همه چیز درباره بلاک چین (راهنمای مبتدیان)

0

بلاک­ چین یعنی..

اگر بانکداری، سرمایه­ گذاری، ارز رمزنگاری شده یا ارز دیجیتال را در ده سال گذشته دنبال کرده باشید، ممکن است با کلمه بلاک­ چین یا فن­آوری ثبت سوابق بیت کوین، آشنا شده باشید. اکنون فرصت خوبی است تا آن را بهتر درک کنید. برای یادگیری بیشتر بلاک­ چین احتمالاً با چنین تعریفی مواجه شده اید: دفتر حساب کل عمومی، غیر متمرکز و توزیع شده.

اما در واقع مفهوم بلاک­ چین خیلی ساده تر از این تعاریف است.


بلاک­ چین چیست؟


چـرا این تکنولوژی را بلاک ­چـین یا زنجیره بلاک ­ها نامـگذاری کرده­ اند؟

به زبان ساده، بلاک­ چین به معنای واقعی کلمه فقط یک زنجیره بلاک است. وقتی از کــلمات “بلاک” و “زنجیره” استفـاده می­ کنیم، در واقع در مورد اطلاعات دیجیتالی (بلاک) ذخیره شده در یک پایگاه داده عمومی (زنجیره) صحبت می­ کنیم.

بلاک ­های موجود در بلاک ­چین از اطلاعات دیجیتالی تشکیل شده است که به طور خاص سه بخش دارند:

 1. بلاک­ هایی که اطلاعات مربوط به تراکنش ­ها را ذخیره می کند. مانند تاریخ، زمان و مبلغ آخرین خرید شما به طور مثال از آمازون. (توجه: مثال آمازون برای درک بهتر موضوع است؛ آمازون بر اساس اصل بلاک­ چین کار نمی کند.)
 2. بلاک­ هایی که مشخصات کسی که در معاملات یا تراکنش ­ها شرکت می­ کند را ذخیره می کند. یک بلاک نام شما را بعد از خرید از آمازون به همراه آدرس سایت آمازون ذخیره می­ کند. در ثبت مشخصات شما بعد از خرید، بجای استفاده از نام واقعی شما و هرگونه اطلاعات شناسایی، تنها از یک امضای دیجیتالی منحصر به فرد که مانند نام کاربری است استفاده می ­شود.
 1. بلاک­ هایی که اطلاعاتی را ذخیره می ­کنند که یک دسته بلاک را از دیگر بلاک­ ها متمایز می­ کند. دقیقاً مثل من و شما که هرکدام نامی برای متمایز کردن هم از یکدیگر داریم. هر بلاک یک کد منحصر به فرد که “هش” نام دارد را ذخیره می ­کند که به ما این اجازه را می ­دهد تا آن­ را از دیگر بلاک ­ها جدا کنیم.

بیایید در مورد خرید شما از آمازون بگوییم. زمانی که خرید شما در حال انتقال از مبدا است، شما تصمیم می­گیرید که یکی از اقلام خریداری شده را مرجوع کنید. با اینکه مشخصات اقلام خریداری شده به یکدیگر خیلی شبیه است اما بدلیل تفاوت کد بلاک ها و منحصر به فرد بودنشان، می­ توان آن­ها را از یکدیگر جدا کرد و تشخیص داد.

بلاکی که در مثال بالا برای خرید از آمازون مطرح شد، در واقعیت کمی متفاوت است. در حقیقت یک بلاک در سیستم بلاک­ چین به میزان 1 مگابایت اطلاعات را می ­تواند ذخیره کند. این بدان معناست که بسته به اندازه معاملات، یک بلاک می ­تواند چند هزار تراکنش را در خود جای دهد.

 

 

images


بلاک ­چین چگونه کار می­ کند؟


هنگامی که یک بلاک، اطلاعـات جدیدی را ذخیره می ­کند، به سیسـتـم بلاک ­چیـن اضافه می­ شود.

بلاک­ چین همانطور که از نامش پیداست، شامل بلاک ­های به هم وصل شده و زنجیروار است. برای اینکه یک بلاک بتواند به بلاک­ چین متصل شود، چهار اتفاق باید بیفتد:

