دیکرد (Decred) چیست؟

0

دیکرد (Decred) مخفف عبارت Decentralised Credit یا اعتبار غیرمتمرکز می باشد. پیش بینی می شود دیکرد بیت کوین دوم باشد، زیرا به نظر می رسد بیشترین ویژگی های مورد توجه بیت کوین را به خود اختصاص داده و با مدیریت بهتر، محدود کردن نفوذ ماینرها و همینطور مبادلات اتمی زنجیره ای متقابل، برای جابجایی ارزهای رمزپایه مختلف بین یکدیگر همه این ویژگی ها را یکجا در خود جمع کرده است. تأمین مالی و توسعه بلند مدت دیکرد، آن را ناگهان در فضای ارزهای دیجیتال به یک پروژه و ارز شاخص تبدیل کرده است.


اصول اولیه دیکرد


۱. ارز دیکرد یک ارز دیجیتالی است که به دارندگانش در جهت معاملات غیرمتمرکز با ارزهای دیگر استقلال کامل داده است.

نماد رمزارز دیکرد DCR است، که کلاً ۲۱ میلیون واحد از آن قابل عرضه است.

۲. شبکه اصلی دیکرد در ۸ فوریه ۲۰۱۶ توسط شرکت زیرو یا ۰، یک شرکت مستقر در شیکاگو راه اندازی شد. همچنین دیکرد که امکان ترکیبی از اثبات کار و اثبات سهام را فراهم می کند، در تاریخ ۲۵ آوریل ۲۰۱۷ راه اندازی شد.

۳. دیکرد از یک پایگاه داده برای تطبیق و تغییر مقیاس پذیری در فناوری بلاک چین استفاده می کند. این بدان معنی است که ویژگی های مختلف در آن می توانند با سهولت بیشتری در مقایسه با سایر ارزهای رمزنگاری شده اضافه یا حذف شوند. استفاده از شبکه لایتنینگ (Lightning Network) امکان ریزپرداخت های تقریباً سریع را توسط DCR فراهم می کند. تراکنش ها مشابه بیت کوین است، اما در زمان کمتری پردازش می شود و بنابراین با سیستم پول فیات (پول ها و ارزهای چاپی یا همان اسکناس) موجود رقابت شدیدتری دارد.


مزایای دیکرد چیست؟


تیم دیکرد به ریاست Jake Yocom-Piatt، مجری طرح و مدیر عامل شرکت زیرو می باشد. دیکرد با مدل پیمانکاری فعالیت می کند که به افراد، گروه ها و شرکت های جدید اجازه می دهد تا در این پروژه مشارکت داشته باشند.

توسعه دهندگان دیکرد پیش از این به عنوان توسعه دهندگان بیت کوین کار می کردند و بعد از آن دیکرد را توسعه دادند تا ضعف های بیت کوین را در دیکرد برطرف کنند. این امر به ایجاد یک کار ترکیبی از الگوریتم اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) برای عدم تمرکز منجر شد. این جامعه می تواند دست به دست یکدیگر دهند تا ویژگی های جدیدی را در آینده فعال کنند.

با بیش از ۱۴ توسعه دهنده، دیکرد مرتباً کد جدیدی را ایجاد می کند و با حفظ کد قبلی، ویژگی های جدید را در نرم افزارها و پایگاه منبع باز خود تقریباً روزانه پیاده سازی می کند.


تکنولوژی دیکرد


دیکرد از شبکه لایتنینگ (Lightning Network) برای پردازش ریزپرداخت های تقریباً سریع با DCR استفاده می کند. این شبیه به بیت کوین است اما زمان پردازش فقط ۵ دقیقه نسبت به ۱۰ دقیقه در بیت کوین است. دیکرد یک برنامه از یک سیستم بلاک چین با تأخیر کمتر است که ویژگی مستقلی را به آن می دهد.

سیستم ترکیبی اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) قدرت تصمیم گیری برای وضع قوانین را به سهامداران می دهد و امکان انتقال سهام و توان اعتبارسنجی یکپارچه بین آن ها را فراهم می کند. اثبات کار برای اعتبارسنجی معاملات در شبکه و تولید توکن های جدید دیکرد از طریق قدرت محاسباتی استفاده می شود. اثبات سهام به کاربران دارای رمزارز دیکرد اجازه می دهد تا در مورد پیشرفت های مهم در مورد شبکه رای دهند و آن ها را اجرایی کنند.

