لیسک (Lisk) چیست؟

0

لیسک یک پلتفرم توسعه سایدچین (در ادامه سایدچین توضیح داده شده است) می باشد که ایجاد و استقرار برنامه های غیر متمرکز را در زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت برای توسعه دهندگان آسانتر می کند. یکی از بزرگترین و مهمترین فاکتورها در این صنعت، سرعت بخشیدن به توسعه دهندگان برای ساخت اپلیکیشن ها است.

لیسک با هدف ایجاد یک بستر عادلانه تر برای برنامه های غیر متمرکز، به توسعه دهندگان امکان می دهد تا سهم بیشتری از درآمد حاصل از اپلیکیشن ها را از آن خود کنند.

از طریق لیسک، توسعه دهندگان اپلیکیشن ها برخلاف سیستم عامل های متمرکز محبوب مانند Google Play Store و Apple App Store، سهم نسبتاً خوبی از توجه مخاطبین و همچنین کسب درآمد از طریق فروش اپلیکیشن هایشان را به خود اختصاص می دهند.

این پروژه امیدوار است با تمرکز روی یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی یعنی جاوا اسکریپت، توسعه را تسریع ببخشد و همینطور آن را ساده کند و در نهایت بسترهای خود را برای میلیون ها نفر از برنامه نویسان که قبلاً آموزش دیده اند، باز کند.

LSK همان رمزارز لیسک، در درجه اول در DApps یا اپلیکیشن های غیر متمرکز در خود بلاک چین لیسک مورد استفاده قرار می گیرد. برخلاف بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، لیسک تنها یک ارز دیجیتالی نیست که تجار تنها به عنوان وسیله ای برای پرداخت، آن را مورد استفاده قرار دهند، بلکه یک ارز برای توسعه دهندگان نرم افزارها و اپلیکیشن ها است که می خواهند از این بستر استفاده کنند.


ویژگی های لیسک


زمان ایجاد بلاک جدید در بلاک چین لیسک ۱۰ ثانیه می باشد. سیستم اجماع در این شبکه الگوریتم اثبات سهام محول شده (DPoS) است و نماد رمزارز آن LSK می باشد.

لیسک قصد دارد تا ارائه دهنده یک پلتفرم (مشابه اتریوم و NEO) با یک شبکه غیر متمرکز باشد. با این وجود، از جهاتی با آن ها متفاوت است.

لیسک از سایدچین ها و کیت توسعه نرم افزاری یا SDK استفاده می کند تا بتواند یک بستر مناسب برای توسعه دهندگان، جهت تولید dappها (برنامه های غیرمتمرکز) و بلاک چین مستقل تحت یک سیستم (سایدچین)، فراهم کند. بلاک چین های جانبی با بلاک چین لیسک که بطور جداگانه نگهداری می شود، مرتبط است و توسط بلاک چین لیسک ایمن می باشد.

سایدچین ها

سایدچین ها دفاتر کل رمزنگاری شده مستقل یا نوعی بلاک چین هستند که بدون آسیب زدن به عملکرد و سرعت بلاک چین اصلی، به بلاک چین اصلی متصل می شوند. این ارتباط به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا قابلیت تنظیم دقیق الگوریتم های اجماع، مقیاس بندی شبکه و حتی انتشار بتا کریپتوها (به عنوان مثال رمزارزهای تست) و همینطور ردیابی دارایی ها (به عنوان مثال سهام سهامداران) را داشته باشند.


تفاوت های لیسک


برای کارایی بیشتر فناوری بلاک چین، این تیم کیت توسعه دهندگان نرم افزار یا SDK را بر اساس جاوا اسکریپت ایجاد کرد.

SDK شامل چهار بخش می باشد:

  • الگوریتم اجماع: در لیسک، الگوریتم اثبات سهام محول شده DPoS اجرا می شود که به صورت تنظیم پیش فرض می باشد
  • سایدچین: به شما امکان می دهد یک بلاک چین مستقل ولی مرتبط با بلاک چین اصلی لیسک ایجاد کنید
  • Back-end: کد قابل برنامه ریزی برای ایجاد DApps به طور مستقل می باشد
  • Front-end: رابط کاربری (UI) که اجزای آن در معرض دید کاربران است

این پروژه های مستقل، زنجیره هایی هستند که به زنجیره اصلی وابسته است. لیسک همچنین به عنوان بلاک چین اصلی امنیت شبکه های جانبی را تأمین می کند.

تفاوت لیسک با دیگر رمزارزها

لیسک پروژه منحصر به فردی است زیرا اپلیکیشن توسعه بلاک چین را برای توسعه دهندگان به ارمغان می آورد بدون اینكه از آن ها بخواهد برای استفاده از این سیستم عامل یک زبان برنامه نویسی جدید و ویژه بیاموزند. جاوا اسکریپت زبانی است که محبوب ترین برنامه نویس ها با آن آشنا هستند، بنابراین اکثر توسعه دهندگان از آن آگاهی دارند.

برخلاف اتریوم، که توسعه دهندگان آن نیاز به یادگیری زبان خاص آن یعنی Solidity دارند یا بیت کوین که عمدتا با ++C اجرا می شود، لیسک امکان آزادی عمل بیشتری را در اختیار توسعه دهندگان خود می دهد.

یکی دیگر از مشکلاتی که پلتفرم لیسک آن را حل می کند مقیاس پذیری است. از آنجا که سایدچین ها یا شبکه های جانبی ایجاد شده برنامه های مستقلی از بلاک چین اصلی هستند، اما این بلاک چین های جانبی نمی توانند یک هارد فورک در بلاک چین اصلی لیسک ایجاد کنند.


