ذخیره و نگهداری بیت کوین

0


امن ترین راه های نگهداری بیت کوین چیست؟


پس از رسیدن ارزهای دیجیتال به اوج قیمت خود در اواخر سال 2017 و سپس از دست دادن تدریجی محبوبیتشان نزد مردم، بار دیگر رمزارزها مانند بیت کوین در سال 2019 روند صعودی بیشتری را تجربه کردند. با چنین روندی، تبلیغات هک های اتفاق افتاده نیز افزایش یافت. با توجه به اینکه بسیاری از سرمایه گذاران در این سیستم تازه وارد هستند و نمی دانند که چگونه سرمایه گذاری های خود را ایمن نگه دارند، هکرها با روش های مبتکرانه شروع به سرقت وجوه آنها می کنند. برخی از سرقت های برجسته، برای عموم مورد اطلاع رسانی قرار گرفت مانند برخی از هک ها که به طرز آشکارا اقدام به تغییر مسیر توکن های یک شخص از کیف پولش به کیف پول شخص دیگر می کردند. قربانیان شاهد دزدیده شدن توکن هایشان بودند و هیچ کاری نمی توانستند در مورد آن انجام دهند.

موارد کلیدی این مقاله:

  • کاربران به دلیل سرقت، خرابی کامپیوتر، از بین رفتن کلیدهای دسترسی و موارد دیگر، می توانند بیت کوین و یا توکن سایر رمزارزها را از دست دهند.
  • فضای ذخیره سرد (یا کیف پول های آفلاین) یکی از امن ترین روش ها برای نگهداری بیت کوین است، زیرا این کیف پول ها از طریق اینترنت قابل دسترسی نیستند.
  • کیف پول های سخت افزاری به طور بالقوه بسیار ایمن هستند، درحالیکه کاربران در صورت گم کردن کلیدها یا فراموش کردن آن ها، با خطر از دست رفتن دسترسی به توکن هایشان مواجه می شوند.

درست به روشی که پول نقد یا کارت را در یک کیف پول فیزیکی نگه می داریم، بیت کوین ها نیز در یک کیف پول دیجیتال ذخیره می شوند. کیف پول دیجیتال می تواند مبتنی بر سخت افزار یا مبتنی بر وب باشد. کیف پول همچنین می تواند بر روی دستگاه موبایل و یا روی کامپیوتر دسکتاپ قرار بگیرد یا با چاپ کلیدهای خصوصی و آدرسهای مورد استفاده بر روی روی کاغذ، به صورت امن نگه داشته شود. اما هر کدام از این کیف پول های دیجیتال چقدر ایمن هستند؟

پاسخ این امر بستگی به نحوه استفاده کاربر از کیف پول دارد. هر کیف پول شامل مجموعه ای از کلیدهای خصوصی است که بدون آن ها مالک بیت کوین نمی تواند به ارز دیجیتال خود دسترسی پیدا کند. بزرگترین خطر امنیتی بیت کوین مربوط به خود کاربر است و آن احتمال از دست دادن کلید خصوصیش و یا سرقت آن می باشد. بدون کلید خصوصی، کاربر دیگر هرگز بیت کوین های خود را نمی بیند. علاوه بر از دست دادن کلید خصوصی، احتمال از دست دادن بیت کوین ها به دلیل نقص کامپیوتر (خراب شدن هارد دیسک) ، هک شدن یا از کار افتادن قطعه ای از کامپیوتر که کیف پول دیجیتال در آن قرار دارد نیز امکان پذیر است.

در ادامه، به برخی از بهترین راه های نگهداری ایمن بیت کوین نگاهی خواهیم انداخت.


انواع کیف پول


کیف پول دسکتاپ

کیف پول های دسکتاپ کیف پول هایی هستند که به اینترنت متصل نمی شوند. به آن ها همچنین “فضای ذخیره سازی سرد” نیز گفته می شود. یک کیف پول دسکتاپ نسبت به یک کیف پول آنلاین چندین مزیت دارد. درحالیکه کیف پول های آنلاین از هر کجای دنیا به  راحتی قابل دسترسی هستند، در مقابل هک شدن احتمالی نیز آسیب پذیرترند. از طرف دیگر کیف پول های دسکتاپ فقط از طریق کامپیوتر شخصی شما و با کلیدهای امنیتی شخصی که فقط در آن کامپیوتر ذخیره شده اند قابل دسترسی است. بنابراین، احتمال لو رفتن کلید امنیتی شما بصورت آنلاین بطور چشمگیری کاهش می یابد. با این وجود، اگر دستگاه شما به بدافزارها یا ویروس هایی که برای از بین بردن کلیدها و سرقت بیت کوین ها طراحی شده اند، مبتلا شود، اتفاقات جبران ناپذیری را می تواند به بار آورد.

