اتریوم (هرآنچه که یک تازه کار باید بداند)

0

در دنیای ارزهای رمزپایه، اگر بیت کوین پادشاه باشد، اتریوم ملکه است.

قیمت اتریوم (ETH)  طی چند سال گذشته به طور قابل توجهی بالا رفته است و به یکی از امیدوار کننده ترین ارزهای رمزنگاری حال حاضر تبدیل شده است. در این مقاله، ما به شما کمک خواهیم کرد تا همه چیزهای مهمی را که باید درباره اتریوم به عنوان یک مبتدی بدانید یاد بگیرید.

در واقع اتریوم پایه و اساس نسل جدیدی از اینترنت است:

 • اینترنتی که انتقال دارایی ها و پرداخت ها در آن صورت می گیرد (تراکنش های مالی بر روی بلاکچین).
 • اینترنتی که در آن صاحبان برنامه ها و اپلیکیشن ها امکان دزدی و سوء استفاده از اطلاعات شما را ندارند و اطلاعات شما در بلاکچین محفوظ هستند (اپلیکیشن های غیر متمرکز Daaps)
 • اینترنتی که در آن، کاربران امکان انجام معامله با مشخص کردن شرایطی خاص برای معامله را دارند (قراردادهای هوشمند).

اتریوم چیست؟


وبسایت رسمی اتریوم در این باره می گوید:

“اتریوم یک بستر غیر متمرکز است و برای اپلیکیشن هایی که کاملا برنامه ریزی شده و بدون هیچ گونه احتمال تقلب، سانسور یا مداخله شخص ثالث اجرا می شوند، کاربرد دارد.”

تا همین چند وقت پیش، ساختن یک اپلیکیشن بر روی بلاکچین علاوه بر زمان و منابع متعدد، نیازمند داشتن دانش در زمینه های برنامه نویسی و ریاضیات هم بود. اپلیکیشن­ هایی که پیش از این دور از تصور محسوب می­ شدند، این روزها سریع تر از همیشه در حال پیشرفت هستند. اتریوم این امر را با فراهم کردن ابزارهـــایی برای توسـعه دهندگــان که با آن می­ توانند اپلیکیشن ­های غیرمتمرکز بسازند و گسترش دهند، ممکن می سازد. به بیان ساده، اتریوم یک پلتفرم نرم افزاری منبع باز است که بر اساس فناوری بلاکچین (block chain) پایه گذاری شده و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که اپلیکیشن ­های غیرمتمرکز خود را بر روی بلاکچین اتریوم بسازند و گسترش بدهند.

اتریوم به شما این امکان را می دهد که قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن های غیرمتمرکز (DApps) ، بدون امکان سانسور شدن، خرابی یا کنترل هر شخص ثالثی را بسازید و اجرا کنید.

از زبان برنامه نویسی Solidity برای نوشتن قراردادهای هوشمند و DAppها (اپلیکیشن های غیرمتمرکز) استفاده می شود. رمزارز اتریوم، اتر نام دارد که در اجرای این برنامه ها و قراردادها کمک می کند.

به همین دلیل است که اتریوم به عنوان پولی با قابلیت برنامه ریزی  نامیده می شود.

تاریخچه اتریوم

یک برنامه نویس روسی به نام ویتالیک بوترین در اواخر سال 2013 اتریوم را ایجاد کرد. ویتالیک به طور رسمی اتریوم را در ژانویه سال 2014 در کنفرانس بیت کوین آمریکای شمالی در میامی ایالات متحده معرفی کرد.

اتریوم برای انجام کارهایی ساخته شده است که بیت کوین نتوانسته است انجام دهد.

ایده اتریوم به سادگی دیگر رمزارزها نیست. اجرای قراردادهای هوشمند و DApps بطور کاملا مستقل و بدون دخالت انسان است.

با پیوستن دکتر گاوین وود به عنوان شریک، در ژانویه سال 2014 بنیاد اتریوم نرم افزار خود را توسعه داد و 18 میلیون دلار در پیش فروش توکن های اتر جمع آوری کرد.

