چین لینک (Chainlink) پلی به دنیای واقعی

0

چین لینک یک سیستم اوراکل غیرمتمرکز است. از زمان ایجاد اتریوم و استفاده روز افزون از برنامه های غیرمتمرکز در سال ۲۰۱۷ ، قراردادهای هوشمند به تدریج خود را اثبات کردند. برنامه های کاربردی متنوع آن بر امور مالی، بیمه، روش های حاکمیت و موارد دیگر تأثیر گذاشت.

هر روزه انواع جدیدی از برنامه ها در شبکه های عمومی بلاک چین، غالباً در اتریوم، ارائه می شوند. آنها برای همه آزاد، در دسترس، غیر قابل سانسور شدن، بی عیب و نقص و به صورت شبانه روزی هستند و می توانند سرمایه شما را در قالب ارزهای رمزپایه یا دارایی های دیجیتال (توکن ها) حفظ کنند و یا انتقال دهند.

در حالی که اجرای قراردادهای هوشمند قابل پیش بینی و اجتناب ناپذیر است، ضعف هایی نیز برای عملکرد بخش هایی که به داده های خارجی از بلاک چین نیاز دارند، وجود دارد، از این رو سیستم اوراکل جهت بهبود عملکرد قراردادهای هوشمند به وجود آمد.


سیستم اوراکل برای تغذیه قراردادهای هوشمند


شبکه غیر متمرکز اوراکل تضمین کننده امنیت، مشابه خود قراردادهای هوشمند را ارائه می دهد. با ارزیابی داده های ورودی از دنیای واقعی، نقاط ظعف قراردادهای هوشمند از بین رفته و امنیت قراردادهای هوشمند تأمین می شود.

بیایید مثالی از یک قرارداد برای مدیریت شرط بندی بین دو نفر در مورد نتیجه بازی فوتبال فرانسه و آرژانتین بزنیم. برای انجام این کار، هر یک از شرکت کنندگان یک اتر (توکن اتریوم) را با توجه به حدس خود نسبت به تیمی که فکر می کند برنده می شود را برای قرارداد هوشمند مربوطه ارسال می کند و توکن ها تا پایان مسابقه در قرارداد حفظ می شود. تا به اینجای کار همه چیز کاملا سیستماتیک پیش می رود و هیچگونه نقصی در عملکرد قراردادهای هوشمند وجود ندارد.

فرانسه برنده می شود و یکی از شرکت کنندگان باید دو اتر خود را دریافت کند البته منهای کمیسیون شرکتی که سیستم را اداره می کند. اما متاسفانه در این بخش با یکی از ضعف های قراردادهای هوشمند مواجه می شویم. یک قرارداد هوشمند قادر به باز کردن یک صفحه وب برای دریافت و تأیید اطلاعات در مورد تیم برنده نیست.

به همین دلیل به یک منبع داده نیاز دارد که بتواند خارج از بلاک چین اطلاعات موثق را در هر زمان که لازم بود دریافت کند. به این پایگاه داده اوراکل می گویند. اوراکل نیز به عنوان یک پایگاه داده نیاز به اعتماد پذیری و همینطور قابلیت عدم تقلب را دارد. در صورتی که پایگاه داده اوراکل نیز متمرکز باشد امکان دستکاری و تقلب در آن وجود دارد و نمی توان به آن اعتماد کرد.

ایده چین لینک ایجاد یک سیستم اوراکل غیرمتمرکز، همیشه در دسترس، غیر قابل دستکاری های احتمالی و سانسور، و ارائه اطلاعات دقیق است.

موارد استفاده از چین لینک بسیار متنوع است. ممکن است شامل اطلاعاتی درباره قیمت سهم در بورس سهام باشد یا آب و هوا در سطح شهر یا برنده مسابقات ورزشی. هر برنامه غیر متمرکزی که نیاز به اطلاعاتی موثق و معتبر جهت استفاده در قراردادهای خود در خارج از بلاک چین داشته باشد، می تواند از خدمات ارائه شده توسط اوراکل چین لینک بهره مند شود.


شبکه چین لینک


شبکه چین لینک یک شبکه غیر متمرکز از اعضای چین لینک است که همگی در حال استفاده از اپلیکیشن ها و قابلیت های مختلف پرداخت غیر زنجیره ای (خارج از شبکه بلاک چین) در قراردادهای هوشمند مربوط به خود هستند.

شبکه چین لینک از دو بخش جداگانه به صورت زنجیره ای و خارج از زنجیره تشکیل شده است که برای ارائه خدمات مجبور به تعامل با یکدیگر هستند. این شبکه به گونه ای ساخته شده است که امکان ارتقاء در آن فراهم است، بنابراین با ظهور تکنیک ها و فن آوری های بهتر می توان اجزای مختلف آن را به روز کرد. بخش زنجیره ای شبکه، اوراکل ها را بر اساس معیارهای درخواست شده توسط قرارداد هوشمند از طریق سطح خدمات مقرر شده، فیلتر می کند. با استفاده از این معیارها، چین لینک پاسخ های نمایش داده شد توسط اوراکل ها را جمع آوری می کند، آن ها را با استفاده از مدل های معتبر مرتب می کند و نتیجه نهایی را ارائه می دهد که در قرارداد هوشمند اجرا شود.

