بیت کوین کش و پیدایش آن

0

از زمان آغاز بیت کوین، سؤالاتی در مورد توانایی مقیاس پذیری (توانایی انجام تعداد زیادی از معاملات در هر ثانیه) برای این ارز وجود دارد. بیت کوین در هر ثانیه فقط می تواند چیزی حدود هفت تراکنش را پردازش کند. این در مقابل رقبای سنتی مانند شبکه ویزا که 2,000 تراکنش را در ثانیه پردازش می کند، بسیار ناچیز است. با افزایش محبوبیت بیت کوین، صنعت نیاز به حل مشکل عدم مقیاس پذیری را احساس کرد. سایز هر بلاک در شبکه بیت کوین محدود به 1Mb است. این کم بودن سایز بلاک باعث کندتر شدن پردازش برای هر تراکنش می شود، همچین هزینه را برای ارسال کننده بالا می برد.

برای بالا بردن بازده تراکنش ها، رمزارزی به نام بیت کوین کش (Bitcoin Cash) در آگوست 2017 به وجود آمد. بیت کوین کش تاکنون موفق شده جزو پنج ارز بازار شود. در ادامه این مقاله به نحوه کارکرد بیت کوین کش، چگونگی به وجود آمدن آن و بررسی جوانب مختلف آن خواهیم پرداخت.


درک بیت کوین کش


بیت کوین یک ارز رمزپایه همتا به همتا است، که برای معاملات روزانه مورد استفاده قرار می گیرد. با گذشت سال ها و افزایش محبوبیت و بالا رفتن قیمت آن، بیت کوین به جای یک ارز تبدیل به یک وسیله سرمایه گذاری شده است.

همانطور که گفته شد شبکه بیت کوین دچار مشکل مقیاس پذیری است زیرا نمی تواند تعداد زیادی از تراکنش ها را در ثانیه پردازش کند.

برخی یکی از دلایل این مشکل را محدود بودن سایز بلاک به 1Mb می دانند، به این دلیل که معاملات برای تأیید شدن باید در صف قرار بگیرند زیرا بلاک ها نمی توانند افزایش اندازه معاملات را تحمل کنند.

بیت کوین کش با افزایش سایز بلاک ها به 8Mb و 32Mb قصد اصلاح این وضعیت را داشت. از این طریق معاملات بیشتری در هر بلاک قرار می گیرند. میانگین تعداد معاملاتی که در هر بلاک قرار می گیرند در بیت کوین بین 1000 تا 1500 معامله است. طی آزمایشی در سپتامبر 2018 تعداد معاملات بیت کوین کش به 25000 معامله در هر بلاک رسید.

طرفداران عمده بیت کوین کش مانند راجر ور، غالباً معتقدند که تغییر در سایز بلاک بیت کوین باعث استفاده بیت کوین به عنوان وسیله ای برای انجام معاملات روزانه و کمک به آن در رقابت با شبکه های پرداخت کارت های اعتباری چند ملیتی مانند ویزا، که هزینه بالایی برای پردازش معاملات در سراسر مرزها دارند، شده است.

به جز تفاوت در سایز بلاک ها، بیت کوین و بیت کوین کش شباهت های زیادی باهم دارند. هر دوی آن ها از الگوریتم اجماع اثبات کار برای رسیدن به توافق جمعی در شبکه استفاده می کنند. عرضه بیت کوین کش هم مانند بیت کوین به 21 میلیون محدود است. همچنین بیت کوین کش از الگوریتم سختی شبکه مشابهی تحت عنوان Emergency Difficulty Adjustment) EDA) استفاده می کند که طبق آن سختی شبکه در هر 2016 بلاک (تقریبا هر دو هفته) تغییر می کند.


تاریخچه


در سال 2010 سایز بلاک ها در بیت کوین کمتر از 100KB بود. متوسط هزینه تراکنش در همان زمان چیزی حدود دو سنت بود. این ارزان بودن تراکنش ها باعث آسیب پذیری بلاک چین بیت کوین شده بود که بطور بالقوه می تواند سیستم را دچار مشکل کند. برای جلوگیری از چنین وضعیتی، اندازه بلاک ها به 1 مگابات تغییر یافت. با این اندازه، مدت زمان لازم برای تشکیل یک بلاک 10 دقیقه بود. محدودیت در اندازه و زمان مورد نیاز برای تشکیل یک بلاک باعث ایجاد لایه دیگری از امنیت در بلاک چین بیت کوین شد. اما با گذشت زمان هنگامی که بیت کوین به سکوی پیشرفت خود دست پیدا کرد و بیشتر شناخته شد، این محدودیت ها مانعی به وجود آورد. تعداد معاملات بیت کوین افزایش یافته و باعث تأیید نشدن معاملات، شد.

این مشکل باعث ایجاد اختلاف نظر در جامعه بیت کوین شد و جامعه را به دو گروه با دیدگاه های متناقض تقسیم کرد.

