قراردادهای هوشمند چیست؟

0

قرارداد هوشمند پروتکل کامپیوتری است که برای تسهیل، تأیید یا اجرای مجدد مذاکره یا عملکرد یک قرارداد به صورت دیجیتالی در نظر گرفته شده است. قراردادهای هوشمند اجازه انجام معاملات معتبر و بدون اشخاص واسطه را می دهند.

یکی از بهترین موارد بلاکچین غیر متمرکز بودن آن است که برای همه افراد مجاز قابل دسترس است، نیازی برای پرداخت به واسطه ها نیست و باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود. بلاکچین ها مشکلات خود را دارند اما از نظر سیستم های سنتی دارای امتیازات غیرقابل انکاری هستند ازجمله، سریع تر، ارزان تر و امن تر هستند، به همین دلیل بانک ها و دولت ها به سمت آنها روی آورده اند.

در سال 1994 ، نیک سابو، دانشمند حقوق و رمزنگار، فهمید که دفتر کل غیر متمرکز می تواند برای قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار گیرد، با این حال آن ها را قراردادهای خود اجرا، قراردادهای بلاکچین یا قراردادهای دیجیتالی نامید. در این قالب، قراردادها می توانند به كد کامپیوتری تبدیل ، در سیستم ذخیره شده و همانند سازی شوند و تحت نظارت شبکه کامپیوتری كه بلاکچین اجرا می كند، باشند. این امر همچنین می تواند منجر به بازخورد کاربری دفتر کل مانند انتقال پول و دریافت محصول یا خدمات شود.


قراردادهای هوشمند چیست؟


قراردادهای هوشمند به شما کمک می کنند تا ضمن اجتناب از یک واسطه، پول، املاک، سهام یا هر چیز دیگری را با روشی شفاف و عاری از تعارض مبادله کنید.

بهترین روش برای توصیف قراردادهای هوشمند، مقایسه این فناوری با یک دستگاه فروش خودکار است. درحالیکه به طور معمول برای خرید، شما یا باید به یک دفتر وکالت یا دفتر اسناد رسمی رفته، مبلغی به آنها پرداخت کنید و منتظر بمانید تا سند شما حاضر شده و ارسال شود. با قراردادهای هوشمند، شما به سادگی یک بیت کوین را به دستگاه فروش (یعنی دفتر کل) می دهید و اوراق قرضه خود، گواهینامه رانندگی یا هر چیز دیگری وارد حساب شما می شود. علاوه بر این، قراردادهای هوشمند نه تنها قوانین و مجازاتهای مربوط به توافق را به همان روشی که یک قرارداد سنتی انجام می دهد تعریف می کند، بلکه بطور خودکار آن تعهدات را نیز انجام می دهد.

همانطور که ویتالیک بوترین، برنامه نویس 22 ساله اتریوم، آن را در نشست اخیر DC بلاکچین توضیح داد، در یکی از رویکردهای قرارداد هوشمند، سرمایه یا ارز به یک برنامه منتقل می شود “و برنامه این کد را اجرا می کند و در مقطعی، به طور خودکار یک شرط را تأیید می کند و به طور خودکار تعیین می کند که این سرمایه باید به چه شخصی منتقل شود و یا اینکه باید فوراً به شخصی که آن را ارسال کرده بازپرداخت شود.” در عین حال، دفتر کل غیر متمرکز نیز سندی را ذخیره و همانند سازی می کند که به آن امنیت و تغییر ناپذیری خاصی می بخشد.