بخش خارج زنجیره ای شبکه از اعضای اوراکل تشکیل شده است که به شبکه اتریوم متصل هستند و بطور مستقل پاسخ به درخواست ها را می دهند. این اعضای خارج از زنجیره می توانند در هر موضوعی فعالیت کنند، به عنوان مثال عضو خارج زنجیره ای که توسط بورس اوراق بهادار نیویورک اداره می شود می تواند به شبکه چین لینک اطلاعات دقیق تجارت در زمان مشخص را ارائه دهد یا عضو خارج زنجیره ای ویزا می تواند یک معامله را از طریق شبکه چین لینک بین مصرف کننده و فروشنده انجام دهد.

فناوری چین لینک قصد دارد اعضای همه بخش ها را به یک شبکه همه منظوره متصل کند و خود به عنوان یک واسطه (کم هزینه) برای تفسیر صحیح داده ها در صورت نیاز وارد عمل شود.


چین لینک چگونه کار می کند؟


 

ابتدا لازم است نرم افزاری به نام چین لینک کور (ChainLink Core) را نصب کرده که برای برقراری ارتباط با بلاک چین اتریوم و توزیع و برنامه ریزی کارها بین اوراکل مورد استفاده قرار می گیرد.

شرکت هایی که به پایگاه داده اوراکل احتیاج دارند، توسط توکن چین لینک که لینک (LINK) نام دارد، پرداخت هایی را انجام می دهند تا از اوراکل داده های لازم، برای کار صحیح قراردادهای هوشمند خود استفاده کنند.

برای یک درخواست واحد، چندین اوراکل درخواست می شود. هر یک از این اوراکل ها دارای داده های مختلفی هستند که برای تولید نتیجه ای واحد استفاده می شوند که روی بلاک چین نوشته خواهد شد.

به منظور جلوگیری از مشکلات احتمالی از قبیل تقلب و یا جعل، کاربران سیستم اوراکل چین لینک می توانند درخواست خود را فقط به اوراکل هایی که توکن لینک را در شبکه چین لینک گرو گذاشته اند، ارائه دهند. این اوراکل ها قیمت داده هایی را که ارائه می دهند انتخاب می کنند و در هنگام پردازش هر درخواست، LINK معادل آن را کسب می کنند.

با این حال، اگر داده های ارائه  شده توسط اوراکل های چین لینک با اکثر اوراکل های دیگر مطابقت نداشته باشند و در صحت آن ها تردید وارد شود، نه تنها پرداختی به آن ها صورت نمی گیرد بلکه LINK هایی را که در شبکه گرو گذاشته بودند را نیز از دست می دهند.

علاوه بر این، یک سیستم معتبر وجود دارد، که از طریق آن مدیران قراردادهای هوشمند می توانند کیفیت داده های ارائه شده توسط اوراکل را ارزیابی کنند. این سیستم ها به منابع داده هایی مرتبط هستند که جعل آن ها بسیار مشکل است.

در نتیجه توکن LINK انگیزه اقتصادی لازم هر طرف را برای انجام صحیح وظایف خود فراهم می کند.


و اما توکن شبکه چین لینک یا لینک (LINK)


به منظور پرداخت اعضای خارج از زنجیره ای سیستم چین لینک، توکن LINK به عنوان ارز مورد نظر ایجاد شده است. از آنجا که توکن های LINK به عنوان ارز پلتفرم چین لینک است، هرچه استفاده از پلتفرم چین لینک بیشتر باشد، توکن های LINK با ارزش تر می شوند.

تیم پشت این پروژه جدی است و توسط یک جامعه بسیار فعال در شبکه های اجتماعی پشتیبانی می شود. این ها علائم مثبتی هستند که هنگام مطالعه یک پروژه رمزنگاری وجود دارد.

در اوایل ماه جولای، اطلاعیه ای از گوگل مبنی بر اینکه کاربران می توانند از فناوری چین لینک استفاده کنند تا شکاف بین سرویس ابری BigQuery و قراردادهای اتریوم خود را پر کند باعث شد تا قیمت توکن لینک به بیش از ۴ دلار افزایش یابد.

توکن لینک به عنوان یک توکن ERC20 می باشد.

در آخر..

چین لینک پتانسیل اتصال قراردادهای هوشمند با جهان خارج را دارد. چین لینک به طرفین قراردادهای هوشمند اجازه می دهد ورودی های خارجی را دریافت و از صحت آن ها مطمئن باشند.

علاوه بر این چین لینک به موسسات مالی و مشاغل این اجازه را می دهد تا از قراردادهای هوشمند توسط شبکه چین لینک استفاده کنند بدون اینکه خودشان نیاز به کد نویسی قراردادهای هوشمندی داشته باشند، از این طریق به آن ها این امکان را می دهد که تمام مزایای عدم تمرکز، اعتماد و تغییر ناپذیری را بدون هزینه ایجاد سیستم یا شبکه جدید دریافت کنند.

اگر به این ارز علاقه مند هستید، اکنون گردش مالی آن ۳۵۰ میلیون توکن است که فقط یک سوم از کل ۱ میلیارد توکن آن می باشد و سرمایه بازار چین لینک نیز به ۳.۵ میلیارد دلار رسیده است. این ۳۵۰ میلیون LINK به عنوان یک انگیزه اقتصادی برای اعضای چین لینک جهت انجام کارهای اوراکل استفاده می شود.

امکان نظردهی غیر فعال شده.