تیم اتریوم

 • ویتالیک بوترین: ویتالیک از طریق بیت کوین در سال 2011، وارد فناوری ارزهای رمزنگاری و تکنولوژی بلاکچین شد. وی در سال 2012 مجله بیت کوین را تأسیس کرد. پس از اخذ بورس تحصیلی Theil Fellowship در سال 2014 ، از دانشگاه واترلو انصراف داد تا تمام وقت بر روی اتریوم کار کند. ویتالیک فهمید که چه بلاکچینی را برای آینده باید ارائه دهد و در سال 2013 ، اتریوم را اختراع کرد.
 • گاوین وود: در سال 2014 ، گاوین از طریق یک دوست متقابل با ویتالیک و اتریوم آشنا شد. او زبان برنامه نویسی قراردادهای هوشمند به نام Solidity را اختراع کرد. همچنین اولین مقاله زرد یا  yellow   paper  (مقاله ای است شبیه به وات پیپر،که به جزئیات علمی یک پروژه می پردازد) که ماشین مجازی اتریوم (EVM) را تعریف می کرد  نوشت.
 • جفری ویلک: یکی از توسعه دهنده ها و بنیانگذاران اتریوم است. او از زمان آغاز به کار، به دنبال اجرای زبان برنامه نویسی Go در اتریوم بود.
 • مینگ چان: مینگ به عنوان مدیر اجرایی اتریوم فعالیت می کند و به دنبال امور حقوقی بلاکچین اتریوم است.

تعداد کل اتر تولید شده

اکثر مردم می خواهند بدانند که چه تعداد اتریوم تولید خواهد شد. اما اتریوم تولید یا استخراج نخواهد شد، آن اتر است که تولید و استخراج می شود.

اتریوم شبکه ای است که مبتنی بر فناوری بلاکچین است و اتر ارز رمزپایه ای است که به اجرای این سیستم عامل کمک می کند.

اتر (ETH) با روند ثابت خطی سالانه از طریق فرآیند استخراج بلاک تولید می شود. این نرخ سالانه برابر 0.3 کل اتریوم عرضه شده در پیش فروش است.

60،102،216 اتر در پیش فروش عرضه شد:

0.3 *60،102،216 برابر با 18،030،664.8

حدود 18 میلیون اتر در سال.

بر خلاف بیت کوین که کل عرضه آن محدود به 21 میلیون واحد است. اتریوم محدودیتی برای عرضه خود مشخص نکرده است.

استخراج اتر

بلاکچین اتریوم توسط اتر امن نگه داشته می شود، که انگیزه ای برای استخراج کنندگان است.

میزان عرضه اتر 18 میلیون در سال است. یعنی هر 12-14 ثانیه، یک بلاک اتریوم جدید استخراج می شود و پاداش 5 اتر به ازای استخراج هر بلاک به ماینرها  تعلق می گیرد.

اتر را می توان از طریق CPU و GPU Mining در بلاکچین اتریوم استخراج کرد.

ارزش بازار (مارکت کپ)

اتریوم در حال حاضر دارای 15 میلیارد دلار سرمایه به عنوان مارکت کپ می باشد.

اگر چه این رقم خیلی کمتر از بیت کوین است اما با این حال هنوز هم یک رمزارز شایسته است و رتبه دوم را از نظر ارزش بازار یا مارکت کپ دارد.

کیف پولهای محبوب اتریوم

 • کیف پولهای سخت افزاری: Trezor، Ledger Nano S
 • کیف پول های تلفن همراه: Jaxx (Android , IOS) ، MyEthereum Wallet (Android,iOS)
 • کیف پولهای دسکتاپ: Jaxx (ویندوز ، Mac ، لینوکس) ، Coinbase
 • کیف پول های وب : CoinPayments
 • کیف پول های کاغذی: MyEtherWallet ، Classic Ether Wallet ، EthAddress

هک DAO و اتریوم کلاسیک

سازمان خودگردان غیر متمرکزی معروف به (DAO) دائو  در صفحه اصلی اتریوم ساخته شد تا به عنوان یک صندوق سرمایه گذاری و جذب سرمایه عمل کند و همینطور توسط هیچ کس اداره نشود. قرار بود بر اساس قراردادهای هوشمند با استفاده از توکن های DAO اجرا شود و کار کند.