دیکرد دارای کیف پول های در دسترسی می باشد که از رابط های گرافیکی کاربر (GUI) در کلیه سیستم عامل های اصلی (ویندوز ، macOS و لینوکس) استفاده می کند.


ویژگی های دیکرد


حاکمیت بهتر: دیکرد امکان تصمیم گیری را از طریق رأی گیری فراهم می کند. ویژگی مدیریت منحصر به فرد دیکرد این امکان را به جامعه خود می دهد تا پروژه ها را هدایت کنند و سهام داران همچنین از آن ها پاداش بگیرند.

از سیستم قرعه‌کشی برای تعیین اینکه کدام یک از سهام داران بلاک را اعتبار سنجی کنند، استفاده می شود.

افزایش حریم خصوصی و امنیت: دیکرد با استفاده از SPV (تأیید پرداخت ساده) برای پشتیبانی کاربران استفاده می کند. تأیید پرداخت ساده این امکان را به شما می دهد تا بدون بارگذاری کل صفحه بلاک چین، سریع پرداخت خود را انجام دهید، در حالی که همچنان امنیت معاملات حفظ می شود زیرا کیف پول های دیکرد با یک شبکه همتا به همتا تعامل دارند.

قابلیت تبدیل آسان بین ارزها: دیکرد برای مبادله با ارزهای دیجیتال مختلف به مبادلات متمرکز وابسته نیست. کاربران آن می توانند مبادلات را از طریق مبادلات اتمی متقابل و بدون شخص ثالث انجام دهند. این امر قابلیت همکاری بین ارزها را بهبود می بخشد و ظرفیت برای کارآیی های جدید را افزایش می دهد که باعث افزایش ارزش سرمایه گذاری می شود. با کانال های پرداخت شبکه لایتنینگ و مبادلات اتمی فرایند مبادلات قدرتمندتر و آسان تر از آنچه که دیگر رمزارزها ارائه می هند، فراهم می شود.


چگونه دیکرد را بخریم و از آن نگهداری کنیم؟


دیکرد هنوز هم یک ارز جدید در بازار است و بهترین روش برای خرید آن استفاده از بیت کوین است، زیرا ارز فیات در اکثر پلتفرم ها قابل استفاده نیست.

صرافی های اصلی آن که از معاملات دیکرد پشتیبانی می کنند، OKEx ، Cryptopia ، Bittrex و Huobi هستند.

روش دیگر کسب رمزارز دیکرد استخراج دیکرد از طریق اثبات کار است.

کوین سوییچ (CoinSwitch)، بزرگترین پلتفرم تبادل رمزنگاری در حال حاضر، می تواند خرید یکپارچه ای را از طریق پلتفرم خود ارائه دهد و می تواند در خرید یا فروش رمزارز دیکرد یا DCR به شما کمک کند. این پلتفرم کمک می کند تا کاربران قیمت ارز DCR را به صورت لحظه ای داشته باشند تا بتوانند در مورد معاملات خود تصمیم صحیحی بگیرند.


ذخیره دیکرد


کیف پول وب دیکرد ساده ترین روش برای ذخیره رمزارز دیکرد توسط کاربران است به طوری که با دسترسی کاربران به اینترنت و همینطور وبسایت wallet.decred.org می توانند این کیف پول را داشته باشند.

کیف پول نرم افزاری دیکرد در چندین سیستم عامل نیز موجود است، از جمله:

ویندوز

مکینتاش

لینوکس


آینده دیکرد چگونه است؟


اکنون مارکت کپ (سرمایه بازار) دیکرد برابر ۲۰۱ میلیون دلار است و این موضوع آن را در ۳۰ ارز رمزنگاری شده برتر جهان قرار داده است. کل عرضه رمزارز دیکرد (DCR) حدود ۷.۱ میلیون واحد است که ارزش آن در ژوئن سال ۲۰۱۸ حدود ۹۰ دلار بوده است.