گروهی که معتقد به افزایش سایز بلاک بودند

این گروه توسط غول ماینینگ Bitmain و راجر ور که یکی از سرمایه گذاران اولیه بیت کوین بوده است، هدایت می شد. این گروه می ترسیدند که مدت طولانی تأیید و هزینه بالا مانع استفاده افراد از بیت کوین برای معاملات روزانه شود و این چیزی نبود که در ابتدا مخترع بیت کوین در نظر  گرفته بود.

این گروه یک ایده ساده تحت عنوان افزایش سایز بلاک ارائه کردند. آن ها معتقد بودند که اگر اندازه بلاک به 8 مگابایت افزایش یابد، شبکه قادر خواهد بود هر ثانیه 8 برابر بیشتر، معاملات را تأیید کند. افزایش سایز بلاک ها باعث کاهش تراکم شبکه و بهبود قابل توجه کارایی سیستم می شود.

گروهی که مخالف افزایش سایز بلاک بودند

حامیان این گروه که عمدتاً از توسعه دهندگان شرکت Blockstream تشکیل شده بودند، می خواستند سایز بلاک 1Mb را حفظ کنند. آن ها برای حل مشکل بیت کوین، می خواستند بر روی تغییرات دیگری مانند انجام معاملات خارج از زنجیره کار کنند.

همچنین راهکارهایی مانند SegWit برای بهینه سازی اندازه معاملات را پیاده سازی کردند. SegWit یک آپدیت پروتکل بیت کوین است که اندازه معاملات را برای قرار گرفتن در بلاک تا 75 درصد کاهش داد.

این گروه همچنین توسعه شبکه لایتنینگ را پیشنهاد کردند، که امکان انجام معاملات فوری و کم هزینه تر را فراهم می کرد.

رسیدن به یک راه حل

پیشنهاد اول یعنی افزایش سایز بلاک واکنش های تندی از جامعه بیت کوین دریافت کرد. کاشناسان معتقد بودند که این امر در طولانی مدت به عدم تمرکز و به عملکرد بیت کوین آسیب می رساند. از آنجا که بلاک هایی با اندازه 8 مگابایت بسیار بزرگ هستند، ممکن است کامپیوترها در طی 10 دقیقه نتوانند کل بلاک را کامل کنند و این منجر به تأخیر شبکه می شود. علاوه بر این در معاملات بزرگ، تعداد کامپوترهایی که می توانند اعتبارسنجی را انجام دهند (ماینینگ) کاهش می دهد و این باعث کاهش عدم تمرکز شبکه می شود.

پیشنهاد دوم نیز انتقاداتی داشت. غول ماینینگ Bitmain با اجرای Segwit مخالف بود و از آن پشتیبانی نکرد. Segwit استخراج بیت کوین با دستگاه را گرانتر می کند زیرا ترتیب مجدد معاملات را دشوار می کند.

نحوه پیدایش

در میان این کشمکش ها درنهایت گروهی که معتقد به افزایش سایز بلاک بودند، بیت کوین کش را در آگوست 2017 بعنوان یک فورک (انشعاب) از بیت کوین به وجود آوردند. فورک در واقع یک بروزرسانی در پروتکل شبکه به جهت بهبود عملکرد است. گاهی اوقات توسعه دهندگان بر سر یک بروزرسانی به توافق نمی رسند و به دو دسته تقسیم می شوند یک گروه از قوانین قدیمی پیروی می کنند و گروه دیگر از قوانین جدید. این گونه در شبکه بلاک چین آن ارز یک انشعاب ایجاد می شود و به دو قسمت تقسیم می شود. این گونه برای زنجیره جدید یک ارز جدید به وجود می آید.

سرانجام کسانی که موافق افزایش سایز بلاک بودند، تصمیم گرفتند یک فورک به وجود بیاورند و این باعث به وجود آمدن شبکه جدیدی به نام بیت کوین کش شد. بیت کوین کش با نماد BCH در بازار رمزارزها شروع به کار کرد.

بیت کوین کش در سال 2018 دستخوش یک فورک دیگر شد و شبکه بیت کوین کش نیز به دو زنجیره مجزا تقسیم شد. شبکه اصلی Bitcoin Cash ABC و فورک ایجاد شده Bitcoin Cash SV) Satoshi Vision) نام گرفت. اکنون این دو ارز بصورت مجزا در بازار رمزارزها وجود دارند. شبکه اصلی با همان نام بیت کوین کش و زنجیره جدید با نام بیت کوین اس وی در حال فعالیت هستند. بیت کوین اس وی پس از انشعاب سایز بلاک را به 128 مگابایت افزایش داد.

(اگر این بخش از مقاله برایتان مبهم است پیشنهاد می شود مقاله فورک را مطالعه کنید)

 

نتیجه گیری

یکی از چالش های بزرگ در شبکه بیت کوین حل کردن مشکل عدم مقیاس پذیری آن است که تاکنون تلاش های زیادی برای آن شده است. اگر قرار است بیت کوین بعنوان یک شبکه پرداخت جهانی در مقیاس های بزرگ مورد استفاده قرار بگیرد باید این مشکل را حل کند. بیت کوین کش نیز با به وجود آوردن یک ارز جدید سعی در بهبود وضعیت مقیاس پذیری دارد.

امکان نظردهی غیر فعال شده.