ایردراپ چیست؟ (ارز باد آورده)

0

تا اکنون بیش از ۱۵۰۰ ارز رمزنگاری وجود دارد. ارزهایی که بر روی فناوری بلاک چین کار می کنند و بیت کوین قدیمی ترین و همچنین پیشرو آن ها است. در چند سال اخیر افزایش شگرفی در راه اندازی ارزهای دیجیتال رخ داده است. ایردراپ در دنیای کریپتوکارنسی (رمزارزها) یک مدل بازایابی است که شامل ارسال توکن یا ارز یک پروژه بصورت رایگان به آدرس های کیف پول افراد به منظور آگاهی افراد از وجود یک رمزارز جدید است. روش کار به این صورت است که مقادیر کمی از رمزارز جدید بصورت رایگان و در ازای انجام یک کار کوچک مانند لایک و فالو کردن صفحات آن رمزارز در شبکه های اجتماعی، به آدرس کیف پول شرکت کنندگان ارسال می شود. هدف یک ایردراپ صرفاً تبلیغات است و معمولاً یک پروژه رمزارز که به تازگی به وجود می آید برای مطرح کردن خود و شناساندن پروژه به کاربران فعال جامعه رمزارزها، ایردراپ هایی برگذار می کند.


دریافت ارز رایگان


عرضه رمزارزهای رایگان معمولاً در ازای کارهای ساده ای هستند که توسط توسعه دهندگان اعلام می شود. پاداش، در صورت انجام این کارها بصورت ارز ایجاد شده آن پروژه خواهد بود.

کارهای خواسته شده ممکن است شامل فعالیت های تبلیغاتی مانند تبلیغ رسانه های اجتماعی باشد. گاهی اوقات از این پاداش ها برای آزمایش شبکه استفاده می شود. به این صورت که پاداش به هکرها و توسعه دهندگانی داده می شود تا اشکالات و آسیب پذیری های موجود در کد برنامه را پیدا کنند.


چرا شرکت ها ایردراپ ایجاد می کنند


در واقع دلایل مختلفی وجود دارد که یک شرکت بخواهد از ایردراپ استفاده کند. در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

 • ایجاد آگاهی و پذیرش یک رمزارز
 • ایجاد وفاداری در نگهداری ارزها
 • شناخت کاربران
 • جمع آوری بودجه
 • توزیع گسترده تر ارزها

ایجاد آگاهی و پذیرش یک رمزارز

موفقیت یک ارز رمزپایه به تعداد افرادی که از آن استفاده می کنند و میزان پذیرفته شدن توسط جامعه می باشد. حمایت جامعه در پذیرش گسترده یک رمزارز ضروری است. بیت کوین به عنوان اولین رمزارز موجود توسط تعداد زیادی از پذیرندگان که خواستار موفقیت این ارز دیجیتال بودند حمایت می شد اما ارزهای رمزنگاری جدید این مزیت را ندارند. مردم قبل از شروع استفاده باید در مرحله اول از وجود آن ها آگاه باشد. این امر می تواند به روش های مختلفی از قبیل ICO (عرضه اولیه رمزارز) و ایردراپ، انجام شود.

شناخت کاربران

برای شرکت در اکثر ایردراپ ها باید فرمی مانند زیر پر کنید:

با داشتن این اطلاعات، شرکت آگاهی بیشتری راجع به کاربران خود کسب می کند. برای بازاریابی یک پروژه، شناخت کاربران می تواند بسیار مهم باشد.

جمع آوری بودجه

ایردراپ های EOS در واقع به عنوان یک روش عالی برای جمع آوری بودجه شده است. اما چگونه این موضوع امکان پذیر است؟ بیایید بررسی کنیم.

تصور کنید شما یک DApp (اپلیکیشن غیرمتمرکز) بر روی بلاک چین EOS را اندازی کرده اید و توکن این DApp ارز ASD است. شما حدود ۱۰۰ میلیون توکن ASD صادر کرده اید و بعد از راه اندازی پروژه، هر توکن ASD با قیمت ۰.۱۰$ ارزش گذاری می شود. بنابراین ارزش کل بازار این رمزارز برابر ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰*۰.۱۰ = ۱۰ میلیون دلار است.