این افزایش ارزش بیش از ۹۰ برابری از ژانویه سال ۲۰۱۷ برای سرمایه گذاران آن بود و آن را در بین بزرگترین رمزارزهای سودآور در دوره اخیر قرار داده است.

تاریخچه ارزش دیکرد:

(ارزش ها بر مبنای دلار امریکا است)

تاریخ ارزش شروع بالاترین ارزش پایین ترین ارزش ارزش پایان حجم سرمایه در بازار
Jun 01, 2018 ۹۳.۷۵ ۹۸.۳۱ ۹۳.۰۵ ۹۶.۲۶ ۲,۶۷۲,۰۳۰ ۶۶۹,۹۳۶,۰۰۰
Apr 01, 2018 ۳۹.۷۹ ۴۰.۴۱ ۳۷.۲۵ ۳۹.۳۲ ۳۰۱,۱۹۰ ۲۸۰,۱۸۰,۰۰۰
Feb 01, 2018 ۹۷.۸۳ ۹۹.۰۵ ۷۸.۸۱ ۸۳.۳۸ ۲,۲۶۵,۰۲۰ ۶۵۲,۲۷۹,۰۰۰
Sep 01, 2017 ۳۸.۱۰ ۴۱.۷۴ ۳۶.۸۶ ۴۱.۳۵ ۱,۸۷۶,۳۲۰ ۲۱۵,۵۳۶,۰۰۰
Apr 01, 2017 ۱۲.۶۷ ۱۳.۳۱ ۱۲.۲۰ ۱۲.۸۰ ۶۱۲,۱۹۱ ۵۷,۸۸۷,۷۰۰
Jan 01, 2018 ۴.۳۰ ۴.۹۱ ۴.۱۶ ۴.۹۱ ۱۶,۶۹۷,۵۰۰ ۲۱۵,۵۰۲,۰۰۰
Sep 01, 2016 ۱.۴۳ ۱.۵۱ ۱.۴۲ ۱.۴۶ ۲۹,۲۶۲ ۳,۶۰۷,۴۷۰
Mar 01, 2016 ۲.۰۶ ۲.۱۱ ۱.۳۴ ۱.۷۲ ۶۹,۲۱۹ ۲,۰۵۶,۷۹۰

دیکرد چه تفاوتی با سایر ارزهای رمزنگاری دیگر دارد؟


توکن دیکرد دارای چندین ویژگی برجسته است که آن را نسبت به دیگر ارزهای رمزنگاری منحصر به فرد می کند:

استقلال: برخلاف رمزارزهای دیگر که تنها بر پایه اثبات کار هستند، دیکرد با ترکیب اثبات کار و اثبات سهام نفوذ بیش از حد ماینرهای بزرگ روی ماینرهای کوچک را محدود می کند و از این بابت یک پروژه مستقل می باشد.

دیکرد در حوزه استخراج کاملا غیر متمرکز است: اگر کاملاً بر اساس اثبات کار عمل کند، می تواند نسبتاً به سمت کسانی که سرمایه بیشتری دارند ارزها را توزیع کند. دیکرد با استفاده از یک سیستم ترکیبی اثبات سهام و اثبات کار، فن آوری عادلانه تری ایجاد کرده و در برابر بزرگتر شدن هرچه بیشتر ماینرهای سرمایه دار و قدرتمند، مقاوم تر است.

سریعتر: به دلیل شبکه لایتنینگ دیکرد سریعتر عمل می کند. شبکه لایتنینگ باعث می شود زمان معاملات نسبت به بیت کوین به نصف کاهش یابد.

و اما کلام آخر

چرا باید در دیکرد سرمایه گذاری کنیم؟

از منظر سرمایه گذاری، اگر شخصاً خواهان استقلال در معاملات خود با سرعت بیشتر باشید، ارز رمزنگاری شده دیکرد یک تصمیم نسبتاً قانع کننده می باشد.

ارز دیکرد به دلیل ویژگی های مشترکی که با ارزهای برتر دارد اما با تمرکززدایی بیشتر و حاکمیت بهتر در این مدت نتیجه بهتری را داده است. اما با توجه به رقابت و اتخاذ فناوری های مشابه توسط اتریوم و سایر ارزها، ممکن است پیشرفت آن کمی به تأخیر بیفتد.

امکان نظردهی غیر فعال شده.