هالوینگ بیت کوین چیست و چرا اهمیت دارد؟

0

در این مقاله قصد داریم درباره ی هالوینگ  بیت کوین صحبت کنیم. قبل از هر چیزی بیایید برخی سوالات متداول را مرور کنیم .

  • هالوینگ بیت کوین چیست ؟
  • چرا هالوینگ اتفاق می افتد ؟
  • هالوینگ بعدی بیت کوین چه زمانی اتفاق خواهد افتاد؟
  • هالوینگ چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟

هالوینگ بیت کوین چیست ؟


هالوینگ در لغت به معنی نصف شدن است، اما این نصف شدن در فناوری بلاک­چین به چه معناست ؟

زمانی که ساتوشی ناکاماتو پروتکل بیت کوین  را توسعه داد عرضه بیت کوین را محدود کرد، برخلاف ارزهای فیات که عرضه نامحدود دارند، ناکاماتو بیت کوین را به 21 میلیون محدود کرد تا اینگونه تورم را کنترل کند.

احتمالاً می دانید که بیت کوین های جدید به عنوان پاداش ماینرها، هر بار که آن ها بلاک بیت کوین را استخراج می کنند، ایجاد می شود. اما این چه ارتباطی با نصف شدن بیت کوین دارد؟ به صورت میانگین هر چهار سال پاداش استخراج بیت کوین نصف می شود این بدان معناست که تعداد بیت کوین های تولید شده برای هر بلاک در هر 210,000 بلاک(تقریبا هر چهار سال) 50 درصد کاهش پیدا می کند.


چرا هالوینگ اتفاق می افتد ؟


بنابراین، چرا ساتوشی ناکاماتو در وهله ی اول  هالوینگ را تنظیم کرد؟ خب در اینجا موضوع عرضه و تقاضا مطرح می شود که عرضه به معنای تولید و توزیع بیت کوین هاست و تقاضا به معنی میزان تقاضا و درخواستی که برای آن وجود خواهد داشت، بیایید فرض  کنیم که تعداد بیت کوین ها بی نهایت است و ماینرها اقدام به ایجاد سکه های  جدید می کنند اینگونه درواقع عرضه ی بیت کوین بیشتر از تقاضای آن ها خواهد بود چون عرضه ی آن بی نهایت است و هیچ محدودیتی ندارد، در این صورت تعداد زیادی بیت کوین در گردش خواهد بود  و ارزش آن ها  بسیار پایین خواهد آمد.

 به بیان دیگر می توان گفت هر چه عرضه یک ارز یا کالا بیشتر از مقدار تقاضای آن باشد ارزش آن پایین خواهد آمد درست مانند ارزهای فیات که بدلیل مشکلات اقتصادی در بعضی کشورها بصورت نامحدود چاپ و توزیع می شود و ارزش ارز آن کشور نیز کم می شود. بنابراین می توان گفت که هالوینگ محدود بودن و کمیابی بیت کوین را تضمین می کند و باعث افزایش ارزش آن می شود. 


هالوینگ بعدی بیت کوین  چه زمانی اتفاق خواهد افتاد؟


هالوینگ تاکنون دو بار اتفاق افتاده است. اولین هالوینگ بیت کوین در نوامبر 2012 بود  و هالوینگ بعدی در سال 2016 بود.

تخمین زده شده که هالوینگ بعدی  در می 2020  به وقوع خواهد پیوست. شما می توانید روزشمار آن را  در وب سایت    bitcoinclock   دنبال کنید.

بطور کلی  64 هالوینگ وجود خواهد داشت. روزی که همه آن  ها تمام شود دیگر هالوینگی وجود نخواهد داشت و بیت کوین به حداکثر عرضه ی خود خواهد رسید.


هالوینگ چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟


بطور منطقی سوالی که  در اینجا مطرح می شود این است که این رویداد چگونه بر روی قیمت بیت کوین اثر می گذارد. اکثریت مردم در جامعه ی رمزارزها تصور می کنند که هالوینگ بیت کوین منجر به افزایش قیمت آن می شود، این تصور به این دلیل وجود دارد که در هالوینگ های قبلی، بازار بصورت  گاوی (bull market  یا بازار گاوی اصطلاحی است در بازارهای مالی که به معنی صعودی بودن بازار است) افزایش یافته است.

در حقیقت، تاریخ به ما نشان می دهد که بیت کوین حداقل یک سال قبل از هالوینگ  بازار گاوی جدید خود را آغاز می کند .

اولین هالوینگ بیت کوین در سال 2012 منجر به رشد چشمگیر و چرخه ی جدید بازار گاوی شد و همین اتفاق برای هالوینگ دوم نیز افتاد .

بر اساس تجربه قیمت بیت کوین قبل و بعد از اتفاق افتادن هالوینگ رشد می کند و  انتظار می رود رویداد هالوینگ  بر روی قیمت تاثیر بگذارد و معمولا تقاضا برای بیت کوین را تحریک می کند که این در عوض قیمت بیت کوین را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

نتیجه گیری

بنابراین به روایتی هالوینگ  اساسا عرضه ی جدید بیت کوین را به نصف کاهش می دهد که این اتفاق در هر 210,000  بلاک یک بار رخ می دهد که بطور تقریبی هر چهار سال می باشد.

اگرچه براساس شواهد تاریخی  قیمت بیت کوین قبل و بعد از اتفاق افتادن هالوینگ تمایل به افزایش دارد اما ما فقط می توانیم حدس بزنیم که بیت کوین بطور بالقوه می تواند در سومین هالوینگ خود چگونه رفتار کند .

هالوینگ بعدی در ماه می 2020 اتفاق خواهد افتاد بنابراین شمارش معکوس آن را همراه با بقیه ی افراد جامعه ی رمزارز ها فراموش نکنید .

 

امکان نظردهی غیر فعال شده.