به محض راه اندازی تصمیم می گیرید ۲۰ میلیون از این توکن ها را برای اجرای یک ایردراپ EOS اختصاص دهید. اکنون شما ۲۰,۰۰۰,۰۰۰*۰.۱۰ = ۲ میلیون دلار از سرمایه خود را برای هدیه دادن اختصاص می دهید. بنابراین اکنون سرمایه شما از ۱۰ میلیون به ۸ میلیون دلار کاهش میابد. اما همچنان روند ایردراپ شما ادامه میابد و افراد زیادی را به پروژه خود در شبکه های اجتماعی متوجه می کنید. به شرط این که شما یک پروژه خوب و کارآمد داشته باشید افراد زیادی به پروژه شما جذب می شوند و درباره آنچه قرار است ارائه دهید مطالعه می کنند. این افزایش آگاهی باعث می شود ارزش توکن های شما افزایش یابد. حتی اگر ارزش هر توکن ASD مبلغ ۰.۰۴ دلار افزایش داشته باشد ارزش کلی توکن های شما ۱۱.۲ میلیون دلار می رسد. بنابراین با دادن ۲۰% از توکن های خود ۱.۲ میلیون دلار سرمایه جمع آوری کرده اید. این نحوه جمع آوری کمک های مالی توسط ایردراپ می باشد.

ایجاد وفاداری در نگهداری ارزها

وفاداری در بین کاربران ارزهای رمزپایه امری بسیار نادر است. از آنجا که کاربران می خواهد از ایردراپ ها مقداری پول کسب کنند در صورت دریافت توکن خواستار فروش آن و کسب سود هستند. از این رو برخی از ایردراپ ها به گونه ای ساخته می شوند که هر چه توکن های بیشتری نگهداری کنید توکن های بیشتری نیز دریافت خواهید کرد. این می تواند وفاداری را در بین کاربران القا کند زیرا آن ها اکنون انگیزه کافی برای خرید و نگهداری ارزها دارند.

توزیع گسترده تر ارزها

یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است در یک ICO (عرضه اولیه رمزارز) رخ دهد، تصرف بی رحمانه نهنگ ها است. این نهنگ ها چه کسانی هستند؟ نهگ ها سرمایه داران بزرگ و ثروتمندی هستند که بسیاری از توکن ها را در ICO خریداری می کنند و به بقیه اجازه نمی دهند که سهمی به دست بیاورند. بعنوان مثال زمانی که ICO ارز BAT اجرا شد یک نهنگ  ۲۰.۷% از توکن های BAT را در اختیار گرفت.

در تصویر زیر توزیع BAT را می توانید مشاهده کنید:

همانطور که مشاهده می کنید بیش از ۵۰% از ارزهای BAT متعلق به ۵ آدرس است. احتمالاً می توانید حدس بزنید مشکل این موضوع چیست. ایده اصلی رمزارزها غیرمتمرکز بودن آن هاست. اما اگر اکثر ارزها توسط چند آدرس تصاحب شود، آیا اکنون واقعا غیرمتمرکز خواهد بود؟

بنابراین شرکت صادر کننده چه کاری باید انجام دهد تا اطمینان حاصل شود که توکن های آن ها در شبکه بین همه توزیع شود. ایردراپ می تواند این مشکل را حل کند. ایردراپ یک روش بسیار مؤثر برای توزیع گسترده و یکنواخت است.


چگونه در یک ایردراپ شرکت کنیم؟


شما هر زمان که بخواهید می توانید در ایردراپ شرکت کنید. فقط چند مورد است که قبل از شروع باید به آن ها توجه کنید.

 • تهیه کیف پول ارزهای دیجیتال
 • فعالیت کیف پول
 • داشتن حساب در شبکه های اجتماعی
 • نشانی ایمیل
 • کسب اطلاعات راجع به ایردراپ

تهیه کیف پول ارزهای دیجیتال

ولت یا کیف پول ارزهای دیجیتال یک کیف پول دیجیتالی است که شما ارزهای خود را در آن ذخیره کنید. زمانی که در یک ایردراپ شرکت می کنید در نهایت آدرس ولت شما برای واریز توکن ها به حسابتان گرفته می شود.

(در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر راجع به کیف پول رمزارز ها دارید به مقاله ذخیره و نگهداری بیت کوین مراجعه کنید)

در زیر چند نمونه از این ولت هایی که می توانید برای ذخیره ارزهای خود استفاده کنید آمده است.

 • Trezor
 • Ledger Nano S
 • MyEtherWallet
 • Exodus

به این نکته توجه کنید که ولتی وجود ندارد که از تمام رمزارزهای موجود در بازار پشتیبانی کند و شما بر اساس آن ارزی که در ایردراپش شرکت کرده اید باید از کیف پولی استفاده کنید که از آن رمزارز پشتیبانی می کند. از آنجا که ۹۰ درصد از ایردراپ ها مربوط به توکن های شبکه اتریوم می باشد، کیف پول MyEtherWallet گزینه مناسبی است.

فعالیت کیف پول

به این نکته توجه داشته باشید که برخی از ایردراپ ها فعالیت کیف پول شما را بررسی می کنند. این به این دلیل است که برخی افراد قصد دارند تا با ساخت کیف پول ها و آدرس های مختلف ارزهای رایگان بیشتری به دست بیاورند. به همین دلیل آدرس کیف پولی که می دهید حتما فعال باشد و یا حتی مقداری موجودی داشته باشد زیرا حتی برخی اوقات ایردراپ ها موجودی حسابتان را نیز مورد بررسی قرار می دهند و در صورتی که متوجه شوند کیف پول شما فعال نیست ممکن است ایردراپ خود را دریافت نکنید.