 1. یک معامله باید صورت بگیرد. بیایید با مثال خرید از آمازون ادامه دهیم. بعد از کلیک­ بر روی گزینه پرداخت، خرید شما انجام می­ شود.
 2. آن معامله باید تایید شود. بعد از خرید، تراکنش شما باید تایید شود. با وجود بلاک ­چین، این کار در اختیار شبکه کامپیوترها است. وقتی که شما از آمازون خرید می­ کنید، آن شبکه کامپیوتری تراکنش خرید شما را چک می­کند. یعنی، آن ها جزئیات خرید، از جمله زمان معامله، مبلغ و طرفین معامله را تأیید می کنند. (تمام این اتفاقات در کمتر از یک ثانیه انجام می ­شود.)
 3. آن تراکنش باید در یک بلاک ذخیره شود. بعد از تأیید صحت تراکنش شما، چراغ سبز روشن می­ شود. مبلغ معامله، امضای دیجیتالی شما، امضای دیجیتالی آمازون همگی در یک بلاک ذخیره می ­شود. تراکنش شما مانند صدها و یا شاید هزاران تراکنش دیگر در آنجا به یکدیگر می­ پیوندند.
 4. به آن بلوک باید هش داده شود. بعد از تأیید حتی یکی از تراکنش­ های آن بلاک، باید به آن کد منحصر به فرد تشخیص هویت به نام “هش” داده شود. به این بلاک همچنین هش آخرین بلاکی که به بلاک ­چین اضافه شده است نیز داده می­ شود. وقتی بلاک یک­بار هش شد، می­ تواند به بلاک ­چین متصل شود.

وقتی یک بلاک به بلاک ­چین اضافه شد، در دسترس عموم قرار می گیرد، حتی برای شما. اگر نگاهی به بلاک­ چین بیت­ کوین بیندازید، خواهید دید که اجازه دسترسی به اطلاعات تراکنش همراه با اطلاعات زمان و مکان و حتی افراد مربوط به آن تراکنش را خواهید داشت.


آیا بلاک­ چین خصوصی است؟


هرکسی می ­تواند محتوای بلاک­ چین را مشاهده کند. اما تنها کاربران می­ توانند کامپیوترهای خود را به شبکه بلاک ­چین متصل کنند. با اتصال یک کامپیوتر به شبکه بلاک ­چین آن کامپیوتر یک نسخه از بلاک­ چین را دریافت می­ کند، که به صورت اتوماتیک به روز رسانی می­ شود و هر زمان بلاکی به بلاک ­چین اضافه شود همزمان آن را نمایش می ­دهد، درست مانند پنل اخبار فیسبوک که به محض رسیدن خبر جدید آپدیت می­ شود.

هر کامپیوتر در شبکه بلاک ­چین نسخه کپی خود را از بلاک ­چین دارد. این بدین معنی است که هزاران و یا در مورد بیت ­کـوین میلیون ها نسـخه کپی از بلاک ­چین وجود دارد. اگـرچه کپی­ های بلاک ­چین همه با هم برابرند اما گسترش اطلاعات به این شکل در یک شبکه کامپیوتری، دستکاری و تقلب در اطلاعات را دشوارتر می ­کند. با استفاده از بلاک­ چین، یک گزارش واحد از وقایع وجود ندارد که بتوان آن­ را دستکاری کرد درحالیکه یک هکر برای دستکاری اطلاعات باید تمام نسخه­ های کپی بلاک­ چین در شبکه را هک کند.

با توجه به بلاک­ چین بیت­ کوین متوجه خواهید شد که به اطلاعات تشخیص هویت طرفین تراکنش، دسترسی نخواهید داشت. اما تراکنش ­ها روی بلاک­ چین کاملاً هم بی ­نام و نشان نیستند، اطلاعات شخصی مربوط به افراد محدود به امضای دیجیتالی آن ها و یا نام کاربریشان است. اینجا یک سوال مهم پیش می­ آید: اگر شما نتوانید کسی که بلاکی در بلاک­ چین اضافه کرده است را بشناسید، چطور می ­توانید به بلاک ­چین یا شبکه کامپیوترهایی که آن را بارگذاری کرده­ اند اعتماد کنید؟

Blockchain-Security


آیا بلاک­ چین امن است؟


تکنولوژی بلاک ­چین مسائل امنیتی را از چند طــریق تأمـین می­کند. اول، بلاک ­های جدید همیشه بصورت خطی و به صورت زمانی (گاهشماری) ذخیره می­ شوند. این یعنی آن ها همیشه به انتهـای بلاک­ چین اضــافه می ­شوند. اگـر شما نگـاهی به بلاک­ چین بیت­ کوین بیندازید، خواهید دید که هر بلاک یک جایگاهی در زنجیره دارد که “ارتفاع” نام دارد. در فوریه 2019 ، ارتفاع بلاک ­ها به 562000 رسید.

پس از اضافه شدن یک بلاک به بلاک­ چین، خیلی مشکل است که اطلاعات بلاک تغییر کند یا اطلاعات جدید جایگزین شود. این به دلیل آنست که هر بلاک دارای هش مربوط به خودش و هش بلاک قبلی است. کدهای هش توسط یک تابع ریاضی نوشته می­ شود که اطلاعات دیجیتالی را به رشته ای از اعداد و حروف تبدیل می­ کند. اگر اطلاعات به هر طریقی ویرایش و یا تغییر کند، کد هش نیز تغییر می­ کند.