کیف پول سخت افزاری

کیف پول سخت افزاری ایمن تر از کیف پول دسکتاپ است. این کیف پول ها سخت افزارهای کوچکی هستند. دستگاه های اکسترنال، مانند کارت حافظه USB که می توانید آن را با خود حمل کنید. مزیتی که یک کیف پول سخت افزاری داراست، ناشناسی کامل آن هنگام معامله است. هیچ اطلاعات شخصی مرتبط با سخت افزار وجود ندارد، بنابراین هیچ اطلاعاتی مربوط به احراز هویت که قابلیت فاش شدن داشته باشد، ندارد. کیف پول های سخت افزاری نسبت به بدافزار مقاوم هستند و در صورت از بین رفتن کیف پول می توانید با استفاده از یک عبارت پیگیری، وجوه خود را بازیابی کنید. اما اگر کیف پول سخت افزاری را گم کنید، دیگر روشی برای بازیابی بیت کوین شما وجود ندارد.

کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی نیز روش نسبتاً ایمنی برای ذخیره بیت کوین است، اگرچه برای استفاده از آن نیاز به درک کمی پیشرفته تر از نحوه کار ارزهای دیجیتال دارید. در هر وب سایت اختصاصی شما می توانید یک کیف پول کاغذی بصورت آنلاین تولید کنید یا حتی برای امنیت بیشتر کیف پول را به صورت آفلاین تولید کنید. کیف پول های کاغذی به راحتی ذخیره می شوند زیرا فضای زیادی را به خود اختصاص نمی دهند، و همچنین ناشناس بودن در معاملات را تضمین می کنند. آن ها در حقیقت بیت کوین هایی هستند که به نوعی روی یک تکه کاغذ نوشته شده اند.

سکه های فیزیکی

سرویس ها در مسیری هستند که به سرمایه گذاران بیت کوین امکان خرید بیت کوین فیزیکی را می دهد. سکه ای که خریداری می کنید دارای برچسب ضد انعطاف پذیری است که دارای مقدار از پیش تعیین شده بیت کوین می باشد. برای خرید سکه فیزیکی، ممکن است مجبور باشید مبلغ کمی از ارزش بیت کوین خود را به دلیل هزینه ساخت و حمل سکه، بپردازید.

 


سایر اقدامات احتیاطی امنیتی


پشتیبان گیری

از کلیه کیف پول های بیت کوین خود بصورت زود هنگام و به طور مداوم پشتیبان تهیه کنید، چون در صورت خرابی کامپیوتر، شاید تنها راه بازیابی ارزدیجیتالی که در کیف پولتان است، فایل های پشتیبان باشد. اطمینان حاصل کنید که از کلیه پرونده های wallet.dat نسخه پشتیبان تهیه کرده باشید، سپس نسخه پشتیبان را در چندین مکان امن (مانند USB ، هارد دیسک و CD) ذخیره کنید. به غیر از این، یک رمزعبور قوی بر روی نسخه پشتیبان قرار دهید.

بروز رسانی نرم افزار

نرم افزار خود را به روز نگه دارید. یک کیف پول بیت کوین که با نرم افزار قدیمی اجرا می شود، می تواند هدف هکرهای نرم افزاری باشد. آخرین نسخه نرم افزار کیف پول دارای سیستم امنیتی بهتری خواهد بود و در نتیجه ایمنی بیت کوین های شما افزایش می یابد. اگر نرم افزار شما با آخرین اصلاحات و پروتکل های امنیتی به روز شود، به دلیل امنیت بیشتر کیف پول خود می توانید از بروز یک بحران بزرگ جلوگیری کنید. به طور مداوم دستگاه موبایل یا سیستم عامل و نرم افزار کامپیوتر خود را به روز کنید تا بیت کوین های شما ایمن تر شود.

چند امضایی

مفهوم چند امضایی محبوبیت خاصی پیدا کرده است. چند امضایی شامل یک تأیید از سوی تعدادی از افراد (3 تا 5 نفر) برای انجام معامله است. این مسئله خطر سرقت را محدود می کند زیرا یک کنترل کننده یا سرور به تنهایی نمی تواند معاملات را انجام دهد (یعنی واریز بیت کوین به یک آدرس یا برداشت آن). ابتدا در مورد افرادی که می توانند معامله کنند تصمیم گیری می شود و وقتی یکی از آنها بخواهد بیت کوینش را خرج کند، برای تأیید معامله، به دیگران در این گروه نیاز دارد.

امکان نظردهی غیر فعال شده.