معرفی رمزارز آیوتا IOTA (هرآنچه لازم است راجع به این رمزارز بدانید)

0

اگر علاقه مند به حوزه ارزهای رمزنگاری شده هستید، حتماً تا به حال اسم IOTA  را شنیده اید. این مقاله راهنمایی ساده برای آشنایی با این رمزارز نسبتاً جدید است. بنابراین در ادامه به تجزیه و تحلیل آیوتا و چیزی که این رمز ارز را با سایر ارزهای رمزنگاری متمایز می کند، می پردازیم.

در حال حاضر آیوتا یکی از مهمترین ارزهای دیجیتال بازار است و توجه سرمایه گذاران زیادی را به خود جلب کرده است.


آیوتا (IOTA) چیست؟


پروژه آیوتا در اواخر سال 2015 توسط سرگی ایوانچلو، دیوید سانتسبو، سرگی پوپوف و دومینیک شینر ایجاد شد. IOTA از زمان راه اندازی توسط بنیاد آیوتا واقع در آلمان اداره می شود.

آیوتا به عنوان نسل سوم ارزهای رمزپایه شناخته می شود. مهم ترین ویژگی در مورد شبکه آن، این است که معاملات سریع و بدون هزینه انتقال با مقیاس پذیری بالا را ارئه می دهد. بله درست است کارمزد تراکنش در آیوتا صفر است، اما این چگونه ممکن است؟

آیوتا برخلاف بقیه رمزارزهای بازار از تکنولوژی بلاک چین استفاده نمی کند، اما بجای آن از تکنولوژی ای به نام “تنگل” استفاده می کند که در آن هر معامله ای که توسط کاربر انجام می شود، ولت آن کاربر به صورت خودکار دو تراکنش قبلی را در شبکه تایید می کند. به این ترتیب هیچ ماینر یا اعتبارسنج دیگری که شبکه در ازای اعتبارسنجی مقداری ارز به آن ها پاداش بدهد وجود ندارد. بنابراین تنگل می تواند رایگان باشد زیرا کاربران کارهایی را انجام می دهند که در یک بلاک چین توسط ماینرها یا اعتبارسنج ها انجام می شود.

لازم به ذکر است که در آیوتا هیچ قرارداد هوشمندی وجود ندارد و نمی تواند از dapps (اپلیکیشن های غیر متمرکز) پشتیبانی کند، در نتیجه فقط انتقال معمولی در آیوتا امکان پذیر است. اما در عوض رمزارز و شبکه ای ایجاد و طراحی شده  تا در اینترنت اشیاء مورد استفاده قرار بگیرد. به طور خلاصه می توان از آن برای انتقال اطلاعات در دستگاه های اینترنت اشیاء استفاده کرد. در واقع اسم آیوتا نیز نشان دهنده همین امکان است. IOTA مخفف کلمه Internet of Things Application به معنی برنامه اینترنت اشیاء است.

در ادامه به توضیح اینترنت اشیاء خواهیم پرداخت، اما به طور خلاصه اینترنت اشیاء امکانی فراهم می کند که دستگاه ها قادر به برقراری تعامل با یکدیگر باشند. IoT یا همان اینترنت اشیاء در سراسر جهان در حال گسترش در زمینه های مختلف است.

نکته قابل توجه دیگر که می تواند برای آینده این ارز بسیار مفید باشد این است که آیوتا ضد کوانتومی است. اما این به چه معناست؟ محاسبات کوانتومی، تکنولوژی ای است که در آن یک سوپرکامپیوتر می تواند کلید خصوصی یک کاربر خاص بیت کوین را کشف کند و وجوه وی را سرقت کند. اما IOTA دارای عملکردی از قبل ساخته شده است که آن را ضد محاسبات کوانتومی می کند.

محاسبات کوانتومی ممکن است برای برخی از ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین بسیار مضر باشد و ممکن است به شبکه های بلاک چین آن ها آسیب برساند.