اینگونه امنیت حاصل می­ شود. اجازه دهید در مورد هکری صحبت کنیم که قصد تغییر تراکنش خرید شما از آمازون را دارد به طوری که شما در واقع مجبور می­ شوید بابت خرید خود دوبار پول پرداخت کنید. به محض تغییر مبلغ تراکنش شما، هش بلاک نیز تغییر می­ کند. بلاک بعدی در زنجیره همچنان شامل همان هش قدیمی بلاک بعد از خود است و هکر باید آن بلاک را هم تغییر دهد تا مانع ردیابی هک شود. با تغییر آن بلاک باید بلاک بعدی را نیز به همین ترتیب تغییر دهد و الی آخر.

به منظور تغییر یک بلاک واحد، هکر مجبور است تمام بلاک های بعد از آن را در بلاک ­چین تغییر دهد. محاسبه مجدد تمام هش­ ها قدرت عملیات محاسباتی بسیار زیادی نیاز دارد که تقریباً غیر ممکن خواهد بود. به عبارت دیگر با اضافه شدن یک بلاک به بلاک ­چین تغییر آن بسیار سخت و حذف آن غیر ممکن خواهد بود.

جهت اطمینان، شبکه بلاک ­چین تست­ هایی را برای کامپیوترهایی که می­ خواهند به شبکه متصل شوند و بلاکی را به زنجیره اضـافه کنند انجام می­ دهـد. این تست­ ها “مدل اجمـــاع” نام دارد که کاربران باید قبل از پیوستن به شبکه بلاک­ چین بتوانند سلامت خود را اثبات کنند. یكی از متداول­ترین نمونه­ هایی كه در بیت­ کوین به كـار می ­رود “اثبات كار” نام دارد.

در سیستم اثبات کار کامپیوترها باید خود را از طریق حل یک معادله پیچیده محاسباتی اثبات کنند. اگر یک کامپیوتر یکی از آن معادلات را حل کند، می­ تواند صلاحیت اضافه کردن بلاک به بلاک­ چین را دریافت کند. اما اضافه کردن بلاک به بلاک­ چین، چیزی که در دنیای ارز دیجیتال “ماینینگ” نام دارد، کار آسانی نیست. در حقیقت، بر طبق اخبار بلاک­ چین در سایت “بلاک اکسپلورر”، شانس حل آن معادلات در شبکه بیت­ کوین در تاریخ فوریه 2019 چیزی در حدود یک در 8/5 تریلیون است. برای حل معادلات پیچیده ریاضی، کامـپیوترها باید برنامه­ هایی را اجرا کنند که مقادیر قابل توجهی برق و انرژی مصرف می­ کند. (یعنی همان صرف پول)

اثبات کار، حملات هکـرها را غیر ممــکن نمی ­کند، اما باعث می­ شود این کار بی ­فایده باشد. اگر یک هکر به بلاک­ چین حمله کند، باید معادلات پیچیده ریاضی را که احتمال حل آن یک به 8/5 تریلیون است را حل کند، درست مانند دیگران. هزینه سازماندهی چنین کاری مسلماً بیشتر از سود آن است.


برنامه های کاربردی بلاک­ چین


بلاک های روی بلاک­ چین اطلاعات مالی تراکنش ها را ذخیره می کنند. در این مورد قبلاً صحبت کرده ایم. اما به نظر می رسد که بلاک­ چین در واقع یک روش بسیار قابل اعتماد برای ذخیره داده ها در مورد انواع دیگر فرایندها نیز می باشد. در حقیقت، از فناوری بلاک­ چین می توان برای ذخیره داده های صرافی ها، پروسه تأمین و توزیع کالا و حتی رأی دادن به یک نامزد انتخابات، استفاده کرد.

شبکه خدمات حرفه ای Deloitte، اخیراً 1000 شرکت را در هفت کشور دنیا، راجع به ادغام بلاک­ چین در عملیات تجاری خود، ارزیابی کرده است. نظرسنجی آنها نشان داد که 34٪ شرکت ها اکنون از سیستم بلاک­ چین در تولید خود استفاده می کنند، در حالی که 41٪ دیگر برآوردی داشتند مبنی بر این که ظرف 12 ماه آینده یک برنامه بلاک­ چین را بکار گیرند. بعلاوه، نزدیک به 40٪ شرکت های مورد بررسی، گزارش دادند که در سال آینده 5 میلیون دلار یا بیشتر در بلاک­ چین سرمایه گذاری می کنند. در ادامه می خواهیم برخی از محبوب ترین برنامه های کاربردی بلاک­ چین را مورد بررسی قرار دهیم.

