بررسی شبکه لایتنیگ (Lightning Network)

0

زمانی که بیت کوین توسط ساتوشی ناکاماتو در سال 2008 به وجود آمد، هدف یک ایجاد یک شبکه همتا به همتا بود که برای معاملات روزانه مورد استفاده قرار می گیرد. اما بیت کوین برای رسیدن به این هدف یک مشکل بر سر راه خود دارد. با گذشت ده سال از زمان پیدایش، عدم مقیاس پذیری همچنان بزرگترین مشکل بیت کوین است.

شبکه لایتنینگ یک راه حل انجام تراکنش در لایه دوم و خارج از زنجیره، برای حل مشکل مقیاس پذیر نبودن بیت کوین است. شبکه لایتنینگ در مارس 2018 راه اندازی شد و انتظار می رود که بخش جدایی ناپذیر از آینده بیت کوین باشد. ما در این مقاله خواهیم آموخت که شبکه لایتنینگ چیست و چگونه کار می کند. اما قبل از شروع لازم است با یکسری از مفاهیم آشنا بشوید.


  مقیاس پذیری به چه معناست؟


در واقع مقیاس پذیری به معنای مقابله با افزایش تقاضاست. به این معنا که با افزایش تعداد کاربران، شبکه بتواند تراکنش های بیشتری را در مدت یک ثانیه پردازش کند. در حال حاضر بیت کوین فقط هفت تراکنش را در یک ثانیه پردازش می کند. با وجود محبوبیت های چند سال اخیر، اما هنوز تعداد کاربران شبکه بیت کوین بسیار کم است. با توجه به این که هر روز به تعداد کاربران این رمزارز اضافه می شود و افراد بیشتری به استفاده از آن روی می آورند، اگر قرار باشد بیت کوین در مقیاس های بزرگ تر مورد استفاده قرار بگیرد باید بتواند تراکنش های بیشتری را در هر ثانیه پردازش کند. ویزا که یک شبکه پرداخت جهانی می باشد، قادر است در هر ثانیه حدود 2,000 تراکنش را پردازش کند.

بیت کوین در نظر دارد که یک ارز جهانی باشد که تمام دنیا بتوانند از آن برای معاملات روزانه خود استفاده کنند. بنابراین شبکه باید بتواند با این مشکل مقیاس پذیری مقابله کند.


راه حل خارج از زنجیره


این راه حل همانطور که از نامش پیداست به کاربر اجازه می دهد که تراکنش های خصوصی خود را خارج از زنجیره انجام دهد. یک راه حل خارج از زنجیره مشخص می کند که بخش بزرگی از معاملات بیت کوین بر روی دفترکل توزیع شده اصلی ضبط نمی شوند. این امر می تواند با اتخاذ فناوری کیف پول های چند امضایی انجام شود. کیف پول های چند امضایی در ابتدا ساخته شده بودند تا برای یک یا تعداد بیشتری از افرادی که می خواهند سرمایه خود را در یک صندوق کنار یکدیگر نگه دارند بدون این که نیاز باشد به هم اعتماد کنند، مورد استفاده قرار گیرند. درست مانند یک حساب مشترک در بانک که برای برداشت پول نیاز به امضای هر طرفین است. در کیف پول های چند امضایی منظور از امضا همان کلید های خصوصی افراد است.


شبکه لایتنینگ


شبکه لایتنینگ اولین بار در سال 2016 توسط جوزف پون و تادئوس درایجا پیشنهاد شد و از آن زمان در حال توسعه است. این راه حل امکان دستیابی به مقیاس پذیری بیشتر را فراهم می کند.

بعنوان مثال در مقطعی از تاریخ ارسال نامه سریعترین و کارآمدترین راه ارتباطات از راه دور بود. برای این کار مجبور بودید به اداره پست محلی خود بروید، یک فرم را پر کنید و مبلغی را پرداخت کنید. سپس پیام به نزدیک ترین اداره پست  مقصد فرستاده می شد. پس از آن پستچی می توانست پیام را به مقصد تحویل دهد. با این روش شما حتی اگر یک پیام کوتاه ساده می خواستید ارسال کنید باید تمام این مراحل را طی می کردید. در نقطه مقابل آن، بعدها شما می توانستید برای این پیغام کوتاه با یک شماره گیری سریع از تلفن استفاده کنید و پیغام خود را بصورت مستقیم به طرف مقابل بگویید.

