گرین (Grin) چیست؟

0

Grin، یک پروژه بر مبنای بلاک چین است و بر پایه نوعی طراحی و ساختار به نام MimbleWimble می باشد، این فناوری گرین را بسیار سبک و پیگیر گریز می کند. هدف Grin مانند خیلی از رمزارزها مانند Monero و Zcash محرمانه ماندن و خصوصی نگه داشتن تاریخچه مالی (داد و ستد های شما در گذشته) و اطلاعات شناسایی فردی شما در طول فعالیتتان در درون شبکه می باشد.

Tom Elvis برای اولین بار در سال  ۲۰۱۶ این نوع از طراحی بلاک چین ( MimbleWimble ) را پیشنهاد و مطرح کرد و اخیراً Grin توانسته محبوبیت خاصی میان علاقه مندان به این حوزه پیدا کند. Grin یکی از برجسته ترین پروژه های بلاک چین ساخته شده ای است که از ساختار طراحی ای به نام MimbleWimble پیروی می کند و این در حالی است که سازندگان بیت کوین و لایت کوین در تلاش اند تا بتوانند این ساختار را در بلاک چین خود برای اضافه کردن ویژگی های حریم خصوصی (معاملات پیگیرگریز) اجرا و پیاده سازی کنند.


 Grin چگونه کار می کند؟


Grin یکی از معدود پروژه هایی است که بر پایه طراحی MimbleWimble شکل گرفته است. قبل از رجوع به جزئیات آن، ضروری است که به بررسی نقاط ضعف در دیگر راه حل های موجود برای حفظ حریم شخصی بپردازیم و چرایی این موضوع که برخی این ساختار (MimbleWimble) را پیشرفت شگرف در زمینه فناوری بلاک چین می دانند.

بررسی و ارزیابی حفظ حریم خصوصی

همانطور که در اکثر بخش های زندگی ایجاد و حفظ حریم شخصی هزینه هایی را برای ما در بر دارد، در بلاک چین نیز همین موضوع مطرح می باشد. به عنوان نمونه، ناشناس ماندن افراد باعث ایجاد نوع خاصی از سردرگمی شده و در بعضی موارد برای به سرانجام رسیدن تراکنش ها افراد نیازمند شناخت و اعتماد به یکدیگر هستند.

استفاده از الگوهای حفظ حریم شخصی قدیمی مانند حلقه معاملات محرمانه (RingCTs) به واسطه پیچیدگی هایی که در آن ها موجود است اغلب باعث ایجاد هزینه های بیشتر و توان معاملاتی کمتر می شوند.

علاوه بر این، در دو پروتکل حفظ حریم خصوصی Zk-SNARKs  و CoinJoin می بینیم که نیاز به اطمینان کردن به یک شخص ثالث در برپایی اولیه و یا در طول اجرای پروژه امری است انکار نشدنی.

در آخر، ارزهای دیجیتال بسیاری وجود دارند که شما را ملزم به انجام معاملات خود به صورت ناشناس نمی کنند که این اتفاق خود باعث کاهش سطح امنیت و تشخیص افراد در شبکه می شود.

پروتکل حریم خصوصی MimbleWimble  

در این نوع پروتکل هویت شما به صورت ناشناس در بلاک چین باقی می ماند. شما در این روش، هیچ راهی برای انجام یک تراکنش به صورتی که جزئیات آن تراکنش قابل دسترس عموم باشد ندارید. لذا معاملات تماماً پنهان می باشند.

جزئیات ساختار و معماری آن بسیار پیچیده است اما در این مقاله، ما سعی خواهیم کرد تا حد امکان توضیح ساده ای از آن بدهیم.

معاملات در MimbleWimble شامل دو قسمت حائز اهمیت می باشد:

۱.خروجی های یک تراکنش مشخصاً و دقیقاً برابر با ورودی های همان تراکنش می باشند.

۲.استفاده از رمزنگاری مبتنی بر منحنی‌های بیضوی (ECC): این سیستم رمزنگاری به علت اینکه طول کلید را بطور محسوسی نسبت به سیستم‌های مشابه RSA کاهش می‌دهند بسیار مورد توجه طراحان سیستم‌های رمزنگاری قرار گرفته اند. طراحان همیشه نیازمند دستیابی به سیستم‌های رمزنگاری با طول کلید کمتر و سطح امنیتی بالاتر می‌باشند.

تراکنش ها و یا معاملات در بستر MimbleWimble تنها شامل مجموعه ای از ورودی ها، هزینه تراکنش و یک امضا به عنوان اثباتی برای کلید خصوصی می باشند. تراکنش ها هیچ جزئیات تشخیص هویتی ای را شامل نمی شوند.

Cuckoo Cycle (چرخه کوکو) چیست؟

گرین برای اعتبارسنجی تراکنش ها و رسیدن به اجماع (توافق جمعی نودها) در شبکه از یک نوع الگوریتم اثبات کار به نام Cuckoo Cycle استفاده می کند. هدف Cuckoo Cycle ارائه سیستم اثبات کار به ساده ترین روش ممکن است و به شکل موثری عمل استخراج را راحت تر می کند. بنابراین، اغلب سخت افزار های پردازش می توانند با موفقیت در فرآیند استخراج سهیم باشند بدون اینکه نیاز به استفاده از ASIC ها باشد.

