استیبل کوین (Stablecoin) یا ارز پایدار چیست؟

0

امروزه بازار ارزهای دیجیتال (ارزهای رمزپایه) به دلیل نوسانات قیمتی زیاد بسیار مشهور است، غیر معمول نیست که رمزارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم در مدت ۲۴ ساعت افزایش و یا سقوط شدید داشته باشند. اگرچه این نوسانات برای معامله گران و سرمایه گذاران بسیار سودمند است، اما همچنین می تواند مانع پذیرش ارزهای دیجیتال در دنیای واقعی شود.

از منظر کاربردی، مشاغل نمی خواهند از یک ارز با نوسانات زیاد برای معاملات خود استفاده کنند. برای مثال با وجود این تغییرات قیمتی پرداخت حقوق یک کارمند با بیت کوین دشوار خواهد بود. همچنین انجام معاملات روزانه با استفاده از رمزارزها دارای چالش هایی خواهد بود، تصور کنید باب در یک روز ۷ دلار برای یک فنجان قهوه پرداخت کند و تا روز دیگر متوجه شود که همان فنجان قهوه اکنون ۵ دلار قیمت دارد. در واقع استیبل کوین ها برای مقابله با همین نوسان ها طراحی  شده اند و بعنوان یک دارایی با ثبات قیمت همیشگی در بازار وجود دارند.


استیبل کوین یا ارز پایدار چیست؟


استیبل کوین یا ارز پایدار یک نوع ارز دیجیتال است که برای حفظ قیمت در بازار طراحی شده است. این ارزهای پایدار طراحی شده اند تا در برابر نوسانات بازار تا حدودی مقاوم باشند، بنابراین نباید تغییرات قیمت قابل توجهی را تجربه کنند.

بطور معمول  استیبل کوین ها ارزششان به قیمت یک دارایی دیگر وابسته است و این گونه خود را ثابت نگه می دارند. به عبارتی دیگر این ارز های پایدار از یک دارایی دیگر مانند دلار بعنوان پشتوانه استفاده می کنند. معمولاً ارزش یک استیبل کوین یا ارز باثبات در برابر پشتوانه اش بصورت ۱:۱ است. دلار پشتوانه بسیاری از استیبل کوین های بازار است، با این حال اسیبل کوین هایی وجود دارند که از رمزارزهای دیگر یا حتی کالاهایی مانند طلا و نقره بعنوان پشتوانه استفاده می کنند.

ارز دیجیتال تتر (Tether) یک نمونه از استیبل کوین است که پشتوانه آن دلار است و ارزشش همواره یک دلار می باشد.

ثابت بودن قیمت یک استیبل کوین به اندوخته آن کالا یا ارزی که بعنوان پشتوانه استفاده می کند بستگی دارد. بعوان مثال اگر ۷ هزار واحد از یک استیبل کوین با پشتوانه دلار وجود داشته باشد، در مقابل آن باید ۷ هزار دلار بعنوان پشتوانه در حساب های بانکی ذخیره شده باشد.

انواع ارزهای پایدار

  • ارزهای پایدار با پشتوانه فیات
  • ارزهای پایدار با پشتوانه ارز دیجیتال
  • ارزهای پایدار بدون پشتوانه

 ارزهای پایدار با پشتوانه فیات

این نوع از استیبل کوین ها، ارزهای دیجیتالی هستند که پشتوانه آن ها ارزهای فیات (پول ملی) هستند مانند رمزارز تتر که ۱:۱ به دلار آمریکا وابسته است. این ساده ترین روش برای ایجاد یک ارز پایدار است. همانطور که گفته شد برای ایجاد یک ارز پایدار با پشتوانه فیات، باید پول فیات بعنوان وثیقه ذخیره شود و توکن ها یک به یک در برابر ارز فیات وثیقه، صادر شوند. این به این معنیست که در ازای ذخیره یک واحد ارز فیات، یک واحد از آن ارز پایدار ایجاد می شود.

 این یک روش ساده است اما برای اینکه توکن ها کاملاً با وثیقه بمانند، نیاز به حسابرسی منظم و متوالی دارد.

ارزهای پایدار با پشتوانه ارز دیجیتال

همانطور که یک استیبل کوین با پشوانه فیات از ارزهای فیات بعنوان وثیقه برای ثبات قیمت استفاده می کند، یک استیبل کوین با پشتوانه ارز دیجیتال نیز از یک رمزارز مانند اتریوم بعنوان پشتوانه و یا وثیقه استفاده می کند.