لایتنینگ در شبکه بیت کوین نیز کارکرد مشابهی دارد. به واسطه آن دیگر نیازی به ثبت تمامی سوابق معاملات بر روی بلاک چین اصلی نداریم. در واقع ایده اصلی شبکه لایتنینگ این است که لزومی ندارد تراکنش های روزمره و کوچک بروی بلاک چین اصلی ذخیره شوند. به جای آن، شبکه لایتنینگ لایه دیگری خارج از بلاک چین بیت کوین ایجاد می کند که کاربران را قادر می سازد یک کانال پرداخت بین یکدیگر خارج از زنجیره ایجاد کنند. این کانال های پرداخت تا زمانی که لازم باشد می توانند وجود داشته باشند و از آن جا که بین دو نفر تنظیم شده اند، معاملات تقریباً فوری و با هزینه بسیار کم خواهند بود.

با این راه حل دیگر همه تراکنش های انجام شده بین دو شخص بر روی بلاک چین ذخیره نمی شود و فقط سوابق باز و بسته شدن کانال پرداخت است که بر روی بلاک چین اصلی ثبت می شوند. این راه حل بطور چشم گیری به یک معامله سرعت می بخشد زیرا دیگر همه معاملات نیازی به تأیید همه نودهای (ماینرها) موجود در بلاک چین ندارند.


شبکه لایتنینگ چگونه کار می کند؟


شبکه لایتنینگ هم درست مانند بلاک چین نیازی به مؤسسات مرکزی مانند بانک ها ندارد و تراکنش ها مستقیم بین دو کاربر انجام می شود.

بیایید برای درک بهتر به بررسی مثالی بپردازیم.

تصور کنید که باب و جیم می خواهند با استفاده از بیت کوین یک بازی تخته نرد انجام بدهند. آن ها برای هر ست بازی 0.01 بیت کوین شرط می بندند. اگر آن ها بخواهند این کار را بر روی بلاک چین اصلی انجام دهند باید بعد از هر بازی 10 دقیقه صبر کنند تا پرداخت انجام شود و تنها پس از آن می توانند دور بعدی را ادامه دهند. علاوه براین کارمزد تراکنش ها نیز بالا می رود، زیرا قرار است تعداد زیادی تراکنش کوچک انجام شود. برای حل این مشکل آن ها یک کانال پرداخت باز می کنند و هر دوی آن ها با انجام یک تراکنش در شبکه اصلی 0.05 بیت کوین را در یک آدرس چند امضائه شارژ می کنند. آدرس چند امضائه ایجاد شده مانند یک گاو صندوق امن می ماند که فقط در صورت توافق دو طرف در آن باز می شود. سپس این دو یک کانال پرداخت خارج از زنجیره با یکدیگر تشکیل می دهند و بقیه تراکنش ها را بر روی این کانال انجام می دهند.

حالا باب دور اول را برده است و جیم باید 0.01 بیت کوین از موجودی خود به او پرداخت کند. این پرداخت بصورت سریع و ساده در کانل پرداخت از موجودی جیم کم و به موجودی باب اضافه می شود.

بعد از آن جیم سه دست بعدی را بصورت پیاپی می برد و بین هر بازی یک تراکنش در کانال آن ها اجرا می شود. اکنون موجودی پرداخت آنها به این صورت است.

هر زمان که آن ها کانال پرداخت را ببندند. سابقه آخرین تراکنش آن ها نیز بر روی بلاک چین اصلی ذخیره می شود. تا زمانی که کانال باز است دو طرف می توانند هزاران تراکنش با یکدیگر انجام دهند. با این روش حجم قابل توجهی از بار شبکه اصلی کم می شود زیرا فقط دو تراکنش بر روی بلاک چین اصلی قرار می گیرد، یکی وقتی که کانال پرداخت باز می شود، یکی وقتی که بسته می شود.

اکنون با کانال پرداخت آشنا شدیم. لازم است بدانید نیازی نیست ما برای پرداخت بیت کوین با هر کسی یک کانال پرداخت مستقم باز کنیم.

تصور کنید من برای خرید قهوه به استارباکس رفته ام اما هیچ کانال پرداخت بازی با آن ها ندارم. خوشبختانه من یک کانال پرداخت باز با دوستم دارم و دوستم یک کانال باز با مادرش دارد و در نهایت مادرش یک کانل باز با استارباکس دارد. به لطف لایتنینگ من می توانم به واسطه مسیریابی بیت کوین از طریق کانال دوستم و کانال مادر دوستم در نهایت از استارباکس یک قهوه بخرم بدون این که نیاز باشد کانال جدیدی با استارباکس ایجاد کنم.

