معرفی لایت کوین

0

لایت کوین یک ارز رمزنگاری شده است که توسط چارلی لی و گروهی از کارشناسان بعنوان یک فورک (انشعاب) از شبکه بیت کوین  در سال ۲۰۱۱ به وجود آمد. هدف اصلی لایت کوین تکمیل شبکه بیت کوین و ایجاد یک ارز دیجیتال برای معاملات و پرداخت ها بود. در حالی که بیت کوین به یک ارز برای سرمایه گذاری تبدیل شده بود. مردم بیت کوین را طلای دیجیتال و لایت کوین را نقره دیجیتال می دانستند.

ما در این مقاله به آنالیز لایت کوین،‌ دلیل به وجود آمدن آن و تفاوت آن با دیگر رمزارزها می پردازیم. لایت کوین تا سال ۲۰۱۴ ارز دوم بازار بود اگرچه در چند سال اخیر جای خود را به رمزارزهای جدیدتر و کارآمدتر داده است اما هنوز هم جزو ۱۰ ارز برتر بازار است.


لایت کوین چیست؟


چارلی لی لایت کوین را اینگونه شرح داده بود:

“لایت کوین یک رمزارز برای انجام تراکنش های روزانه است، درست مشابه رمزارز بیت کوین. در حالی که رمزارزهای مختلفی آمده و رفته اند، ما می خواهیم یک نقره دیجیتال در کنار طلای دیجیتال بیت کوین، بسازیم”

در حالیکه هویت خالق بیت کوین، ساتوشی ناکاماتو پنهان است، چارلی لی خالق لایت کوین در رسانه های اجتماعی و وبلاگش بسیار فعال است. چارلی لی کارمند سابق گوگل است که چشم انداز نسخه سبک تری از بیت کوین را داشت.

از اهداف این رمزارز انجام معاملات روزمره ارزان تر بوده است.

 


ماینینگ لایت کوین


لایت کوین هم مانند بیت کوین از الگوریتم اثبات کار برای اعتبارسنجی تراکنش ها استفاده می کند. نحوه کار در اثبات کار به این صورت است که ماینرها برای حل یک معمای ریاضی سخت با یکدیگر به رقابت می پردازند اولین نفری که در شبکه موفق به حل معما شود می تواند بلاک را تشکل دهد و پاداش آن را دریافت کند. زمانی که ماینر معما را حل کرد روش حل خود را برای بقیه نودها (ماینرها) در شبکه توزیع می کند تا به تأیید آن ها برسد و توافق جمعی حاصل شود.

پاداش بلاک در ابتدا ۵۰ واحد لایت کوین مشخص شد. این مقدار درست مانند بیت کوین هر چهارسال نصف می شود (هالوینگ). عرضه کل لایت کوین های قابل استخراج به ۸۴,۰۰۰,۰۰۰ واحد محدود است.

یک فرق اساسی در ماینینگ لایت کوین نسبت به بیت کوین، تفاوت در الگوریتم هشینگ است. برخلاف بیت کوین که از الگوریتم SHA-256 استفاده می کند، الگوریتم هشینگ لایت کوین Scrypt است.


سرعت تراکنش


 

میانگین زمان تشکیل یک بلاک در شبکه لایت کوین ۲.۵ دقیقه است. این موضوع برای معامله گرانی که روزانه معاملات زیادی انجام می دهند مفید است. آن ها می توانند در هر ۲.۵ دقیقه یک معامله را انجام دهند این در حالیست که برای تأیید تراکنش در بیت کوین باید ۱۰ دقیقه منتظر بمانند.

یکی دیگر از مزیت های ایجاد بلاک سریعتر این است که ماینرهای بیشتر و بیشتری می توانند استخراج بلاک را انجام دهند و پاداش استخراج را دریافت کنند. از آن جا که زمان تشکیل بلاک کم است شانس بیشتری برای انتخاب شدن جهت تشکیل بلاک ها دارند. این بدان معناست که پاداش استخراج بین کاربران بیشتری توزیع می شود و این باعث می شود شبکه غیر متمرکزتر شود.

با این حال این سرعت بیشتر در تأیید معاملات معایبی نیز دارد. از آنجا که زمان ایجاد بلاک کم است، منجر به تشکیل بلاک های رها شده بیشتری می شود. همانطورکه گفته شد عمل استخراج رقابت بین ماینرها است. ممکن است دو ماینر بطور همزمان یک بلاک مشابه را استخراج کنند. در این صورت یک بلاک به زنجیره اصلی متصل می شود و یک بلاک بصورت خودکار توسط شبکه رها می شود. از آنجا که در لایت کوین شانس ماینرها برای استخراج بلاک بیشتر است احتمال استخراج بلاک های رها شده نیز افزایش می یابد. بلاک های رها شده یک تلاش بی نتیجه هستند و فقط باعث هدر دادن منابع سیستم می شود.