رونق اخیر در بازار رمزارزها بار دیگر ثابت کرد که عدم تمرکز یک نیاز واقعی است و جامعه ما دیر یا زود به آن نقطه می رسد. مدت ها اعتقاد داشتیم که بلاک چین یک سیستم انقلابی است که زندگی ما را تغییر اساسی خواهد داد. وقتی در مورد آیوتا شنیدیم، فهمیدیم که حتی بلاک چین هم برای همیشه حکمرانی نخواهد کرد.

خب تا به این جا بطور خلاصه به کلیتی راجع به این رمزارز آینده دار پرداختیم. در ادامه قصد تجزیه و تحلیل اجزای مختلف آن را داریم.


اینترنت اشیاء (IoT) چیست؟


ممکن است شما از کامپیوتر شخصی، لپ تاپ و یا تلفن همراه استفاده کنید. اما هر دستگاهی که استفاده می کنید قطعاً به اینترنت متصل می شود. اتصال به اینترنت چیز جالبی است. با به وجود آمدن اینترنت بسیاری از امکانات شگفت انگیزی که در گذشته به هیچ وجه قابل انجام نبودند، امکان پذیر شدند.

اینترنت اشیاء در واقع یک مفهوم ساده است و به معنی اتصال دستگاه های مختلف به یکدیگر از طریق اینترنت است. به کمک این تکنولوژی، اشیاء و دستگاه های مختلف می توانند از طریق اتصال به اینترنت با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. IoT آینده وب است که در آن فقط کامپیوترها نیستند که به اینترنت متصل می شوند. به واسطه این تکنولوژی دستگاه های دیگر هم می توانند مجهز به سنسور هایی که به اینترنت متصل می شوند باشند، مانند: خودروهای هوشمند، یخچال های هوشمند، خانه های هوشمند و غیره. این ویژگی امکان کنترل از راه دور اشیاء مجهز به سنسور و متصل به اینترنت را توسط یک موبایل و یا تبلت فراهم می کند.

 IoT یک سیستم متشکل از سنسور متصل بر روی اشیاء است که امکان ارسال یک هشدار، تنظیم خودکار خود بدون این که کاربر تنظیمات را بصورت دستی انجام دهد و یا کنترل از راه دور یک شیء توسط کاربر را فراهم می کند.

اما آیوتا چگونه تکنولوژی اینترنت اشیاء (IoT) را تغییر می دهد. از آنجایی که ما آینده اینترنت اشیاء را دنیایی با میلیاردها دستگاه، ماشین و انسان در حال برقراری ارتباط با یکدیگر تصور می کنیم، عدم مقیاس پذیری باعث ایجاد مشکلاتی خواهد شد (مقیاس پذیری به معنی توانایی پردازش معاملات در هر ثانیه، در مقیاس های بزرگ است).

همچنین اگر تصور کنید میلیاردها تراکنش کوچک وجود داشته باشد هیچ راهی برای انجام آن با سرورهای متمرکز بدون هزینه وجود ندارد. می توان گفت انجام معاملات خرد بر روی بلاک چین انقلابی در اقتصاد دنیا ایجاد کرد. برخی از رمزارزهای مبتنی بر بلاک چین نقش مهمی در اقتصاد اینترنت اشیاء بازی می کنند، اما صادقانه بگوییم هنوز مشکل مقیاس پذیری در بسیاری از رمزارزهای مبتنی بر بلاک چین وجود دارد. آن ها قادر به انجام تعداد زیادی از معاملات در ثانیه نیستند، زمانی که موضوع استفاده در مقیاس های بزرگ باشد، این یک مشکل بزرگ محسوب می شود.

اما آیوتا فراتر از یک بلاک چین است. آیوتا میکرو تراکنش های (تراکنش های خرد) کارآمد، ایمن، سبک، با زمان کمتر و بدون هزینه را ارائه می دهد. این رمزارز بطور اختصاصی برای استفاده در اینترنت اشیاء در مقیاس های بزرگ می باشد.


