مبادلات اتمی (Atomic Swaps) چیست ؟

0

 

مبادله اتمی تکنولوژی است که امکان تبدیل یک رمزارز  به رمزارز دیگر را بدون استفاده از واسطه های متمرکز مثل صرافی ها  فراهم می کند.

مبادلات اتمی می تواند بطور مستقییم بین دو بلاکچین رمزارز مختلف  اتفاق بیفتد یا می توان  آن را خارج از زنجیره به دور از بلاکچین اصلی انجام داد. مبادلات اتمی برای اولین بار در سپتامبر 2017 زمانی که بین  دو رمزارز Decred  و Litecoin انجام شد، به شهرت رسید.

از آن به بعد ،بقیه استارت آپ ها و صرافی های غیرمتمرکز شروع به استفاده از آن کردند. به عنوان مثال: شبکه ی لایتنینگ یک استارت آپ است که برای انجام تراکنش های بیت کوین به دور از بلاکچین اصلی  استفاده می شود شبکه لایتنینگ از این فناوری برای انجام معاملات بیرون از زنجیره استفاده می کند.

همچنین صرافی  هایی  مانند x0  و altcoin.io از این تکنولوژی برای معاملات غیر متمرکز خود استفاده می کنند.


تجزیه و تحلیل مبادلات اتمی


همانطور که میبینید امروزه  فرایند تبادل ارزهای رمزنگاری شده بسیار زمان بر و پیچیده است، این پیچیدگی به چند دلیل است برای مثال  ماهیت پراکنده اکوسیستم رمز ارزها امروزه چالش های بسیاری را برای معامله گران نشان می دهد.

همه صرافی های  رمزارزها از تمامی ارزها پشتیبانی نمی کنند همینطور شخصی که مایل است ارز خود را به ارزی که آن صرافی پشتیبانی نمی کند تبدیل کند ممکن است برای این کارمجبور شود حساب خود را به صرافی دیگری انتقال دهد و یا چندین مبادله بین ارزهای واسطه انجام دهد که این باعث پیچیدگی و زمان بر شدن معامله وهمچنین  بالا رفتن نرخ کارمزد می شود .

همچنین اگر شخصی قصد داشته باشد ارز خود را با شخص دیگری بصورت مستقیم مبادله کند، ریسک کلاهبرداری از سوی طرف مقبال وجود دارد.

مبادلات اتمی این مشکل را به واسطه استفاده از Hash Timelock Contracts (HTLC) حل کرده است . HTLC یک قرارداد هوشمند محدود به زمان مشخص بین طرفین معامله است که شامل ایجاد یک عملکرد هش رمزنگاری است، که باید به تایید هر دو طرف برسد. مبادلات اتمی هر دو طرف را ملزم به پذیرش و تایید وجوه در یک چارچوب زمانی مشخص با استفاده از یک عملکرد هش رمزنگاری می کند، اگر یکی از طرفین نتواند معامله را در بازه زمانی مشخص تایید کند ،در این صورت کل معامله فسخ می شود و وجوه  باز گردانده می شود. این اقدام به از بین بردن خطر تقلب طرف مقابل کمک می کند .

بیایید یک مثال ساده در معاملات اتمی را مورد بررسی قرار دهیم :

فرض کنید آلیس قصد تبدیل 100 بیت کوین با لایت کوین های معادل باب را دارد.آلیس یک قرارداد باز می­کند و وقتی که بیت کوین هایش  را سرمایه گذاری می­کند  یک هش (Hash) تولید می­شود. این هش به نوعی مثل قفل یک گاوصندوق عمل می­کند، آلیس مقادیری سرمایه به شکل زنجیره داده تولید می­کند که دقیقا مثل کلید آن قفل عمل می­کند و برای بازیابی سرمایه داخل گاوصندوق به کار می­رود و بعد هش (hash) را برای باب ارسال می­کند تا او هم بتواند وظایف خود را در تراکنش انجام دهد، باب هم دقیقا همان مراحلی که آلیس انجام داد را می­گذراند. با استفاده از همان هش (hash) که آلیس استفاده کرد، لایت کوین هایش را در قرارداد سپرده گذاری می­کند. به این ترتیب، سرمایه هر دو طرف با استفاده از یک کلید مشترک قفل و حفاظت می­شود. وقتی که آلیس لایت کوین های باب را از آدرس خودش (باب) دریافت می­کند به صورت همزمان کلید استفاده شده برای باب نمایان می­شود و به او این اجازه را می­دهد که بیت کوین هایی که از آدرس آلیس دریافت کرده را آزاد کند. Hashlock در این قرارداد به این معناست که سرمایه سپرده این قرارداد مادامی که هر دو طرف قرارداد تایید نکنند، غیرقابل دسترس خواهد بود و   Timelockیا مبتنی بر زمان بودن هم به این معناست که درصورتیکه یکی از طرفین و یا هردوی آنها در زمانی مشخص تایید نکنند، افراد می­توانند پولشان را پس بگیرند.

 در این مورد علیرغم اینکه تراکنش ها در دو بلاکچین مختلف روی داده اند اما به یکدیگر لینک می شوند. چنین مبادلاتی هر دو رمزارز را ملزم می­دانند که از یک الگوریتم هش مشترک استفاده کنند و از قراردادهای مبتنی بر زمان بر روی بلاک چین پشتیبانی کنند. مثلا از انجایی که دیکرد (Decred) و لایت کوین (Litecoin) هر دوی این ویژگی ها را داشتند، قادر بودند مبادله اتمی را روی زنجیره انجام دهند. این به این مفهوم است که انجام مبادلات اتمی روی زنجیره در بین بسیاری از رمزارزها امکان پذیر نیست.

 

نتیجه گیری

تکمیل کردن مبادلات اتمی یک قطعه بزرگ از پازل است چراکه امکان مبادله ارزها را برای کاربران بدون اینکه مجبور باشند برای سپردن سرمایه­شان به یک شخص واسطه اعتماد کنند فراهم می­کند. حمایت شدن از طریق کیف پول­ها و مبادلات هنوز مسیر طولانی در پیش دارد. اما این فرایند همواره در حال پیشرفت است. احتمالا مبادلات اتمی برای کاربران جالب خواهد بود، چرا که درهایی را به سوی جهانی از امکانات برای انجام مبادلات سریع و ساده باز می­کند و در عین حال الزام وجود شخص واسطه را هم از بین می­برد، و با این کار احتمال هک شدن، افزایش کارمزد و سومدیریت سرمایه هم کاهش می­یابد.

 

امکان نظردهی غیر فعال شده.