برای مثال فرض کنید آپارتمانی از من اجاره می کنید. می توانید با پرداخت رمزارز این کار را از طریق بلاکچین انجام دهید. شما رسید دریافت می کنید که در قرارداد مجازی ما نگهداری می شود. کلید ورود دیجیتال، که در یک تاریخ مشخص برای شما ارسال می شود را به شما خواهم داد. اگر کلید به موقع نیامد، بلاکچین سپرده شما را مرجوع می کند. اگر من قبل از تاریخ اجاره كلید را ارسال كنم، بلاکچین تا رسیدن تاریخ، سپرده و کلید را پیش خود نگه داشته و بعد از رسیدن تاریخ اجاره آن ها را به ترتیب برای من و شما آزاد می كند. عملکرد این سیستم بر پایه If-then یا ساختار کنترل شاخه ای که متغیر یا داده را آزمایش می کند است و توسط صدها نفر مشاهده می شود، بنابراین می توان انتظار نتیجه بی عیب و نقص را داشت. اگر کلید را به شما بدهم، مطمئناً سپرده برای من واریز می شود. اگر مقدار مشخص شده بیت کوین را واریز کنید، کلید را دریافت می کنید. این سند به طور خودکار پس از مدت زمان مشخص لغو می شود و کد نمی تواند با هیچ یک از ما بدون اینکه دیگری در جریان امور باشد کاری انجام دهد چون به همه شرکت کنندگان معامله همزمان هشدار داده می شود.

شما می توانید در شرایط مختلف از قراردادهای هوشمند استفاده کنید، از امور اقتصادی گرفته تا حق بیمه، املاک، اعتبارات، خدمات مالی ، فرایندهای قانونی و موافقت نامه های جذب سرمایه.


چگونه می توانید از قراردادهای هوشمند استفاده کنید


 

جری کومو، معاون رئیس جمهور در زمینه فناوریهای بلاکچین در IBM، معتقد است که قراردادهای هوشمند می توانند در سراسر زنجیره، از خدمات مالی و مراقبت های بهداشتی  گرفته تا بیمه استفاده شوند.

 

 

در اینجا چند مثال آورده شده است:

در بخش مسائل دولتی

ما بر این باوریم که تقلب در سیستم رأی گیری ما بسیار سخت است، اما با این وجود، قراردادهای هوشمند با ارائه یک سیستم بی نهایت ایمن تر، همه نگرانی ها را برطرف می کند. برای دستیابی به آرای حفاظت شده در دفتر کل توزیع شده، به رمزگشایی و قدرت محاسباتی بسیار زیادی نیاز است. هیچ کس آنقدر قدرت محاسباتی ندارد، بنابراین تنها خدا می تواند سیستم را هک کند! ثانیا، قراردادهای هوشمند می توانند حضور فیزیکی رای دهندگان را پایین بیاورند. بخش اعظم ناکارامدی رای گیری سنتی ناشی از سیستم غلط است که شامل صف آرایی، نشان دادن هویت شما و تکمیل فرم است. با قراردادهای هوشمند، شرکت کنندگان می توانند رای گیری را به صورت آنلاین انجام دهند.

در بخش مسائل مدیریتی

بلاکچین نه تنها به عنوان یک دفتر کل قابل اعتماد است بلکه باعث به وجود آمدن یک نوع ارتباط و گردش کار منظم به دلیل دقت، شفافیت و سیستم خودکارش می باشد. به طور معمول، عملیات تجاری باید فراز و نشیب مصوبات دولتی و مسائل داخلی یا خارجی را  تحمل کند درحالی که بلاکچین راه حل این مشکلات است. همچنين اختلافاتي را كه معمولاً با سیستم سنتی اتفاق مي افتد و ممكن است منجر به طرح دعوا و تأخير در پرداخت شود را کاهش مي دهد.

در سال 2015 شرکت Depoya Trust & Clearing Corp) DTCC) برای پردازش بیش از 1.5 کوآدریلیون دلار اوراق بهادار که ارزش معادل 345 میلیون تراکنش بود، از دفتر کل بلاکچین استفاده کرد.

املاک و مستغلات

از طریق قراردادهای هوشمند می توانید پول بیشتری بدست آورید. به طور معمول، اگر می خواستید آپارتمان خود را به شخصی اجاره دهید، برای تبلیغ نیاز به یک واسطه مانند سایت دیوار یا یک روزنامه دارید و سپس مجددا باید به بنگاه املاک بابت تنظیم و تأیید قرارداد اجاره پول پرداخت کنید و کد پیگیری دریافت کنید. بلاکچین هزینه های شما را کاهش می دهد. تمام کاری که انجام می دهید این است که مبلغ را توسط بیت کوین بپردازید و قرارداد خود را در دفتر کل توزیع شده رمزگذاری کنید. همه می توانند آن را ببینند، و بقیه مراحل به شکل خودکار انجام می شود. کارگزاران، نمایندگان املاک و مستغلات، وام دهندگان و هر کسی که با صنف ملک مرتبط باشد از آن نفع می برد.