 • استفاده بانکی

شايد هيچ صنعتی بيش از بانكداری از مزايای استفاده از بلاک­ چین در فعاليت های تجاری خود سود نبرد. مؤسسات مالی فقط در ساعات کاری، پنج روز در هفته فعالیت می کنند. این بدان معناست که اگر بخواهید چکی را در روز پنجشنبه ساعت 12 ظهر به حساب خود واریز کنید، احتمالاً باید تا صبح شنبه منتظر بمانید تا ببینید آیا این پول به حساب شما رسیده است یا خیر. حتی اگر عملیات بانکی خود را در ساعات کاری انجام دهید، انجام تراکنش، به دلیل حجم بالای تراکنش ها شاید یک تا سه روز طول بکشد تا تأیید شود. اما، بلاک­ چین هرگز نمی خوابد.

با ادغام بلاک­ چین در بانک ها، مشتریان معاملات خود را در طی 10 دقیقه می توانند پردازش کنند، این همان مدت زمان لازم برای افزودن بلاک به بلاک­ چین است که صرف نظر از ساعات مشخص یا روزهایی از هفته است. با وجود بلاک­ چین، بانک ها همچنین این فرصت را دارند که پول را سریع تر و ایمن تر بین صندوق ها و موسسات مبادله کنند. به عنوان مثال، در تجارت ســهام بورس، روند تسویه حساب و ترخیص می تواند تا سه روز طول بکشد (یا حتی بیشتر، اگر بانک ها در سطح بین المللی تجارت کنند)، این به این معنی است که در این مدت پول و سهام آنها فریز یا قفل شده است.

با توجه به میزان مبالغ، حتی در چند روز که پول در حال ترانزیت است می تواند هزینه ها و ریسک های قابل توجهی را برای بانک ها به همراه داشته باشد. سانتاندر، یک بانک اروپایی است که سالانه مبلغی به میزان 20 میلیارد دلار را برای این منظور  پس انداز می کند. Capgemini، یک مشاور فرانسوی، تخمین می زند که مصرف کنندگان می توانند سالانه 16 میلیارد دلار هزینه بانکی و بیمه را از طریق برنامه های مبتنی بر بلاک­ چین صرفه جویی کنند.

 • استفاده در ارزهای رمزنگاری شده

بلاک­ چین بستر معاملات ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین را تشکیل می دهد. همانطور که قبلاً گفتیم، ارزهایی مانند دلار آمریکا توسط یک سازمان مرکزی، معمولاً یک بانک یا دولت تنظیم و تأیید می شوند.

طبق سیستم مرجع مرکزی، اطلاعات و میزان ارز یک کاربر از نظر فنی برای بانک یا دولت خود مهم و مورد توجه است. اگر بانک کاربران از بین برود یا آنان در کشوری با دولتی ناپایدار زندگی کنند، ممکن است ارزش پول آن ها در معرض خطر باشد. اینها نگرانی هایی است که بیت کوین بخاطر آن به وجود آمده است.

بلاک­ چین با پخش عملیات خود در سراسر شبکه کامپیوتری به بیت کوین و دیگر ارزهای رمزپایه اجازه می دهد بدون نیاز به یک سازمان مرکزی فعالیت کنند. این نه تنها ریسک را کاهش می دهد بلکه بسیاری از هزینه های پردازش و معاملات را نیز از بین می برد. همچنین به کشورهایی که ارزهای ناپایدار دارند، ارز پایدارتر با برنامه های بیشتر و شبکه گسترده تری از افراد و موسساتی که می توانند با آن ها در داخل و خارج از کشور معامله کنند، اعطا می کند. (حداقل این یک هدف است.)

 • استفاده در مراقبت های بهداشتی

ارائه دهندگان خدمات بهداشتی می توانند از بلاک­ چین برای ثبت و ذخیره ایمن سوابق پزشکی بیماران خود استفاده کنند. هنگامی که یک پرونده پزشکی ایجاد و امضا می شود، می توان آن را در بلاک­ چین ثبت کرد، که به بیماران این اطمینان را می دهد که پرونده قابل تغییر نیست. سوابق مربوط به سلامت اشخاص، می تواند با یک کلید خصوصی بر روی بلاک چین، رمزگذاری و ذخیره شود، به طوری که فقط توسط افراد خاص قابل دسترسی باشد و به این طریق افراد از حفظ حریم خصوصی خود اطمینان حاصل کنند.