علاوه بر این، در دو سال اخیر، افراد حاضر در جامعه Grin تلاش می کنند تا با تغییرات اساسی در الگوریتم های استخراج خود، با سیستم پرهزینه و ناکارآمد ماینینگ توسط ASIC ها، مقابله کنند.


تیم و تکامل Grin


پیدایش Grin به عنوان اولین و تازه ترین فناوری در حوزه خود در ۱۵ ژانویه اتفاق افتاد. برخلاف خیلی از رمزارزهای مشابه، هیچ تیم و یا شرکت متمرکزی تأمیین هزینه های پروژه را عهده دار نیست. در عوض، این پروژه بر پایه کمک های مالی افراد حاضر در آن رشد می کند.

اعضای انجمن این پروژه صفحه ای در سایت Github تأسیس کرده اند که هزینه های پروژه را پوشش می دهد.

تا ماه ژانویه که پروژه به مرحله اجرا رسید، کمک های مالی به ۶۵.۰۰۰$ و در ماه می یک فرد ناشناس ۳۰۰.۰۰۰ $ به این پروژه کمک مالی کرد.

تا به امروز، انجمن Grin اولین نسخه از آن را منتشر کرده است. در ماه جولای، پروژه Grin به روزرسانی های چشمگیری را به واسطه تغییرات بنیادین تجربه خواهد کرد. این تغییرات مهم در الگوریتم استخراج هستند.

رقابت

Grin یک ارز رمزپایه پیگیر گریز است که مانند Monero، Dash، Zcash  با هدف ناشناس ماندن تراکنش ها، به وجود آمده است.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، Grin یکی از انگشت شمار ارزهای دیجیتالی است که از طراحی MimbleWimble بهره می برد. Beam نیز از دیگر پروژه هایی است که همسو با Grin از طراحی MimbleWimble در بلاک چین خود استفاده می کند.


تجارت و داد و ستد


پیش از فرارسیدن زمان اجرای پروژه Grin، هیچ ارز دیجیتالی مانند این ارائه نشده بود و افزایش قیمت آن در ماه های اولیه بسیار بود، به شکلی که در ماه مارس به ۳$ رسید و به خاطر نوساناتی که در اولین ماه های ارائه تجربه کرد، نرخ  Grin تا ماه ژوئن بین ۲ تا ۳ دلار باقی ماند.

از ابتدای ماه ژوئن، قیمت این ارز ۱۵۰% افزایش را تجربه کرد. که این افزایش به دلیل تغییرات اساسی و بنیادین در ماه جولای اتفاق افتاد.

از کجا می توان Grin را تهیه کرد؟

بستر های متفاوتی برای خرید Grin وجود دارند اما بیشترین حجم خرید و فروش در Hotbit شکل می گیرد. در این وبسایت شما می توانید ارزهای دیجیتالی چون Bitcoin، Tether، Ethereum را داد و ستد کنید.

این رمزارز در وبسایت هایی نظیر  Poloniex، HitBTC و KuCoin نیز در دسترس است.

چگونه Grin را استخراج کنیم؟
اگر نمی خواهید برای Grin پولی بپردازید و آن را تهیه کنید، تنها راه شما استخراج آن خواهد بود. افراد حاضر در جامعه Grin، قطعات فنی مورد نیاز برای استخراج را این چنین بیان می کنند:

GPU ای با بیش از ۳.۷GB DRAM و با سرعت پردازش بالا که با گذر زمان نیاز شما به قدرت پردازشی بیشتر امر طبیعی خواهد بود.

Grin خود را کجا ذخیره کنیم؟

Grin کم تر از یک سال عمر دارد و همینطور این رمزارز از بلاک چین اختصاصی خود استفاده می کند، در نتیجه انتخاب های شما برای داشتن کیف پول های دیجیتالی متنوع کم خواهد بود. کیف پول command line interface (CLI) wallet یک نمونه برای ذخیره این ارز است. حتی اگر با آن آشنایی ندارید، این پروژه راهنمایی های کاملی از روش کار بروی صفحه Github خود ارائه کرده است.

اگر به دنبال یک کیف پول دیجیتالی با یک رابط کاربری مناسب هستید، GrinPlusPlus بهترین گزینه برای شما خواهد بود. این کیف پول دیجیتالی توسط افراد حاضر در جامعه دیجیتالی برای Mac و سیستم عامل ویندوز ساخته شده و قابل دسترس می باشد.

سخن آخر

گرین یک پروژه قدرتمند با هدف حفظ حریم خصوصی کاربران است. اگرچه پروژه همچنان در مسیر توسعه و در حال شناخته شدن توسط افراد حاضر در جامعه رمزارزها می باشد، اما با دارا بودن یک تیم توسعه شفاف و جذب سرمایه مردمی اثبات کننده این امر است که بهترین گزینه برای جلب توجه شما می باشد.

امکان نظردهی غیر فعال شده.