بهداشتی و درمانی

سوابق درمانی اشخاص را می توان با کلید خصوصی که فقط به افراد خاص امکان دسترسی می دهد، رمزگذاری و ذخیره کرد. همین استراتژی را می توان برای اطمینان از انجام تحقیقات از طریق قوانین وزارت بهداشت به روشی مطمئن و محرمانه مورد استفاده قرار داد. عمل های جراحي را مي توان در بلاکچین نگهداري كرد و بصورت اتوماتيك براي بيمه گذاران ارسال کرد. این دفتر کل نیز می تواند برای مدیریت مراقبت های بهداشت عمومی مانند نظارت بر داروها، رعایت مقررات، نتایج آزمایش و مدیریت منابع مراقبت های بهداشتی مورد استفاده قرار گیرد.


قراردادهای هوشمند عالی هستند!


در زیر خدماتی که قراردادهای هوشمند به شما ارائه می دهد آورده شده است:

استقلال : برای تأیید نیازی به اعتماد یک کارگزار، وکیل یا واسطه های دیگر نیست. اتفاقا این مسئله خطر دستکاری شخص ثالث را نیز از بین می برد، زیرا اجرای این کار به طور خودکار توسط شبکه انجام می شود، نه توسط یک یا چند شخص احتمالاً خلافکار.

اعتماد : اسناد شما در دفتر کل مشترک رمزگذاری می شوند. به هیچ وجه کسی نمی تواند بگوید که آن ها مفقود شده اند.

تهیه نسخه پشتیبان – تصور کنید که بانک شما حساب پس اندازتان را گم کرده است. در بلاکچین، هر یک از دوستان شما یک کپی از آن را خواهند داشت. اسناد شما بارها و بارها کپی شده اند.

ایمنی : رمزنگاری و رمزگذاری وب سایت ها، اسناد شما را ایمن نگه می دارد و به هیچ وجه هک نخواهد شد و در حقیقت، تنها یک هکر فوق هوشمند می تواند کدها را شکسته و به آن نفوذ کند.

سرعت : معمولاً برای پردازش دستی اسناد باید کلی وقت صرف کنید. قراردادهای هوشمند از کد نرم افزاری برای اتوماسیون وظایف استفاده می کنند و بدین ترتیب ساعت های زیادی از طیف وسیعی از فرایندهای تجاری کاسته می شود.

پس انداز : قراردادهای هوشمند باعث صرفه جویی در هزینه شما می شوند زیرا حضور واسطه را از بین می برند. به عنوان مثال، شما باید به یک دفتر اسناد رسمی برای ثبت معامله خود پول پرداخت کنید.

دقت : قراردادهای خودکار نه تنها سریع تر و ارزان تر هستند بلکه از خطاهای ناشی از پر کردن دستی انبوه فرم ها نیز جلوگیری می کنند.

در ذیل جف گارزیک، مالک خدمات بلاکچین Bloq ، قراردادهای هوشمند را شرح می دهد:

 

“قراردادهای هوشمند … مجموعه ای از عملیات بسیار خاص را تضمین می کند. هرگز سردرگمی و اغتشاشی در آن وجود ندارد و هرگز اختلافی به وجود نمی آید. “

 

قراردادهای هوشمند فضایی است که برای مشاغل و فناوری بلاکچین در نظر گرفته شده است. چندین مورد استفاده از خدمات مالی بسیار تخصصی در بستر بلاکچین ظاهر شده است – به عنوان مثال، خدمات پرداخت بورس اوراق بهادار یانگون در میانمار، خدماتی بر روی بستر بلاکچین که واقعاً جالب می باشد.


و اما مشکلات قراردادهای هوشمند


قراردادهای هوشمند کامل نیستند. اگر اشکالی در کد وارد شود چه می شود؟ یا چگونه دولت ها باید چنین قراردادهایی را تنظیم کنند؟ یا دولتها چگونه می توانند از معاملات قراردادهای هوشمند مالیات بگیرند؟ به عنوان یک مثال، اجاره دادن آپارتمان مرا تصور کنید.