 • استفاده در ثبت سوابق املاک و مستغلات

اگر تاکنون سری به دفتر ثبت اسناد رسمی محل خود زده باشید، می دانید که روند ثبت اسناد رسمی و حقوق مالکیت بسیار سنگین و ناکارآمد است. امروز، یک سند فیزیکی باید به یک کارمند دولتی در دفتر ثبت اسناد رسمی تحویل داده شود و آن باید به صورت دستی در بانک اطلاعات مرکزی کشور و دفتر ثبت اسناد کل کشور وارد شود. در مورد اختلافات به وجود آمده در مورد املاک ، مطالبات مربوط به اموال باید مطابق دفتر کل اسناد حل و فصل شود.

این فرایند تنها پرهزینه و وقت گیر نیست، بلکه با خطای انسانی همراه است، جایی که هر اشتباه باعث می شود ردیابی مالکیت املاک کمتر شود. بلاک­ چین این پتانسیل را دارد که نیاز به اسکن اسناد و پیگیری پرونده های فیزیکی را در دفتر ثبت اسناد رسمی از بین ببرد. اگر مالکیت املاک در بلاک­ چین ذخیره و تأیید شود، مالکان به دقیق بودن اسناد و نیز غیر قابل از بین رفتن آنها اعتماد خواهند کرد.

 • استفاده در قراردادهای هوشمند

قرارداد هوشمند یک کد کامپیوتری است که می تواند برای تسهیل، تأیید یا مذاکره در مورد توافق نامه ای داخل بلاک­ چین ایجاد شود. قراردادهای هوشمند تحت مجموعه ای از شرایطی که کاربران با آنها موافق هستند عمل می کنند. وقتی این شرایط محقق شود، شرایط توافق نامه هم به طور خودکار انجام می شود.

به عنوان مثال، من با استفاده از یک قرارداد هوشمند، آپارتمان خود را به شما اجاره می دهم. توافق می کنیم که به محض واریز مبلغ رهن از سوی شما، من کلید آپارتمان را برای شما ارسال کنم. هر دوی ما بخشی از معامله که مربوط به خودمان است را برای قرارداد هوشمند ارسال می کنیم، قرارداد هوشمند آن ها را نگه داشته و بطور خودکار کلید درب آپارتمان من را بعد از واریز مبلغ رهن توسط شما در تاریخ اجاره، مبادله میکند. اگر تا تاریخ اجاره من کلید درب آپارتمان را تحویل ندهم، قرارداد هوشمند مبلغ واریزی رهن شما را بر می گرداند. قراردادهای هوشمند هزینه هایی که به دلیل وجود یک دفتر اسناد رسمی یا شخص واسطه همراه است را حذف می کند.

 • استفاده در سیستم تامین کالا

تهیه کنندگان کالا می توانند از بلاک­ چین برای ثبت مبدا موادی که خریداری کرده اند استفاده کنند. این امر به شرکت ها اجازه می دهد تا صحت محصولات خود را به همراه برچسب های بهداشتی و غیره مانند “ارگانیک”، “محلی” و “تجارت عادلانه” بررسی کنند.

همانطور که توسط Forbes گزارش شده است، صنایع غذایی در حال حرکت به سمت استفاده از بلاک­ چین هستند تا مسیر حرکت و ایمنی مواد غذایی را در طی سفر از مزرعه به مصرف کننده به طور فزاینده ای قابل پیگیری کنند.

 • استفاده در انتخابات

رأی دادن با بلاک ­چین پتانسیل از بین بردن تقلب در انتخابات و افزایش مشارکت رای دهندگان را به همراه دارد، همانطور که در انتخابات میان دوره ای نوامبر 2018 در غرب ویرجینیا آزمایش شد. هر رأی به عنوان یک بلاک در بلاک­ چین ذخیره شد، و آرای مردم را نسبت به دستکاری و تقلب تقریبا غیرممکن کرد. پروتکل بلاک­ چین همچنین باعث شفافیت در روند انتخابات خواهد شد و پرسنل مورد نیاز برای انجام انتخابات را کاهش داده و نتایج فوری را به مقامات ارائه می دهد.


مزایا و معایب بلاک­ چین


از نظر تمام پیچیدگی های موجود، پتانســیل بلاک­ چین  به عنوان یک تشـکیلات غیر متمرکز در نگهداری سوابق تقریباً بدون محدودیت است. از حفظ حریم خصوصی کاربران گرفته تا افزایش امنـیت و کاهش هزینه های پردازش و خطاهای کمتر. فــناوری بلاک­ چین ممکن است قابلیتی به مراتب بهتر و فراتر از کاربردهایی که در بالا ذکر شد را داشته باشد.