در ماه آوریل سال 2016 با 150 میلیون دلار سرمایه گذاری راه اندازی و اجرا شد و سرانجام در ژوئن 2016 هک شد.

توکن های DAO به ارزش 60 میلیون دلار توسط هکرها به دلیل کد ناقص DAO تخلیه شدند.

اندکی پس از آن، هارد فورکی  در بلاک 192000 بلاکچین اتریوم برای بازپرداخت ضرر دارندگان توکن DAO پیاده سازی شد. هارد فورک تراکنش هک شده را نامعتبر کرد. به واسطه این هاردفورک نسخه جدیدی از اتریوم ایجاد شد و نسخه قدیمی، اتریوم کلاسیک یا ETC نام گرفت.

بلاکچین اتریوم کلاسیک با بلاکچین اتریوم تا بلاک 192000 ، جایی که هارد فورک در آن اجرا شد، از هر نظر با هم یکسان هستند.

کاربرانی که از ایده هارد فورک پشتیبانی نکردند، همچنان با نسخه قدیمی بلاکچین یعنی همان اتریوم کلاسیک ادامه دادند.


موارد استفاده اتریوم (آوردن داستانهای علمی تخیلی به زندگی واقعی)


موارد مورد استفاده اتریوم به سرعت در حال رشد و توسعه هستند.

به عنوان مثال:

گولم (Golem):

گولم پروژه‌ایست که با استفاده از بلاکچین اتریوم و ویژگی‌های آن قصد دارد تا اَبَرکامپیوتری متصل به شبکه خود ایجاد کند و در ازای آن به کاربران توکن‌های Gnt  پاداش دهد.

گولم یک ابرکامپیوتر جهانی است که قدرت محاسباتی هر کامپیوتر موجود در شبکه خود را با بقیه جمع کرده و به اشتراک می گذارد.

شبکه گولم شما را قادر می سازد تا قدرت محاسباتی مازاد سیستم خود را در صورت عدم نیاز به افراد دیگری که به آن نیاز دارند، به اشتراک بگذارید و در ازای آن پول دریافت کنید.

گولم این امکان اقتصادی را ایجاد می کند که در هر جایی قدرت محاسباتی کامپیوترها را به اشتراک بگذارد حتی اگر قابل استفاده نباشد.

از این طریق، هر کس می تواند بابت کامپیوتر شخصی خود اجاره بگیرد.

برس گولم (Brass Golem) که توسط گولم ارائه شده است، اولین کاربرد عملی می باشد که محاسبات گرافیکی کامپیوتر را بسیار سریعتر می کند.

uPort:

uPort یک برنامه کاربرپسند و منبع باز، متناسب برای ایجاد یک سیستم جهانی یکپارچه و مستقل و سیستمی برای شناسایی هویت افراد، مشاغل، سازمان ها، دستگاه ها و ربات ها است.

یکی از موارد استفاده آن به طور مثال، دریافت بسته از طریق یک هواپیمای بدون سرنشین DHL یا FedEx ، که بر روی یکی از قرارداد هوشمند اتریوم ساخته شده است، می باشد.

این بسته را در زمان مشخص شده به شما تحویل می دهد و هویت شما را با  uPort تأیید می کند.

چه برنامه باورنکردنی که خواهد بود !!!

SingularDTV:

SingularDTV اولین شبکه تلویزیونی غیر متمرکز و پلتفرم مدیریت حق تالیف در جهان است.

در این سیستم، حقوق و منابع مالی برنامه های فراغت بین سازندگان، نویسندگان، سرمایه گذاران، خدمه و بازیگران، بدون هیچ گونه کلاهبرداری توزیع می شود.

از آنجا که این سیستم متمرکز نیست، وجوه هر یک از مشارکت کنندگان قابل برداشت یا مصادره نیست. همه حق و حقوق افراد پرداخت می شود زیرا اجرا و تحویل وجوه در قراردادهای هوشمند رمزگذاری شده اند و مهمتر از همه، هیچ شخص ثالثی در آن دخیل نیست.

