تورم چیست؟

0

تورم افزایش قیمت کالاها و خدمات در یک اقتصاد، در طی یک دوره زمانی مشخص است. همچنین تورم به عنوان کاهش قدرت خرید تعریف می شود. چندین شرط تعیین کننده تورم قیمت است.

اول اینکه افزایش قیمت باید پایدار باشد. ممکن است قیمت در مقاطعی بصورت ناگهانی بالا برود، این اتفاق معمولاً به دلیل مشکلی در عرضه و تقاضای آن ارز یا کالا ممکن است بیفتد و پس از افزایش عرضه برای پاسخگویی به تقاضا، قیمت دوباره اصلاح می شود این افزایش قیمت لزوماً نمی تواند تورم باشد. این ها تغییرات مقطعی قیمت نامیده می شوند. در تورم افزایش قیمت بدون اصلاح قیمت ادامه می یابد.

دوم، تورم مستلزم افزایش کلی قیمت کالا ها و خدمات است. در حالی که تغییر مقطعی قیمت، معمولاً به معنای افزایش قیمت فقط یک یا دو کالای خاص است. تورم به افزایش هزینه تقریباً تمام اقلام موجود در اقتصاد اشاره دارد.

سوم، تورم یک پدیده بلند مدت است و افزایش کلی قیمت ها برای مدت زمان طولانی ادامه می یابد. اکثر ملل مدرن اندازه گیری نرخ سالانه تورم را انجام می دهند و مطالعات نشان می دهد که تورم غالباً چندین ساله است.


 تورم منفی


تورم منفی زمانی است که کاهش عمومی قیمت ها در طی یک دوره زمانی مشخص وجود داشته باشد. در واقع به کاهش پیوسته و مداوم قیمت ها، تورم منفی یا فروکش گفته می شود. همانطور که مشخص است تورم منفی (Deflation) حالت عکس تورم (Inflation) است. گرچه تورم در کل تهدیدی برای اقتصاد یک کشور است، تورم منفی نیز می تواند بسیار مخرب باشد.

تورم منفی و یا فروکش قیمت زمانی اتفاق می افتد که کالای زیادی در دسترس باشد اما پول کافی برای خرید آن کالاها در گردش نیست. در نتیجه قیمت کالاها افت می کند. به عنوان مثال یک مدل خاص از اتومبیل را در نظر بگیرید که پر طرفدار شود، در نتیجه سایر تولید کنندگان برای رقابت شروع به تولید اتومبیل مشابه می کنند. طولی نمی کشد که شرکت های خودرو بیشتر از آن که بتوانند بفروشند از آن سبک خودرو دارند، بنابراین برای فروش این خودروها قیمت را باید کاهش دهند. شرکت هایی که موجودی بیش از حد از آن مدل دارند برای کاهش قیمت باید هزینه های خود را کاهش دهند، که اغلب منجر به تعدیل نیرو و اخراج افراد می شود. افراد بیکار پولی برای خرید اقلام ندارند و برای متقاعد کردن آن ها برای خرید، باز قیمت ها کاهش پیدا می کنند و این روند به همین ترتیب ادامه پیدا می کند.

همچنین با پایین آمدن قیمت ها، مصرف کنندگان طبق عادت خرید خود را به تأخیر می اندازند و زمانی که می بینند قیمت ها درحال سقوط کردن هستند به فرض اینکه قیمت ها بازهم در آینده کاهش پیدا می کند خرید خود را عقب می اندازند. و این نگه داشتن پول باعث به وجود آمدن دام نقدینگی می شود. دام نقدینگی به معنی به تله افتادن مقادیر زیادی از نقدینگی توسط مردم و عدم مشارکت این نقدینگی در فرآیند تولید کالا و خدمات است. در این حالت افزایش عرضه پول دیگر تأثیری بر وضعیت نمی گذارد و فقط دام نقدینگی را افزایش می دهد. چون مردم مجدداً پول های عرضه شده را نزد خود نگه می دارند و دلیل آن هم انتظار افزایش نرخ بهره در آینده است و همه این ها به عمیق تر شدن رکود کمک می کنند.

پس از سقوط بازار بورس در سال ۱۹۲۹ و رکود بزرگ، یکی از نمونه های برجسته تورم منفی اتفاق افتاد. این بزرگترین و طولانی ترین رکود اقتصادی در تاریخ مدرن جهان به حساب می آید. در آن زمان نرخ بیکاری ایالات متحده از ۴.۴ درصد به حدود ۲۵ درصد در چهار سال افزایش یافت و تقاضا برای کالاها پایین آمد و این بیکاری بیشتری را در پی داشت.