مزیت ها:

 • افزایش دقت و بهبود صحت پذیری با از بین بردن مشارکت انسان
 • کاهش هزینه ها با حذف تأییدیه های اشخاص واسط
 • عدم تمرکز که موجب دشوارتر شدن تقلب در آن می شود
 • معاملات امن ، خصوصی و کارآمد
 • فناوری شفاف

معایب:

 • صرف هزینه قابل توجه در فناوری مربوط به استخراج بیت کوین
 • معاملات کم در ثانیه
 • تاریخچه استفاده در فعالیت های غیرقانونی
 • حساسیت به هک شدن

مزایای بلاک چین


 • دقت زنجیره

معاملات در بلاک­ چین توسط شبکه هزاران یا میلیون ها کامپیوتر تأیید می شود. این تقریباً تمام حضور انسانی را در فرآیند تأیید حذف می کند و در نتیجه خطای انسانی کمتری به ثبت می رسد و اطلاعات دقیق تری را ثبت می کند. حتی اگر کامپیوتری در شبکه مرتکب خطای محاسباتی شود، این خطا فقط در یک نسخه از بلاک­چین صورت می گیرد. برای اینکه این خطا در بقیه بلاک چین پخش شود، باید حداقل 51٪ کل کامپیوترهای شبکه دچار این خطا شوند که تقریباً غیرممکن است.

 • کاهش هزینه

به طور معمول، مردم برای انجام یک تراکنش،  ثبت یک سند در دفتر اسناد رسمی، پولی را به یک بانک پرداخت می کنند. بلاک­ چین نیاز به تأیید شخص واسط و هزینه های مرتبط با آن را برطرف می کند. به عنوان مثال، هر زمان صاحبان مشاغل مبلغی با استفاده از کارت های اعتباری پرداخت کنند، متحمل هزینه کمی خواهند شد، زیرا بانک ها مجبورند این تراکنش ها را پردازش کنند. از طرف دیگر، بیت کوین دارای مرجع مرکزی نیست و عملا هیچ هزینه تراکنشی ندارد.

 • تمرکز زدایی

بلاک­ چین هیچ یک از اطلاعات خود را در یک مکان مرکزی ذخیره نمی کند. در عوض، بلاک چین در شبکه ای از کامپیوترها کپی و پخش می شود. هر زمان که یک بلاک جدید به بلاک چین اضافه شود، تمام کامپیوترها، شبکه بلاک­ چین خود را به روز می کنند تا تغییر بوجود آمده را اعمال کنند. با پخش اطلاعات در شبکه، به جای ذخیره کردن آن در یک پایگاه داده اصلی، تقلب و دستکاری اطلاعات در آن دشوارتر می شود. اگر یک نسخه از بلاک­ چین به دست هکر بیفتد، فقط یک نسخه از اطلاعات به جای کل شبکه به خطر می افتد.

 • معاملات کارامد

معاملات انجام شده از طریق یک مرجع مرکزی برای تسویه حساب ممکن است چند روز طول بکشد. به عنوان مثال، اگر شما چکی را پنجشنبه به حساب خود واریز کنید، ممکن است تا صبح شنبه مبلغ چک را در حساب خود را مشاهده نکنید. موسسات مالی در ساعات کاری، پنج روز در هفته فعالیت می کنند، بلاک ­چین  24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته کار می کند. معاملات و تراکنش ها را می توان در حدود ده دقیقه به پایان رساند و پس از تنها چند ساعت می توان از امنیت آنها اطمینان حاصل کرد. این امر خصوصاً برای تجارت های مرزی مفید است که معمولاً زمان معاملات به دلیل مسائل مربوط به منطقه زمانی بسیار طولانی تر می شود.

 • معاملات خصوصی

بسیاری از شبکه های بلاک­ چین به عنوان پایگاه داده های عمومی عمل می کنند، به این معنی که هرکسی که دارای اتصال به اینترنت است می تواند لیستی از تاریخ معاملات و تراکنش های شبکه را مشاهده کند. اگرچه کاربران می توانند به جزئیات مربوط به معاملات دسترسی پیدا کنند، اما نمی توانند به اطلاعات مربوط به کاربرانی که این معاملات را انجام داده اند، دسترسی داشته باشند البته نباید اینطور تصور کرد که شبکه های بلاک­ چین مانند بیت کوین ناشناس و مخفی هستند، در حالی که آن ها در واقع محرمانه هستند.

یعنی وقتی یک کاربر معامله ای عمومی انجام می دهد، کد منحصر به فرد آن به نام کلید عمومی، به جای اطلاعات شخصی او در صفحه اصلی ثبت می شود. با این حال هویت شخص به آدرس بلاک­ چین آن معامله متصل یا به اصطلاح لینک می شود، و این امر مانع از دستیابی اطلاعات شخصی کاربر به هکرها می شود، در حالیکه  هنگام هک کردن یک بانک این اتفاق خواهد افتاد.