چه اتفاقی می افتد اگر کد اشتباه را ارسال کنم، یا کد صحیح را ارسال می کنم، اما آپارتمان من بدون رضایت من قبل از پایان تاریخ اجاره برای عموم مورد استفاده قرار گیرد؟ اگر این قرارداد سنتی بود، من می توانستم آن را در دادگاه فسخ كنم، اما بلاکچین وضعیت دیگری دارد. قرارداد انجام می شود، مهم نیست که چه چیزی باشد.

مشکلات به همینجا ختم نمی شود. کارشناسان در تلاشند تا از آنها پرده بردارند، اما این مشکلات مهم، باعث عدم پذیرش افراد از ورود به سیستم نمی شود.


آینده قراردادهای هوشمند


بخشی از آینده قراردادهای هوشمند درگیر این مسائل و مشکلاتی است که در بالا ذکر شد. به عنوان مثال در Cornell Tech ، وکلا  اصرار دارند که قراردادهای هوشمند وارد زندگی روزمره ما شوند و خود در حال تحقیق در مورد مشکلات آن هستند.

مرکز منابع IT ، نشان می دهد که قراردادهای هوشمند ممکن است در برخی از قسمت های مهم صنایع مانند بخش قوانین تأثیر بگذارد. در این حالت، وکلا بجای نوشتن قراردادهای سنتی به تولید الگوهای استاندارد قراردادهای هوشمند، مشابه قراردادهای سنتی استاندارد شده روی خواهند آورد. سایر صنایع مانند صنایع بازرگانی، شرکت های اعتباری و حسابداران نیز ممکن است از قراردادهای هوشمند برای کارهایی مانند حسابرسی و ارزیابی ریسک استفاده کنند. وب سایت “Blockchain Technologies” بیان می کند که قراردادهای هوشمند باید ترکیبی از کاغذ و محتوای دیجیتالی ادغام شده باشند، که در آن قراردادها از طریق بلاکچین تأیید شوند و همینطور توسط نسخه فیزیکی اثبات شوند.


بلاکچین، جایی که می توانید قراردادهای هوشمند را پردازش کنید


بیت کوین: بیت کوین برای پردازش معاملات بیت کوینی بسیار عالی است، اما توانایی کمی در پردازش اسناد دارد.

Side Chains: به کمک زنجیره‌های جانبی یا Sidechains می توان توکن‌ها و دیگر دارایی‌های دیجیتالی را از بلاک چین‌ اصلی به بلاک چین‌های دیگر جابجا کرد. همینطور  درصورت نیاز می توان بازگشت این دارایی‌ها به بلاک چین اصلی را انجام داد. زنجیره‌های جانبی، پتانسیل زیادی برای افزایش قابلیت‌ بلاک چین‌های فعلی دارند

NXT: NXT یک پلتفرم عمومی بلاکچین است که شامل انتخاب محدودی از قالب ها برای قراردادهای هوشمند است. تنها از آنچه به شما داده می شود، می توانید استفاده کنید؛ در NXT شما نمی توانید برای خود کدگذاری کنید.

 اتریوم: اتریوم یک بستر عمومی بلاکچین و پیشرفته برای رمزگذاری و پردازش قراردادهای هوشمند است. شما می توانید کد دلخواه خود را کدگذاری کنید اما باید هزینه آن را با توکن های اتر یا “ETH” پرداخت کنید.

“با توجه به پتانسیل قراردادهای هوشمند، پایانی برای طیف وسیعی از صنایعی که می تواند از آن بهره بگیرد، وجود ندارد. از مراقبت های بهداشتی گرفته تا خودرو املاک و مستغلات و همینطور قانون.

 خالق اتریوم CTO ، گاوین وود :

پتانسیل قراردادهای هوشمند برای تغییر جامعه از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. این چیزی است که می تواند تحولات اجتماعی زیادی ایجاد کند  و من آن را هیجان انگیز می دانم.

امکان نظردهی غیر فعال شده.