بررسی تورم


علل تورم

اقتصاددانان دو عامل اصلی تورم را شناسایی کردند. اول، افزایش سریع مقدار ارز در گردش (عرضه). بعنوان مثال، هنگامی که فاتحان اروپایی در قرن پانزدهم غرب را تسخیر کردند، شمش طلا و نقره به اروپا سرازیر شد و باعث افزایش عرضه، درنتیجه ایجاد تورم شد.

دوم، تورم می تواند به دلیل کمبود عرضه در کالایی خاص که تقاضای زیادی دارد رخ دهند. این می تواند افزایش قیمت آن کالا را ایجاد کند و اگر شرایط ادامه پیدا کند در نتیجه می تواند یک افزایش عمومی قیمت تقریباً در تمام کالاها و خدمات باشد.

اندازه گیری تورم

روش های مختلفی در مورد نحوه اندازه گیری تورم وجود دارد. روش معمول اندازه گیری قیمت کالاها و خدمات تأثیرگذار است. سازمان های دولتی ممکن است نظرسنجی های خانگی را انجام دهند که کالاهایی که توسط عامه مردم در یک کشور خریداری می شود را شناسایی کنند. قیمت این موارد پس از گذشت زمان پیگیری می شود و به عنوان مبنایی برای محاسبه استفاده می شود.

تورم در ونزوئلا

نمونه ای از تأثیر تورم را در ونزوئلا می توان یافت. این کشور آمریکای جنوبی  طی سال های گذشته شاهد فروپاشی اقتصادی خود بوده است. سیاست های سوسیالیستی، فساد گسترده و سقوط قیمت نفت احتمالاً برخی از مهمترین دلایل این رکود به حساب می آید.

تورم مسئله مهمی است زیرا هم می تواند تأثیر مثبت و هم منفی بر اقتصاد یک کشور داشته باشد.

جنبه های مثبت تورم

اگرچه تورم اغلب بسیار زیان آور است، اما گاهی اوقات می تواند فواید مثبتی هم داشته باشد. اول اینکه تورم می تواند اقتصاد یک ملت را تحریک کند. با پول در گردش بیشتر، پول بیشتری برای خرج کردن وجود دارد که این امر تقاضای بیشتری را ایجاد می کند. این تولید را ترغیب می کند، بیکاری را کاهش می دهد و پول بیشتری را به کل اقتصاد وارد می کند. دوم اینکه تورم در برابر یک خطر اقتصادی موسوم به “پارادوکس صرفه جویی” یا “پارادوکس پس انداز” مقاوم است. این اصطلاحی است که توسط جان مینارد کینز، یک اقتصاددان مشهور قرن بیستم ابداع شد. این اصطلاح اشاره به گرایش مصرف کنندگان به تأخیر در خرید کالاها در هنگام کاهش قیمت دارد (دلیل آن را در تورم منفی توضیح دادیم). همانطور که می دانید تورم حالت عکس تورم منفی است و این باعث می شود که مصرف کنندگان قبل از افزایش قیمت ها، سریعاً کالاها و خدمات را خریداری کنند.

جنبه های منفی تورم

اقتصاددانان و مقامات دولتی همیشه نگران تورم هستند. این موضوع همچنین به دلایل فراوان برای شهروندان نیز اهمیت دارد. این موضوع سبب آسیب پذیری فقرا و سالمندان بازنشسته در یک ملت می شود و همچنین درآمد واقعی طبقه کارگر را کاهش می دهد. این موضوع همینطور باعث بالا رفتن نرخ بهره می شود.

سرانجام، تورم ارزش پول های پس انداز شده را کاهش می دهد. افرادی که سال ها در پس انداز پول برای تأمین هزینه های تحصیلات یا بازنشتگی، صرف کرده اند، ارزش پولشان پایین می آید.

تورم باعث می شود که به مرور ثروت افراد معمولی جامعه به سمت ثروتمندان و کسانی که ارتباطات سیاسی دارند، سوق داده شود. به بیانی دیگر رفته رفته افراد فقیر، فقیر تر و ثروتمندان، ثروتمند تر می شوند.

ارزهای رمزپایه و تورم

در حالی که دولت ها تلاش در کنترل تورم دارند. بسیاری رمزارزهایی مانند بیت کوین را یک محافظ عالی در برابر تورم می دانند. عرضه بیت کوین مجموعاً ۲۱ میلیون است و بعد از آن عرضه متوقف می شود. با وجود اختلاف نظرها، بسیاری بر این باورند که بیت کوین یک ارز مقاوم در برابر تورم است. به همین دلیل بسیاری از ونزوئلایی ها به استفاده از بیت کوین یا رمزارزهای دیگر برای حفظ ارزش دارایی های خود روی آورده اند.

امکان نظردهی غیر فعال شده.