SingularDTV مبتنی بر بلاکچین اتریوم است و کاربران آن از توکن های رمزنگاری شده معروف به (Singles) استفاده می کنند.

Ether Tweet:

این یک سرویس میکروبلاگینگ (سرویسی که به شما امکان نوشتن متن و به اشتراک گذاشتن آن را می دهد مانند توییتر) است که روی بلاکچین اتریوم اجرا می شود.

این سایت مانند توییتر است (که امکان دسترسی به 160 کاراکتر نوشتاری را نیز در اختیار شما قرار می دهد)، اما کاملا غیر متمرکز است.

محتوا بدون سانسور ایجاد می شود، به اشتراک گذاشته می شود و حذف می شود. ناشران می توانند در صورت بازدید بالای محتوایشان اتر کسب کنند.


بیت کوین در مقابل اتریوم


بیت کوین یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا است.

بیت کوین پول دیجیتال است. بلاکچین بیت کوین از زمان شروع شبکه خود، کلیه معاملات و تراکنش های گذشته را ذخیره و اداره می کند.

این عملکرد، حسابداری و انتقال ارزش (یعنی پول) را تضمین می کند.

اما بلاکچین اتریوم، جدا از پردازش حساب ها و معاملات، برنامه نویسی منطقی یا لاجیکال را نیز در خود ذخیره می کند.

یک مثال:

 • در صورتی که حساب A دارای بیش از X دلار باشد، در تاریخ 8 ماه مه، Y$ را از حساب A به حساب B منتقل کنید. اگر چنین نبود، Y$ را به حساب B منتقل نکنید.

این نوع کدها، پس از اجرا در بلاکچین اتریوم برای همیشه ذخیره می شوند. این به درک فرآیندهای تصمیم گیری در آینده کمک می کند.

اتریوم خیلی با بیت کوین متفاوت است زیرا با اتریوم شما نه تنها می توانید پول را انتقال دهید (یعنی اتر) بلکه می توانید قراردادهای هوشمند را نیز اجرا کنید. به این معنی که شما برای معامله خود شرایطی نیز می توانید تعیین کنید.

بسیاری از سناریوها در دنیای واقعی وجود دارند که ما را ملزم می کنند به اشخاص ثالث، واسطه ها و عوامل سپرده گذاری برای اجرای معامله اعتماد کنیم. با وجود اتریوم، این بخش ها دیگر حذف خواهند شد.

اگر برنامه های فوق در پلتفرم غیرمتمرکز اتریوم ساخته شود، مزایای زیر را به همراه خواهد داشت.

 1. از بین بردن احتمال وجود خرابی یا عدم کنترل.
 2. تسریع در روند کار.
 3. کاهش هزینه های واسطه ها و حذف آنها.

اتریوم اساسا با بیت کوین تفاوت دارد. آن ها در دنیای واقعی انواع مختلفی از مشکلات را با هم حل می کنند و هر دو فرصتی برای آینده جدید هستند.


آینده اتریوم: چیزی بیشتر از پول


آینده اتریوم نه تنها به عنوان یک ارز دیجیتال درخشان است، بلکه به عنوان بستری برای اجرای قراردادهای هوشمند و Dapps نیز بسیار روشن است.

اتریوم باعث تسریع انتقال اقتصاد متمرکز به یک اقتصاد جهانی غیر متمرکز و بدون مرز است.

برنامه های غیرمتمرکز باعث ایجاد تغییر در صنایع، امور مالی، املاک و مستغلات، دانشگاه ها، بیمه، مراقبت های بهداشتی، سیستم های دولتی و رسانه های اجتماعی خواهد شد.

درست همانطور که مخترعان اینترنت تصور نمی کردند که طی چند دهه رسانه های اجتماعی و برنامه های زیادی ظهور کنند، ما هیچ سرنخی مبنی بر این که چه نوع برنامه هایی در نهایت از بلاکچین اتریوم بیرون می آیند نداریم.

برای اطلاعات بیشتر راجع به جزئیات اتریوم مقالات دیگر ما را نیز مطالعه بفرمایید.

امکان نظردهی غیر فعال شده.