ایاس EOS چیست؟ (به دنبال حل مشکلات بلاک چین)

0

ایاس یک رمزارز جوان و پرطرفدار در دنیای ارزهای رمزپایه است. این رمزارز خود را قدرتمندترین زیر ساخت برای برنامه های غیرمتمرکز می داند. ایاس یک سیستم مبتنی بر بلاک چین است که توسعه و اجرای اپلیکیشن های غیرمتمرکز (dapps) را بر روی پلتفرم خود امکان پذیر می کند، درست مانند اتریوم.

ایده ایاس جمع آوری بهترین ویژگی ها در یک رمزارز است (بعنوان مثال امنیت بیت کوین و پشتیبانی از قراردادهای هوشمند مانند اتریوم ).


EOSIO و توکن EOS


اکوسیستم ایاس شامل دو عنصر مهم است : ایاس آی او (EOSIO) و توکن ایاس (EOS).

EOSIO شبیه به سیستم عامل کامپیوتر است که شبکه بلاک چین ایاس را مدیریت و کنترل می کند و توکن EOS رمزارز شبکه ایاس است. به عبارتی دیگر EOSIO یک پروتکل بلاک چین است و EOS رمزارز آن است.

هدف سیستم عامل غیرمتمرکز EOSIO این است که یک محیط برای اپلیکیشن های غیرمتمرکز مانند Steemit (یک شبکه اجتماعی با مشوق های مالی) و BitShares (یک صرافی غیرمتمرکز یا DEX)، فراهم کند.

هدف توکن EOS، یک رمزارز کاربردی برای پروتکل است که توسط کاربران و اعتبارسنج ها مورد استفاده قرار گیرد.


ایاس (EOS) چگونه کار می کند؟


چشم انداز ایاس ساخت یک پلتفرم برای اجرای dapp ها (اپلیکیشن های غیر متمرکز) به صورت ایمن و با مقیاس پذیری بالا است. بطوری که همواره می تواند هزاران تراکنش در هر ثانیه انجام دهد. به واسطه ایاس توسعه دهندگان اپلیکیشن و کارآفرینانی که قصد دارند پروژه غیرمتمرکز خود را بر روی بلاک چین آغاز کنند، دیگر نیازی نیست که برای پروژه خود یک بلاک چین اختصاصی طراحی کنند و می توانند بر روی بلاک چین قدرتمند ایاس، رمزارز خود را ایجاد کنند.

اما چه ویژگی ایاس را با بقیه رمزارزها متمایز می کند و باعث می شود که حامیان این رمزارز به آن لقب “قاتل اتریوم” را بدهند.

اتریوم نیز از dappها (برنامه های غیرمتمرکز) پشتیبانی می کند. در حال حاضر تعداد زیادی از رمزارزهای بازار بر روی اتریوم به وجود آمده اند. اما ایاس سعی در حل ضعف های دیگر رمزارزها را دارد و تلاش می کند مشکل سرعت، مقیاس پذیری (پردازش تعداد زیادی تراکنش در هر ثانیه) و انعطاف پذیری که مشکلات اساسی بلاک چین هستند، را برطرف کند.

مقیاس پذیری بالا

مقیاس پذیر نبودن هنوز هم بزرگترین مشکل بلاک چین است که بطور کامل حل نشده است. مقیاس پذیری به معنای توانایی پردازش تعداد زیادی تراکنش ها در هر ثانیه است. بعنوان مثال بیت کوین یک نمونه رمزارزی است که به دنبال راهی برای حل این مشکل است (بیت کوین در هرثانیه قادر است فقط حدود ۷ تراکنش را پردازش کند).

اگرچه ایاس هنوز در مراحل تکمیل خود است اما نشان داده است که می تواند هزاران معامله را در ثانیه پردازش کند. این بطور قابل توجهی بهتر از بیت کوین و اتریوم است که به ترتیب می توانند تنها ۷ و ۳۰ تراکنش را در ثانیه پردازش کنند.