مسیریابی چند ویژگی دارد

1. پرداخت باید از طریق کانال های پرداختی که حداقل مبلغ انتقال را دارند، انجام شود. در مثال بالا اگر قیمت یک فنجان قهوه 0.00015 بیت کوین باشد و دوست من یا مادرش فقط 0.0001 بیت کوین داشته باشند، انتقال از طریق آن ها امکان پذیر نیست.

2. مسیریابی از طریق کانال های پرداخت موجود ممکن است هزینه انتقال (ناچیز) را در هر یا تمام کانال ها در بر بگیرد.

3. حفظ حریم خصوصی. شرکت کنندگان در کانال هایی که پرداخت از طریق آن ها انجام می شود، فقط راجع به کانال هایی که مستقیم با آن ها ارتباط برقرار کرده اند می دانند. بعنوان مثال، مادر دوست من نمی داند که پسرش کسی است که معامله را انجام داده است یا من، همچنین او نمی داند این پرداخت مستقیم برای استار باکس است یا قرار است از کانال استارباکس به کانال پرداخت دیگری منتقل شود. اینگونه حریم خصوصی حفظ می شود.

این همان چیزی است که لایتنینگ را بسیار شگفت انگیز می کند. ما مثال های ساده ای جهت آشنایی با آن زدیم. تصور کنید که لایتنینگ اکنون در سراسر جهان فعالیت می کند. این امر باعث می شود پول از طریق آفریقا به آمریکای جنوبی یا از اروپا به ایالات متحده بصورت کارآمد، فوری و سریع هدایت شود و میلیون ها کاربر بتوانند همزمان از شبکه استفاده کنند، چه بخواهند یک فنجان قهوه بخرند یا در یک بازی تخت نرد شرکت کنند.

مزایا و معایب شبکه لایتنینگ

شبکه لایتنینگ پنج مزیت را برای شبکه اصلی ارائه می دهد.

1. گمنامی بیشتر تراکنش ها: ایجاد لایه دیگری از حریم خصوصی در انجام معاملات، زیرا همه تراکنش ها در شبکه اصلی ضبط نمی شوند.

2. هزینه کم تر: کارمزد تراکنش ها پایین می آید. هزینه های لایتنینگ نسبت به هزینه های فعلی ناچیز خواهد بود.

3. سرعت بالاتر: معاملات شبکه لایتنینگ فوری است و نیازی به تأیید کل شبکه نیست.

4. انجام ریز تراکنش ها: با توجه به سرعت بالا و هزینه کم می توان از آن در تراکنش های خرد برای پرداخت های روزانه استفاده کرد. این همان چیزی است که بیت کوین از ابتدا قصد داشت به آن تبدیل شود.

5. مقیاس پذیری: اگرچه لایتنیگ راه حل نهایی این مسئله نیست. اما تا حد قابل توجهی این مشکل را بهبود می بخشد.

با این وجود شبکه لایتنینگ معایبی نیز دارد.

1. هر کسی که بخواهد پرداختی در شبکه لایتنینگ داشته باشد باید به شبکه متصل شود و یک درخواست ارسال کند. این برخلاف شبکه اصلی است که فقط آدرس یا QR کد کیف پول به اشتراک گذاشته می شود.

2. نگه داشتن پول در لایتنینگ به معنای نگه داشتن آن در یک کیف پول گرم است (کیف پول هایی که به اینترنت متصل می شوند و آنلاین هستند) بنابراین سطح امنیتی کمی کاهش می یابد.

پذیرش بازار

شبکه لایتنینگ در مارس 2018 شروع به کار کرد. تا به امروز حدود 1900 عضو در آن وجود دارد که حدوداً 97% آن ها کانال پرداخت فعال دارند و هر روز این کانال های پرداخت در حال افزایش هستند.

تصویر زیر روندی از ظرفیت شبکه لایتنینگ را نشان می دهد.

نتیجه گیری

 شبکه لایتنینگ بخشی جدایی ناپذیر از مقیاس پذیری شبکه است. همچنین این راه حل کلید تبدیل بیت کوین به پول دیجیتال واقعی است که می تواند در انواع خریدهای روزانه مورد استفاده قرار گیرد. در حالی که لایتنینگ در ابتدای راه خود است، مراحل دسترسی و اجرای شبکه در سراسر جهان، توسط توسعه دهندگان در حال انجام است و امیدواریم که بزودی در سطح جهانی، راحت و کارآمد مورد استفاده قرار بگیرد.

امکان نظردهی غیر فعال شده.