 • معاملات امن

پس از ثبت تراکنش، صحت آن توسط شبکه بلاک ­چین تأیید می شود. هزاران یا حتی میلیون ها کامپیوتر روی بلاک ­چین به سرعت مایلند که جزئیات خرید را تایید کنند. بعد از اینکه کامپیوتری تراکنش را تأیید کرد، به شکل بلاک به بلاک­چین اضافه می شود. هر بلاک روی بلاک­ چین حاوی هش منحصر به فرد خود، همراه با هش منحصر به فرد بلاک قبل است. هنگامی که اطلاعات مربوط به یک بلاک به هر طریقی ویرایش می شود، کد هش آن بلاک تغییر می کند در حالیکه تغییر کد هش موجود در بلاک بعد از آن امـکان پذیر نخواهد بود. این اخــتلاف باعث می شود تغـییر اطلاعات بر روی بلاک­ چین بسیار مشکل شود.

 • شفافیت

حتی اگر اطلاعات شخصی در بلاک­ چین خصوصی نگه داشته شود، خود فناوری تقریباً همیشه Open source یا منبع باز است. این بدان معناست که کاربران در شبکه بلاک­ چین تا زمانی که اکثر قدرت محاسباتی شبکه از آنها پشتیبانی کند می توانند کدهای شبکه را مطابق آنچه که مناسب می بینند اصلاح کنند. نگه داشتن داده ها روی منبع باز بلاک­ چین نیز باعث می شود دستکاری و تقلب در داده ها بسیار مشکل شود. برای مثال در هر زمان با وجود میلیون ها کامپیوتر در شبکه بلاک­ چین، بعید است شخصی بتواند بدون آنکه کسی متوجه شود تغییری در آن ایجاد کند.


معایب بلاک­ چین


 

در حالی که حاشیه های قابل توجهی نسبت به بلاک ­چین وجود دارد، چالش های قابل توجهی نیز برای پذیرش آن وجود دارد. موانع استفاده از فناوری بلاک­ چین امروز فقط در حد مسائل فنی نیست. چالش های واقعی سیاسی و نظارتی است، می توان گفت هزاران ساعت جهت طراحی نرم افزارهای سفارشی و برنامه نویسی تکمیلی، برای ادغام بلاک­ چین با شبکه های تجاری فعلی لازم است که البته مستلزم صرف هزینه و سرمایه است. در ادامه برخی از چالش های موجود در راه استفاده گسترده از بلاک ­چین را بیان می کنیم.

 • هزینه تکنولوژی

اگرچه بلاک­  چین می تواند باعث صرفه جویی در هزینه معاملات کاربران شود، اما این فناوری آنچنان رایگان هم نیست. سیستم “اثبات کار” که بیت کوین برای اعتبارسنجی معاملات از آن استفاده می کند، به عنوان مثال، مقادیر زیادی از قدرت محاسباتی شبکه را به خود اختصاص می دهد. در دنیای واقعی، انرژی مصرفی میلیون ها کامپیوتر در شبکه بیت کوین نزدیک به انرژی مصرفی سالانه دانمارک است. این انرژی هزینه دارد و طبق تحقیقات جدیدی که از طرف شرکت تحقیقاتی Elite Fixtures انجام شده، هزینه استخراج یک بیت کوین تنها با توجه به موقعیت مکانی، از 531 دلار تا رقم گیج کننده 26170 دلار قابل تغییر است.

براساس متوسط ​​هزینه های آب و برق در ایالات متحده، این رقم نزدیک به 4575 دلار است. علیرغم هزینه های استخراج بیت کوین، کاربران همچنان رقم قبض های برق خود را برای تایید تراکنش ها بر روی بلاک­ چین بیشتر می کنند. این امر به این دلیل است که وقتی ماینرها یا همان استخراج کنندگان، بلاکی به بلاک­ چین بیت کوین اضافه می کنند، به اندازه کافی بیت کوین پاداش می گیرند تا سود وقت و انرژی خود را دریافت کنند. اما درمورد بلاک چین هایی که از ارز رمزپایه استفاده نمی کنند، برای تأیید معاملات توسط کارآفرینان، نیاز به پرداخت نقد و یا روش دیگری است که باعث انگیزه در آن ها گردد.