 اما ایاس چگونه این کار را انجام می دهد؟ ایاس از الگوریتم اثبات سهام محول شده (DPoS) برای اعتبارسنجی تراکنش ها استفاده می کند. در اثبات سهام محول شده، کسانی که نگه دارنده مقداری ارز شبکه هستند سهام دار به حساب می آیند، اما برخلاف اثبات سهام آن ها اعتبارسنجی معاملات را انجام نمی دهند بلکه آن ها قادر به رای دادن به چند نماینده هستند که از طرف آن ها شبکه را ایمن می کنند. این نمایندگان وظیفه اعتبارسنجی بلاک های جدید را دارند. بلاک چین هایی که از اثبات سهام محول شده استفاده می کنند در مقایسه با اثبات کار که در بلاک چین بیت کوین و اتریوم استفاده می شود، مقیاس پذیرتر هستند.

DPoS یا همان اثبات سهام محول شده توسط بنیانگذار EOS، دنیل لاریمر اختراع شده است و اکنون در بعضی از رمزارزهای دیگر نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

(اگر این بخش برایتان کمی نامفهوم است توصیه می شود  مقاله الگوریتم های اجماع را مطالعه کنید)

استفاده رایگان

بطور پیش فرض، برنامه هایی که بر روی پلتفرم ایاس ساخته می شوند، کاربران نهایی برای انجام معاملات در آن ها نیاز به پرداخت وجه ندارند. لازم به ذکر است، توسعه دهندگان آن برنامه تعیین می کنند که کاربران چگونه هزینه معاملات را بپردازند، بنابراین رمزارزهایی که بر روی بلاک چین ایاس راه اندازی می شوند بصورت پیش فرض معامله در آن ها رایگان است اما شرکت ها آزاد هستند تا مبلغی بعنوان راهکاری برای کسب درآمد خود مشخص کنند.

قابلیت اصلاح باگ ها و ایرادات برنامه

چه یک برنامه بطور صحیح در ایاس در حال اجرا باشد و چه ایراداتی در کد آن وجود داشته باشد، فرصت این را دارد تا تغییراتی در کد منبع برنامه خود ایجاد کند و آن را آپدیت کند. این گونه آن برنامه می تواند اشکالات موجود در سیستم را رفع کند.

سرعت در تأیید تراکنش

مدت زمان تشکیل هر بلاک در ایاس ۰.۵ ثانیه است. پلتفرم با استفاده از DPoS (اثبات سهام محول شده) این اجازه را می دهد که تراکنش ها بصورت موازی پردازش شوند. این باعث تقسیم کار و در نهایت سرعت بیشتر و صرفه جویی در زمان می شود.


 نقشه راه و تیم EOS


پروژه ایاس توسط شرکتی به نام Block.one ایجاد شده است. این شرکت توسط Dan Larimer (بنیانگذار Bitshares و Steemit) و Brendan Bloomer (کارآفرین آمریکایی) اداره می شود. هر دوی این اشخاص تجربه زیادی در دنیای رمزارزها دارند و علاوه بر پروژه ایاس، در ارتقاء فناوری ارزهای رمزمپایه به طور فعالانه عمل کرده اند.

ایاس مرحله اول در تاریخ ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۷ منتشر شد، سپس نسخه دوم در ۴ دسامبر ۲۰۱۷ و در نهایت نسخه سوم و راه اندازی رسمی پروژه در آوریل ۲۰۱۸ به وجود آمد.

جامعه EOS بسیار فعال و پرجنب وجوش است و با اشتیاق از سرمایه گذاران و مشارکت کنندگان استقبال می کند. ایاس در گروه تلگرام  و شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر نیز بسیار فعال است.

در حال حاضر بیش از ۱۰۰ dapp (اپلیکیشن غیرمتمرکز) در شبکه ایاس وجود دارد. متأسفانه فعالیت روی این dappها تا حدودی کم است. با این حال کاربردی ترین برنامه که بر روی بلاک چین EOS در حال فعالیت است، PRA CandyBox است که تقریباً بیش از ۶۰۰۰ کاربر فعال روزانه دارد.


