه می دهد. یکی دیگر از ویژگی های مهمی که تنگل را نسبت به بلاک چین امن تر می کند این است که تنگل ضد کوانتومی است. اما این به چه معناست؟ محاسبات کوانتومی، تکنولوژی است که در آن یک کامپیوتر قدرتمند می تواند کلید خصوصی یک کاربر خاص بیت کوین را کشف کند و وجوه وی را سرقت کند. اما تنگل دارای عملکردی از قبل ساخته شده است که آن را ضد محاسبات کوانتومی می کند.

سیستم منصفانه

از آن جا که ماینرها می توانند انتخاب کنند که کدام معامله را زودتر تأیید کنند، آن ها همیشه به دنبال معاملات بزرگ تر هستند. از آنجا که آن ها در برابر اعتبارسنجی از شبکه پاداش دریافت می کنند، پس معاملات بزرگتر اولویت بیشتری دارند. تنگل چنین سیستم ناعادلانه ای ندارد، همانطور که در تنگل ماینری وجود ندارد، معاملات بی طرف و کاملاً منصفانه تأیید می شوند.

 

نتیجه گیری

اکنون راجع به تنگل و مزیت های بسیار آن نسبت به بلاک چین اطلاعاتی کسب کردید و دریافتید که هیج تکنولوژی تا ابد فرمانروایی نخواهد کرد و تکنولوژی های جدیدتر به دنبال اصلاح ضعف مدل های قدیمی هستند، درست  مانند هر حوزه دیگری. البته بازهم کسی نمی تواند مطمئن باشد که تنگل بر بلاک چین قدرتمند غلبه خواهد کرد یا نه. درحال حاضر IOTA یک نمونه از رمزارزی است که از این تکنولوژی استفاده می کند و هدفش استفاده در اینترنت اشیاء یا IoT است.

امکان نظردهی غیر فعال شده.