تکنولوژی تنگل (Tangle) چیست؟


همانطور که گفته شد در آینده نزدیک تعداد پرداخت های خرد افزایش می یابد و به دلیل کارمزد تراکنش استفاده از رمزارز های مبتنی بر بلاک چین برای پرداخت های کوچک به صرفه نمی باشد و به دلیل وجود ماینرها و اعتبارسنج ها، انجام این معاملات بدون کارمزد نشدنی است. آیوتا در دفتر کل توزیع شده خود به جای بلاک چین از تکنولوژی تنگل که یک ساختار مبتنی بر گراف جهت دار غیرمدور است، استفاده می کند.

نکته مهم این است که در تنگل ماینری وجود ندارند، زیرا وظیفه تأیید و ایمن سازی تراکنش ها بر عهده خود کاربران شبکه می باشد. در واقع نحوه کار به این صورت است، زمانی که یک معامله توسط یک کاربر ایجاد می شود، تنگل کاربر را مجاب می کند تا با تأیید دو تراکنش ما قبل خود در اعتبارسنجی تراکنش ها شرکت کند. به عبارتی دیگر هر تراکنش ورودی برای تأیید شدن باید دو تراکنش قبل از خود را تأیید کند.


آیوتا (IOTA) در بازار رمزارزها


از آنجا که سیستم ماینینگ و استخراج ارزها در آیوتا وجود ندارد، تمام واحدهای آن در اولین بلاک از پیش تولید شده اند و دیگر به آن ها اضافه نخواهد شد. تعداد کل سکه های ایجاد شده آیوتا در بازار 2,779,530,283,277,761 واحد است. به دلیل زیاد بودن تعداد ارقام واحدهای آیوتا در صرافی ها از واحد MegaIota یا به اختصار MIOTA استفاده می شود. MIOTA برابر 1,000,000 واحد آیوتا است. به این معنی که برای سنجش 1,000,000 واحد آیوتا آز آن استفاده می شود. به عنوان مثال در سایت coinmarketcap تعداد کل عرضه آیوتا 2,779,530,283 MIOTA ثبت شده است.


بنیاد آیوتا


بنیاد آیوتا در آلمان به عنوان یک سازمان رسمی غیر انتفاعی توسط دومینیک شینر و دیوید سانستبو تأسیس شده است.

هدف اصلی این بنیاد، تحقق اهداف آیوتا و توسعه آن است. این بنیاد به روش های مختلف بودجه دریافت می کند: دارایی های مربوط به فروش توکن های آیوتا، کمک های مالی از دولت ها برای انجام تحقیقات و توسعه و کمک های مالی از افراد یا شرکت ها.

آیوتا داری تیم مهمی از متخصصان می باشد که به سرعت در حال رشد است.  دیوید سانستبو و دومینیک شینر رئیس هیئت مدیره و بنیانگذاران IOTA هستند.

یکی دیگر از اعضای هیئت مدیره، رالف روتمن است. او یک کارآفرین آلمانی است که بنیانگذار شرکت هایی مانند Alcatel-Lucent و grandcentrix بوده است.

همچنین توسعه دهنگان و چهره های مهمی از جمله : Johann Jungwirth, Richard Soley, Rolf Wernern, Lewis Freiberg, Alon Gal, Edward Greve, John Licciardello, Julie Maupin, Wilfried Pimenta de Miranda, Dancy Camargo, Jakub Cech, Dyrell Chapman, Paul Douglas, Chris Dukakis, Alon Elmaliah, Paulo Finardi, Sabri Goldberg, Andrew Greve, Eric Hop و بسیاری دیگر در بنیاد آیوتا وجود دارند.

نتیجه گیری

IOTA یکی از مهمترین پروژه هایی است که در دنیای ارزهای رمز پایه موجود است. همچنین می توان گفت آیوتا آینده ارزهای دیجیتال است و با تکنولوژی مدرن و انقلابی تنگل هدف تغییر شیوه تعامل دستگاه های اینترنت اشیاء (IoT) با یکدیگر را دارد. در حال حاضر بخش مهمی از شرکت ها در حال همکاری با IOTA هستند و در تلاشند که از خدمات آن بهره ببرند.

امکان نظردهی غیر فعال شده.