توزیع EOS و عملکرد آن در بازار


EOS در یک دوره یک ساله ICO (عرضه اولیه رمزارز)  به شیوه ای نوین اقدام به عرضه کوین های خود کرد. این کار از ۲۶ ژوئن بصورت دوره ای آغاز شد. در هر دوره تعداد کل توکن هایی که برای آن دوره تعیین شده بود، عرضه می شد. و توکن ها با رمزارز ETH فروخته می شد. در این مدت بسیاری از صرافی ها ارز EOS را به پلتفرم معاملاتی خود اضافه کردند. این امر راه را برای کسانی که تمایل به فروش این رمزارز داشتند باز کرد. عرضه ایاس یکی از پر سودترین فروش ارزها تا به امروز بوده است.

پس از تمام شدن EOS ،ICO افت شدید قیمت را از ۴.۸۵ دلار تا ۰.۵۰ دلار تجربه کرد. بعد از آن EOS به آرامی روی غلتک افتاد. اوج قیمتی که تاکنون EOS تجربه کرده است حدود ۲۰ دلار بوده. با کمال تعجب این رکورد بالا در زمان بازار گاوی (اصطلاحی برای بازار صعودی) رمزارزها در ۲۰۱۷ رخ نداد بلکه در پایان آوریل ۲۰۱۸ اتفاق افتاد. این اتفاق همزمان با راه اندازی شبکه اصلی این پلتفرم، رخ داد.

در زمان نوشتن این مقاله قیمت ایاس ۴.۵۳$ است و ارزش کل بازار آن (مارکت کپ) ۴,۳۱۶,۵۵۲,۱۴۰$ است. با وجود اینکه مدت زیادی از به وجود آمدن ایاس نمی گذرد اکنون به یکی از ۱۰ ارز برتر بازار تبدیل شده است.


نحوه خرید و ذخیره سازی EOS


ساده ترین راه برای خرید ESO، خرید آن در Binance با BTC یا USDT (تتر) یا ETH است. شما همچنین می توانید آن را در Huobi، Bitfinex، یا OKEx خریداری کنید.

اگر می خواهید مستقیم با ارز  USD(دلار) خرید کنید. باید یک حساب کاربری بر روی پلتفرمی که از ارزهای فیات پشتیبانی می کند، باز کنید. GDAX و Gemini و Coinbase گزینه های مناسبی هستند.

همچنین چندین کیف پول برای این رمزارز ایجاد شده که می توانید برای ذخیره توکن های EOS خود انتخاب کنید.

یکی از محبوب ترین کیف پول ها، ولت Greymass wallet است که شما می توانید ارزهای خود را در آن ذخیره کنید و با کاربری آسان به سازندگان بلاک ها یا همان اعتبارسنج ها رأی دهید.

Simpleos یکی دیگر از گزینه های امن است که توسط اعضای جامعه ایاس توصیه می شود. همانطور که از نام این کیف پول پیداست، بر روی سادگی استفاده تمرکز دارد، که حتی تازه کارها در زمان استفاده از آن احساس راحتی کنند.

(Command Line Interface (CLI نیز یک گزینه دیگر برای ذخیره سازی مطمئن توکن های EOS است. این کیف پول مستقیماً توسط Block.one تهیه شده است، بنابراین می تواند مطمئن ترین گزینه نیز باشد.

نتیجه گیری

ایاس یک پروژه بحث برانگیز در عرصه dappها با یک تیم اثبات شده می باشد. به نظر می رسد پتانسیل این رمزارز بسیار زیاد است زیرا هدف آن برطرف کردن مشکلات موجود در ارزهای مبتنی بر بلاک چین می باشد. با این حال با گذشت زمان باید دید تلاش آن ثمره خواهد داشت یا نه. ادعای جسورانه پردازش ۱۰۰,۰۰۰ تراکنش در هر ثانیه، هنوز هم برای بسیاری قابل تردید است.

در نهایت باید منتظر بود تا ببینیم چه چیز در انتظار آینده این رمزارز محبوب است.

امکان نظردهی غیر فعال شده.