اما ممکن است برایتان این سوال ایجاد شده باشد  که این دسته از ارزهای پایدار با پشتوانه یک ارز دیجیتال دیگر، چگونه از نواسانات قیمتی در امان می مانند.

استیبل کوین ها با پشتوانه ارزهای دیجیتال از فناوری بلاک چین برای گذاشتن وثیقه جهت ثبات قیمت استفاده می کنند. این موضوع تفاوت اصلی این دسته از استیبل کوین ها با دسته پشتوانه فیات است.

بعنوان مثال ارز سای (Sai) یک نمونه استیبل کوین است که برای ایجاد آن باید حداقل یک و نیم برابر ارز اتر (ETH) یا بت (BAT) را در یک آدرس کیف پول اتریوم وثیقه بگذارید. این بیشتر بودن مقدار وثیقه به این دلیل است که در صورت افت قیمت، پشتوانه سای حفظ شود.

ارزهای پایدار بدون پشتوانه

استیبل کوین های بدون پشتوانه، ارزهای با ثباتی هستند که از هیچگونه پشتوانه ای برای ثابت نگه داشتن قیمت ارز استفاده نمی کنند. استیبل کوین های بدون پشتوانه با استفاده از یک الگوریتم خاص ارزش ارز را کنترل می کنند، آن ها حجم عرضه را در صورت نیاز تغییر می دهند. به عبارت دیگر این ارزهای دیجیتال مانند سیستم چاپ اسکناس در بانک های مرکزی عمل می کنند و با کاهش و یا افزایش عرضه توکن، قیمت را کنترل می کنند، با این تفاوت که آن ها این کار را بصورت خودکار توسط قراردادهای هوشمند انجام می دهند. بیس‌کوین‌ (basecoin) نمونه ای از یک  استیبل کوین بدون پشتوانه است.


مزایا و معایب استیبل کوین


اگر در مورد فناوری بلاک چین اطلاعات زیادی ندارید و نمی دانید با تغییرات قیمت در بازار چه بکنید، شاید لازم باشد دارایی های دیجیتالی خود را با استیبل کوین ها نگه دارید زیرا ارزهای دیجیتال اغلب بی ثبات هستند. نوسانات ارزهای رمزپایه گاهی اوقات به حدی است که اگر به طور صحیح تجارت نکنید ممکن است مقدار زیادی از سرمایه خود را از دست بدهید. همچنین ارزهای دیجیتال بازار در مقاطعی وارد رکود اقتصادی به نام بازار خرسی (اصطلاحی برای بازارهای نزولی) می شوند، در این دوره می توانید دارایی های دیجیتالی خود را در استیبل کوین ها نگهداری کنید تا از خطرات پایین آمدن ارزش سرمایه در امان باشید.

اما اگر شما قصد دارید به عنوان یک معامله گر در بازار کار کنید، ممکن است نگه داشتن سرمایه در استیبل کوین ها برایتان بی فایده باشد. این امر به این دلیل است که معامله گران از نوسانات روزانه در ارزهای دیجیتال برای کسب درآمد استفاده می کنند. برخی از معامله گران در زمان هایی که بازار بلا تکلیف است و قصد انجام معامله ای را ندارند، سرمایه خود را تبدیل به استیبل کوین ها می کنند.

مزایا

  • دارای تمام مزایای فناوری بلاک چین و رمزارزها بوده
  • ثبات قیمت و بدون ترس کم شدن ارزش دارایی ها
  • استفاده برای خریداری دیگر رمزارزها

معایب

  • نیاز به شخص ثالث دارد و اعتماد به یک نهاد را می طلبد.
  • نیاز به حسابرسی های خارجی است

نتیجه گیری

ایده اصلی استیبل کوین ارائه برخی از مزایای ارزهای فیات و ارزهای دیجیتال است. می توان این ارزها را برای نگهداری سرمایه به عنوان یک ارز دیجیتال با ثبات استفاده کرد که باعث افزایش حفظ حریم خصوصی و عدم تمرکز نسبت به ارزهای فیات می شود. ارزهای پایدار معاملات سریعتر و با هزینه کمتری نسبت به ارزهای فیات و سیستم های سنتی را ارائه می دهند. همچنین می توان از آن ها در معاملات روزانه استفاده کرد. در نهایت این ارزها می توانند بعنوان کمک به دنیای رمزارزها عمل کنند و در زمان های لازم مورد استفاده قرار بگیرند.

امکان نظردهی غیر فعال شده.