 • ناکارآمدی سرعت

بیت کوین یک مطالعه موردی عالی برای ناکارآمدی های احتمالی بلاک­ چین است. با سیستم “اثبات کار” بیت کوین حدود ده دقیقه طول می کشد تا یک بلوک جدید به بلاک­ چین اضافه شود. با این سرعت، تخمین زده می شود که شبکه بلاک چین فقط هفت معامله در هر ثانیه (TPS) را مدیریت کند. اگرچه ارزهای رمزپایه دیگری مانند اتریوم با شاخص 20 TPS و بیت کوین کش با 60 TPS ، عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین دارند، اما هنوز هم توسط بلاک ­چین محدود هستند. این درحالیست که Visa ، می تواند 24000 TPS را پردازش کند.

 • فعالیت غیر قانونی

در حالی که محرمانه بودن در شبکه بلاک­ چین، کاربران را از هک و شکستن حریم خصوصی محافظت می کند، همچنین امکان تجارت غیرقانونی در شبکه بلاک­ چین را نیز فراهم می کند. واضح ترین نمونه از استفاده بلاک­ چین برای معاملات غیرقانونی، احتمالاً Silk Road است، یک بازار سیاه اینترنتی که از فوریه 2011 تا اکتبر 2013 و هنگامی که FBI آن را از بین برد، فعالیت می کرد.

این وب سایت به کاربران اجازه می داد بدون ردیابی، در آن خریدهای غیرقانونی توسط بیت کوین انجام دهند. مقررات فعلی ایالات متحده مانع ناشناس بودن کامل کاربران مبادلات آنلاین، مانند مبادلاتی که بر روی بلاک ­چین است، می شود. در ایالات متحده، هنگام باز کردن حساب در مبادلات آنلاین باید اطلاعاتی در مورد مشتریان وارد شود و همینطور هویت هر مشتری تأیید شده و تأیید شود که مشتریان در هیچ لیست سازمان های تروریستی شناخته شده یا مشکوک قرار ندارند.

 • نگرانی بانک مرکزی

چندین بانک مرکزی از جمله فدرال رزرو ، بانک کانادا و بانک مرکزی انگلیس تحقیقات مربوط به ارزهای دیجیتال را آغاز کرده اند. مطابق گزارش تحقیق بانك انگلستان در فوریه 2015 ، تحقیقات دیگری نیز لازم است كه سیستمی را طراحی كند كه بتواند از فناوری توزیع كننده دفتر کل استفاده كند، بدون به خطر انداختن توانایی بانک مرکزی در کنترل ارز خود و امنیت سیستم در برابر حمله سیستمیک.

 • حساسیت هک شدن

شبکه های جدید بلاک­ چین و ارزهای رمزنگاری شده مستعد حملات 51٪ هستند. به دلیل قدرت محاسباتی لازم برای به دست آوردن کنترل اکثریت یک شبکه بلاک ­چین، اجرای این حملات بسیار دشوار است، اما جوزف بوناوو ، محقق علوم کامپیوتر NYU اظهار داشت که ممکن است این موضوع تغییر کند. بوناوو سال گذشته گزارشی را منتشر کرد که تخمین می زد حملات 51 درصدی افزایش خواهد یافت، زیرا هکرها اکنون می توانند به جای خرید تجهیزات، صرفاً قدرت محاسباتی را اجاره کنند.


آینده بلاک ­چین چه می شود؟


بلاک­ چین اولین بار به عنوان یک پروژه تحقیقاتی در سال 1991 پیشنهاد شد، در حالیکه در اواخر دهه بیست و یکم کاملا جا افتاده است. مانند اکثر تکنولوژی های قرن 21 ، بلاک ­چین نیز در طول دو دهه گذشته سهم نسبتاً خوبی را در دید عموم به خود اختصاص داده است، و مشاغل مختلف در سراسر جهان در حال رسیدن به این موضوع هستند که این فناوری قادر به چه کارهایی است و در سالهای بعد می تواند سرآمد همه تکنولوژی های موجود باشد.

با وجود بسیاری از کاربردهای مفید این فناوری که درباره آن ها صحبت شد و همینطور مورد بررسی قرار گرفتند، بلاک­ چین سرانجام در بیست و هفت سالگی نامی را برای خودش رقم زد که محدود به بخش کوچکی چون بیت کوین و ارزهای رمزنگاری شده نیست. بلاک­چین به عنوان یک کلمه کلیدی در زبان هر سرمایه گذار در هر کشوری، می کوشد تا عملیات تجاری و دولتی را دقیق تر، کارآمدتر و مطمئن تر انجام دهد.

وقتی ما برای دهه سوم بلاک­ چین آماده می شویم، دیگر جای این سوال نیست که “آیا” شرکت های نسل گذشته از این فناوری استفاده خواهند کرد؟ بلکه این سوالی است که پرسیده خواهد شد: “چه موقع” به بلاک ­چین خواهند پیوست؟

امکان نظردهی غیر فعال شده.