مزیت های لیسک


۱. لیسک یک بستر توسعه نرم افزاری غیرمتمرکز است که به توسعه دهندگان امکان می دهد برنامه هایی را با زبان جاوا اسکریپت ایجاد کنند و این امر را در دسترس عموم قرار می دهد.

۲. این برنامه از مفهوم سایدچین ها و کیت توسعه نرم افزاری (SDK) استفاده می کند تا به توسعه دهندگان اجازه دهد DApps و بلاک چین های جداگانه ای را تحت بلاک چین اصلی لیسک تولید کنند.

۳. سایدچین ها، زنجیره های مستقلی هستند که به بلاک چین اصلی وصل می شوند، به گونه ای که به عملکرد بلاک چین اصلی صدمه ای نمیزنند و یا سرعت آن را تغییر نمی دهند. این امر باعث می شود برنامه ها واقعاً غیر متمرکز و مستقل در بلاک چین لیسک باشند.


چگونه توکن های لیسک را بخریم و آن ها را ذخیره کنیم


خریداری توکن لیسک یا LSK

حدود ۱۵ تا ۲۰ صرافی وجود دارد که از طریق آن ها می توانید رمزارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم را با توکن های LSK معامله کنید. از آنجا که رمزارز لیسک نسبتاً در بازار جدید است، یافتن صرافی که ارزهای فیات را برای رمزارزهای لیسک بپذیرد، دشوار است.

صرافی هایی که از خرید رمزارز لیسک پشتیبانی می کنند شاملBinance ، Bittrex ، HitBTC و Coinroom و برخی دیگر از صرافی هایی که ارزهای فیات را برای این رمزارز قبول می کنند عبارتند از (BitBay (USD, EUR), Exrates (USD) and Coinroom (EUR, GBP

ذخیره LSK

Lisk Wallet

شاید بهترین کیف پول برای ارز دیجیتال لیسک شما خود کیف پول لیسک باشد که یک کیف پول دسکتاپ است و سازگار با ویندوز، مکینتاش و لینوکس می باشد. کیف پول لیسک یک نسخه وب در دسترس است، اگرچه محبوب ترین در بین سرمایه گذاران نیست.

استفاده از این کیف پول بسیار ساده است.

ابتدا کیف پول را از وب سایت لیسک دانلود و نصب کنید.

کیف پول را باز کنید و یک حساب لیسک ایجاد کنید.

یک پسورد جهت ورود انتخاب کرده و آن را در جای امن ذخیره کنید. حفاظت از این پسورد بسیار مهم است چرا که اگر آن را از دست دهید ممکن است توکن های LSK خود را نیز از دست بدهید.

سپس می توانید توکن های LSK خود را در کیف پول وارد کرده و ذخیره کنید!

Lisk Nano

لیسک نانو، کیف پول محبوب برای توکن های LSK است. لیسک نانو این امکان را به کاربران می دهد تا معاملات را در شبکه لیسک دریافت و ارسال کنند. همچنین یک رابط کاربری ساده برای ویژگی های پیشرفته تری مانند ثبت نام با کلمه عبور دوم را نیز فراهم می کند.


لیسک را بهتر بشناسیم


تیم پشتیبان لیسک

برخی از افراد تلاش می کنند تا این پروژه در راه موفقیت گام بردارد، با توجه به ویژگی عدم تمرکز در لیسک، بنیاد لیسک با پیمانکاران سراسر دنیا از مناطقی مانند نیویورک، برلین و … همکاری می کند. تیم اصلی لیسک در برلین مستقر است.

آیا در لیسک سرمایه گذاری کنیم؟

از زمان راه اندازی لیسک در سال ۲۰۱۶، مطمئناً رمزارز لیسک به سرعت سیر صعودی خود را تجربه کرده است. رابط کاربری و دسترسی آن چیزی است که باعث محبوبیت زیادی در بین توسعه دهندگان می شود و همچنین دارای سیستم پاداش عالی است. روند رمزارز لیسک مانند هر رمزارز دیگر، فراز و نشیب هایی از خود نشان داده است، اما مطمئناً در آینده می توان شاهد پیشرفت بیشتر آن بود.

آینده لیسک چطور است

سرمایه در بازار و پذیرش جهانی

مانند بیت کوین و دیگر رمزارزها، لیسک یک ارز رمزنگاری شده است اما برخلاف بیت کوین، تحت سیستم اثبات سهام محول شده کار می کند، بنابراین نحوه بدست آوردن آن با بیت کوین متفاوت است. همچنین بر خلاف بیت کوین که تنها ۲۱ میلیون واحد از آن در نهایت وجود خواهد داشت، حداکثری برای تعداد آن لحاظ نشده است.

سرمایه در بازار لیسک اکنون حدود ۱۰۶ میلیون دلار می باشد و تعداد LSK عرضه شده تاکنون ۱۲۲.۵ میلیون واحد است.

و در آخر

لیسک ابزاری با ارزش برای توسعه دهندگانی که در جستجوی راه های آسان برای ساخت پلتفرم های غیرمتمرکز هستند، می باشد. با کیت SDK لیسک، زمان برای توسعه دهندگان صرفه جویی می شود و به آن ها این امکان را می دهد تا به جای اینکه نگران جزئیات مربوط به بلاک چین اصلی باشند، روی کیفیت برنامه های خود تمرکز کنند.

امکان نظردهی غیر فعال شده.