لایت کوین در بازار رمزارزها


لایت کوین جزو ۱۰ ارز بازار است و می توان آن را از اکثر صرافی ها و دستگاه های خودپرداز ارز دیجیتال خریداری کرد. تاکنون چندین کشور دارای دستگاه های خودپرداز رمزارزها می باشند. در صورتی که یکی از آن ها را در نزدیکی خود دارید می توانید بررسی کنید که ارز لایت کوین در آن موجود می باشد یا خیر. در زمان نوشتن این مقاله حجم سرمایه بازار لایت کوین ۵,۲۸۰,۳۱۲,۷۵۱$ است و رتبه ششم را از نظر حجم سرمایه دارد. تاکنون ۶۴,۰۸۱,۳۹۷ واحد از کل لایت کوین های قابل عرضه استخراج شده است. قیمت کنونی لایت کوین ۸۲$ است. نقطه اوج این رمزارز در سال ۲۰۱۷ بود. در آن سال لایت کوین رشد باورنکردنی ۸۲۰۰% را تجربه کرد. در شروع سال ۲۰۱۷ حدود قیمت آن ۴.۴۰$ بود و در دسامبر سال ۲۰۱۷ بود که قیمت آن به چیزی حدود ۳۶۷$ رسید و در بعضی از صرافی ها حتی تا ۴۰۰ دلار هم معامله شد.


امنیت لایت کوین


چارلی لی در توییتر خود اعلام کرد که می خواهد معاملات پیگیر گریز را به منظور حفظ حریم خصوصی و اطلاعات کاربران در لایت کوین انجام دهد. این امر باعث می شود لایت کوین در کنار معدود ارزهایی که امروزه بر روی حفظ حریم خصوصی و انجام معاملات پیگیر گریز کار می کنند مانند مونرو و زی کش، قرار بگیرد. طبق گفته چارلی لی، آن ها معاملات محرمانه را به لایت کوین اضافه می کنند. همچنین لایت کوین فناوری MimbleWimble را نیز بر روی شبکه آزمایش می کند که انتظار می رود خصوصیات حفظ حریم خصوصی و معاملات پیگیر گریز را به معاملات در لایت کوین ببخشد. با انجام این کار وجوه مبادله شده توسط دیگران قابل مشاهده نیست. این یک ویژگی مهم برای کاربرانی است که می خواهند حریم خصوصیشان حفظ شود.


برخی از دستاورد های اخیر


در سال ۲۰۱۸ بنیاد لایت کوین حرکت جالبی انجام داد. آن ها ۹.۹ درصد از سهام بانک  WEG را از طریق یک همکاری با شرکت توکن پی، بدست آوردند. چارلی لی در پست خود به این نکته‌ اشاره کرد که در آینده‌ نزدیک امکان دارد که بانک‌ها از سرویس‌دهی ارزدیجیتال استفاده کنند.

یکی از بزرگترین نقاط قوت لایت کوین این است که لایت کوین یک دوقلوی بسیار نزدیک به بیت کوین است. چارلی لی راهی برای استفاده از این شباهت ها، با قابلیت همکاری دو زنجیره پیدا کرد. او این طرح را در توییتر خود اینگونه شرح داد: “کاربرانی که بخواهند در شبکه لایتنینگ بیت کوین فعالیت کنند اگر به دنبال هزینه کمتر هستند می توانند یک کانال پرداخت در شبکه لایت کوین باز کنند و بیت کوین ها را از طریق روش خاصی مبادله کنند”.

لایت کوین از مبادلات اتمی نیز پشتیبانی می کند. مبادلات اتمی تکنولوژی ای است که امکان تبدیل یک رمزارز به رمزارز دیگر را بدون استفاده از واسطه های متمرکز مثل صرافی ها  فراهم می کند. اولین مبادله اتمی در سال ۲۰۱۷ بین دو رمزارز لایت کوین و دیکرد اتفاق افتاد و دو ماه پس از آن بین دو زنجیره بیت کوین و لایت کوین در شبکه لایتنینگ انجام شد.

نتیجه گیری

لایت کوین همانند هر رمز ارز دیگری برای پیشرفت روز افزون جامعه ارزهای رمزنگاری شده می کوشد. درست است که لایت کوین برادر کوچک تر بیت کوین تصور می شد، اما نشان داد که هدف آن به مراتب بیشتر از این است. لایت کوین اولین رمز ارزی بود که Segwit را پیاده سازی کرد و همچین آن ها با موفقیت مبادلات اتمی را آزمایش کردند. در کنار آن، این رمزارز به طور جدی به دنبال ادغام شبکه لایتنینگ در سیستم خود است. با دیدن همه این ها در نهایت می توان آینده خوبی را برای این رمزارز انتظار داشت.

 

امکان نظردهی غیر فعال شده.