داشتن حساب در شبکه های اجتماعی

جهت شروع برای اکثر ایردراپ ها شما نیاز به یک اکانت توییتر، بیت کوین تاک، تلگرام و فیس بوک دارید.

همانطور که در قبل گفتیم ایردراپ ها معمولاً در ازای کارهای ساده ای هستند که توسط توسعه دهندگان اعلام می شود. این کارهای ساده اغلب شامل دنبال کردن آن ها در شبکه های مجازی که در بالا ذکر شده است می باشد. همچنین بسیاری از ایردراپ ها از شما می خواهند که عضو گروه تلگرامی آن ها شوید این راهی مناسب برای برقراری ارتباط با شرکت کنندگان آن ایردراپ است. شما همچنین اگر سؤال خاصی در خصوص آن ایردراپ دارید می توانید در گروه مطرح کنید. در آخر پس از اینکه کارهای خواسته شده را انجام دادید، نشانی های حساب های شما در شبکه های مجازی برای بررسی اینکه آیا کارهای خواسته شده را به درستی انجام داده اید، گرفته می شود. به این نکته توجه داشته باشید تا زمانی که ارزهای خود را در کیف پولتان دریافت نکرده اید از شبکه های مجازی خواسته شده خارج نشوید زیرا ممکن است به دلیل خروجتان ایردراپ به حسابتان واریز نشود.

آدرس ایمیل

بطور معمول ایردراپ ها برای اینکه با یک آدرس فقط یک بار در هر ایردراپ شرکت کنید یک آدرس ایمیل از شما در خواست می کنند. احتمالاً بعد از دریافت ایمیل برای اینکه آدرس اشتباهی وارد نکرده باشید از شما می خواهند که آن را تأیید کنید. ما به شما توصیه می کنیم که یک آدرس ایمیل جدید فقط برای شرکت در ایردراپ ها ایجاد کنید.

کسب اطلاعات راجع به ایردراپ

بسیار خب، اکنون که تمام مراحل را طی کردید. نکته بعدی که باید انجام دهید این است که بدانید این ایردراپ ها دقیقاً در کجا و کی واریز می شوند. از آنجا که ممکن است شما در ایردراپ های زیادی شرکت کنید حتماً آدرس کیف پول هایی را که برای آن ایردراپ وارد کردید به یاد داشته باشید و از زمان واریز آن مطلع شوید. برای اطلاع از زمان واریز حساب تویتر مربوطه را دنبال کنید و یا در کانال تلگرام زمان واریز را بررسی کنید. زمان ارسال توکن ها معمولاً یک هفته تا یک ماه یا در بعضی مواقع چند ماه می باشد.


فریب کلاهبرداران را نخورید


اگر به دنبال شرکت در ایردراپ ها هستید مهم است که برای جلوگیری از مورد سوء استفاده قرار گرفتن، نکات زیر را رعایت کنید.

ایردراپ همیشه رایگان است

اگر در یک ایردراپ از شما خواسته شد برای شرکت در آن هزینه کمی بپردازید، هرگز این کار را نکنید. به یاد داشته باشید که ایردراپ همیشه رایگان است.

هرگز کلید خصوصی خود را به اشتراک نگذارید

این یک قانون در تمام دنیای رمزنگاری است. هرگز کلید خصوصی ولت خود را برای هیچ هدفی به کسی ندهید.

هرگز آدرس اصلی ایمیل خود را وارد نکنید

کلاهبرداری های زیادی در دنیای رمزنگاری وجود دارد و نباید ایمیل خود را با پروژه هایی که هنوز تأسیس و شناخته نشده اند به اشتراک گذاشت.

هرگز از یک رمز عبور مشابه برای وب سایت های مختلف استفاده نکنید

این یک قانون برای همه حساب های شما حتی خارج از فضای رمزارزها می باشد مخصوصاً برای ایردراپ هایی که نیاز به ثبت نام در وب سایت آن ها دارید. همیشه از رمز عبورهای مختلف برای ثبت نام در وب سایت های مختلف استفاده کنید. بهترین کار این است که از وب سایت های ایجاد کننده رمز عبور استفاده کنید.

رسمی بودن ایردراپ

زمانی که قصد دارید در یک ایردراپ شرکت کنید حتماً آن را از طریق شبکه های اجتماعی مانند توییتر آن پروژه بررسی کنید. همیشه زمانی که یک ارز معتبر قصد اجرای یک ایردراپ را دارد، آن را از طریق شبکه های اجتماعی خود اطلاع رسانی می کند.

بهترین راه، استفاده از سایت های معتبر معرفی ایردراپ است.

امکان نظردهی غیر فعال شده.